ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել Հայ-ռուսական համալսարանի Իրավագիտության ինստիտուտի 2֊րդ կուրսի ուսանողները: Ապագա իրավաբաններին ընդունել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը:
Ողջունելով ուսանողներին ՍԴ նախագահը ներկայացրել է Բարձր դատարանի առաքելությունը, լիազորությունների շրջանակը և գործունեության առանձնահատկությունները։ Ուսանողների հարցերին ի պատասխան Արման Դիլանյանն անդրադարձել է Բարձր դատարանի միջազգային կապերին, դատարանում տեղի ունեցող շարունակական ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, դատական իշխանության դերակատարմանը՝ պետական կառավարման համակարգում: Քննարկվել են ՀՀ-ում իրավական ու սահմանադրական մշակույթի զարգացման հեռանկարները, սահմանադրական արդարադատության առանձնահատկությունները:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը նշել է, որ Բարձր դատարանը մեծապես կարևորում է երիտասարդների հետ նման ձևաչափի հանդիպումները, որոնք լավ հնարավորություն են ինչպես անկաշկանդ քննարկելու մասնագիտական ոլորտին վերաբերող հարցերը, այնպես էլ լսելու նոր սերնդի իրավաբանների կարծիքներն ու դիտարկումները: Արման Դիլանյանն ուսանողներին հորդորել է չընկրկել դժվարությունների առաջ և մասնագիտական ուղին հարթել կայուն գիտելիքների և ամուր կամքի միջոցով:

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ СТУДЕНТЫ РОССИЙСКО-АРМЯНСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
3 декабря 2025 года Конституционный Суд посетили студенты второго курса Института права Российско-Армянского университета. Будущих юристов принял Председатель Конституционного Суда Арман Диланян.
Председатель Конституционного Суда приветствовал студентов и ознакомил их с миссией, кругом полномочий и особенностями деятельности Высокого суда. Отвечая на вопросы студентов, Арман Диланян коснулся международных связей КС, продолжающихся институциональных реформ в Суде, а также роли судебной власти в системе государственного управления. В ходе встречи обсуждались перспективы развития правовой и конституционной культуры в Республике Армения, а также особенности конституционного правосудия.
Председатель Конституционного Суда отметил, что Высокий суд придает особую важность встречам с молодежью в таком формате, которые дают хорошую возможность как для открытого обсуждения профессиональных вопросов, так и для ознакомления с мнениями и наблюдениями юристов нового поколения.
Арман Диланян призвал студентов не отступать перед трудностями и прокладывать свой профессиональный путь, опираясь на прочные знания и твердую волю.