ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել Հայ-ռուսական համալսարանի Իրավագիտության ինստիտուտի 2֊րդ կուրսի ուսանողները: Ապագա իրավաբաններին ընդունել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը:
Ողջունելով ուսանողներին ՍԴ նախագահը ներկայացրել է Բարձր դատարանի առաքելությունը, լիազորությունների շրջանակը և գործունեության առանձնահատկությունները։ Ուսանողների հարցերին ի պատասխան Արման Դիլանյանն անդրադարձել է Բարձր դատարանի միջազգային կապերին, դատարանում տեղի ունեցող շարունակական ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, դատական իշխանության դերակատարմանը՝ պետական կառավարման համակարգում: Քննարկվել են ՀՀ-ում իրավական ու սահմանադրական մշակույթի զարգացման հեռանկարները, սահմանադրական արդարադատության առանձնահատկությունները:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը նշել է, որ Բարձր դատարանը մեծապես կարևորում է երիտասարդների հետ նման ձևաչափի հանդիպումները, որոնք լավ հնարավորություն են ինչպես անկաշկանդ քննարկելու մասնագիտական ոլորտին վերաբերող հարցերը, այնպես էլ լսելու նոր սերնդի իրավաբանների կարծիքներն ու դիտարկումները: Արման Դիլանյանն ուսանողներին հորդորել է չընկրկել դժվարությունների առաջ և մասնագիտական ուղին հարթել կայուն գիտելիքների և ամուր կամքի միջոցով:

On 3 December 2025, second-year students from the Institute of Law at the Armenian-Russian University paid a visit to the Constitutional Court. The future legists were hosted by the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan.
In his welcoming remarks to the students, the President of the Constitutional Court presented the mission of the High Court, the scope of its powers, and the specifics of its activities. In response to the students’ inquiries, Arman Dilanyan addressed the High Court’s international relations, the ongoing institutional reforms at the Court, and the role of the judiciary within the state governance system. The discussion also covered the prospects for the development of legal and constitutional culture in the Republic of Armenia, as well as the peculiarities of constitutional justice.
The President of the Constitutional Court noted that the High Court highly appreciates the communication in this format with young people, as they provide an excellent opportunity both for open discussions on professional matters and for hearing the opinions and remarks of the new generation of legists. Arman Dilanyan urged the students not to yield in the face of difficulties and to pave their professional path through solid knowledge and strong willpower.