ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵԽ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՏՆՕՐԵՆԻՆ
2025 թվականի մայիսի 27-ին ՍԴ նախագահն ընդունել է ԵԽ քարտուղարության մարդու իրավունքների տնօրեն Քլեր Օվեյին, որը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «Հայաստանում ՄԻԵԴ որոշումների արդյունավետ կատարման միջոցով հետագա աջակցություն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կիրարկմանը» խորագրով աշխատաժողովին։
Ողջունելով հյուրին Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի տարբեր կառույցների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ սահմանադրական արդարադատության և մարդու իրավունքների ոլորտում։
Տիկին Քլեր Օվեյին շնորհակալություն է հայտնել ՍԴ նախագահին, նշելով, որ ի դեմս Բարձր դատարանի Եվրոպայի խորհուրդն ունի պրոֆեսիոնալ և վստահելի գործընկեր։
Կողմերը քննարկել են «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների արդյունավետությունը, նախանշել հետագա անելիքները։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը, ԵԽ համագործակցության ծրագրերի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Լիլիթ Դանեղյան-Բոսլերը, ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Վեդրան Իան-Կյելդսենը, «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի ավագ պատասխանատու Եվգենիա Իվանովան։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ДИРЕКТОРА ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА СОВЕТА ЕВРОПЫ
27 мая 2025 года Председатель Конституционного Суда принял директора по правам человека Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Клэр Овей, которая прибыла в Армению для участия в семинаре на тему “Дальнейшая поддержка реализации Европейской конвенции по правам человека посредством эффективного исполнения решений ЕСПЧ в Армении”.
Приветствуя гостью, Арман Диланян высоко оценил эффективное сотрудничество, сформировавшееся между Конституционным Судом и различными структурами Совета Европы в сфере конституционного правосудия и прав человека.
Госпожа Клэр Овей поблагодарила Председателя КС, отметив, что в лице Высокого суда Совет Европы имеет профессионального и надежного партнера.
Стороны обсудили эффективность работ, проводимых в рамках программы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами”, и наметили дальнейшие действия.
Во встрече приняли участие судья Конституционного Суда Эдгар Шатирян, заместитель руководителя Отдела программ сотрудничества Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Лилит Данегян-Бослер, заместитель руководителя Ереванского офиса Совета Европы Ведран Ян-Кьельдсен и старший сотрудник программы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами” Евгения Иванова.