ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ 27-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄԸ
Սահմանադրական դատարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին նվիրված պաշտոնական միջոցառումը, որին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մի շարք ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ողջունելով հյուրերին իր խոսքում նշել է, որ Սահմանադրական դատարանը, հիմնադրման օրից, անցել է ինստիտուցիոնալ զարգացման բավականին բարդ, սակայն, շատ կարևոր ճանապարհ՝ բախվելով տարաբնույթ մարտահրավերների ու խնդիրների։ «Այդ դժվարությունների զգալի մասը, իհարկե, բնորոշ էին նաև մեր հանրապետության պետական կառավարման համակարգին։ Վերջին տարիներին՝ հատկապես ԿՈՎԻԴ-19 համավարակի, 2020 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների, Հայաստանի և Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում, այս դատարանի դատավորների մեծամասնության տեսլականը մշտապես եղել և մնում է անսասան՝ սահմանադրական արդարադատության միջոցով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը և ժողովրդավարության անշրջելիությունը Հայաստանի Հանրապետությունում»։
Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության հիմքերը դրվել են 1995 թվականի հուլիսի 5-ին համապետական հանրաքվեի արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ընդունմամբ, որն ուրվագծեց այնպիսի դատաիրավական համակարգ, որը ներառում էր նաև Սահմանադրական դատարանը։ Ի կատարումն ընդունված Սահմանադրության՝ 1995 թվականի նոյեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքը, որն ստորագրվեց Հանրապետության Նախագահի կողմից 1995 թվականի դեկտեմբերի 6-ին և ամբողջականացրեց նորաստեղծ սահմանադրական մարմիների գործունեության օրենսդրական հիմքերը։
1996 թվականի փետրվարի 5-ին և 6-ին կատարվեցին Սահմանադրական դատարանի անդրանիկ կազմի անդամների նշանակումները, Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հանդիսավոր երդման արարողությունը, և Բարձր դատարանը պաշտոնապես սկսեց գործել 1996 թվականի փետրվարի 6-ից։
Սահմանադրությամբ իրենց վերապահված մանդատի բերումով սահմանադրական դատարաններն աշխարհի տարբեր կետերում, այդ թվում նաև մեր հանրապետությունում, մեծ դեր ունեն հանրային-հասարակական փոխհարաբերությունների հավասարակշռման ու զսպումների և հակակշիռների արդյունավետ համակարգերի առարկայացման գործում։
«Սահմանադրական դատարանի գործառութային ամենաբնորոշ հատկանիշներից մեկը, որը նրան առանձնացնում է դատական իշխանության ավանդական համակարգի մյուս մարմիններից, թույլ է տալիս հասարակության մեջ առկա սուր հակադրությունների կարգավորումը քաղաքական հարթությունից տեղափոխել իրավական հարթություն և լուծում տալ՝ սահմանադրական արդարադատության միջոցով: Այլ կերպ՝ բացառապես իրավունքի հիման վրա և իրավական ընթացակարգերի կիրառմամբ լուծել քաղաքական բնույթի վեճերը, որոշակիորեն նպաստելով պետության ներսում առկա լարվածության թուլացմանն ու հասարակական համերաշխության վերականգնմանը: Դատարանների միջոցով քաղաքական ճգնաժամերի հաղթահարման ձևավորված և կայուն մշակույթի առկայությունը պետության ժողովրդավարական ինստիտուտների և կառույցների կայացվածության ևս մեկ ցուցիչ է, ինչը լրացուցիչ երաշխիքներ է ապահովվում ինչպես իրավունքի գերակայության, այնպես էլ` առհասարակ պետության կայուն, բնականոն և անցնցում զարգացման համար»,- նշել է ՍԴ նախագահը։
Արման Դիլանյանն ընդգծել է, որ միայն վերջին տարիների ընթացքում Սահմանադրական դատարանը հանրային և պետական կարևորության մի շարք առանցքային նշանակության գործերով ստանձնել և իրականացրել է յուրահատուկ «հավասարակշռողի» իր առաքելությունը, գործնականում քանիցս ապացուցել վերոհիշյալ գործառույթի արդյունավետությունը՝ ծանրակշիռ իրավական հենք տրամադրելով այս կամ այն լուծմամբ ներպետական խնդիրների հաղթահարման համար, ինչը, իհարկե, հավելյալ պատասխանատվություն է Բարձր դատարանի յուրաքանչյուր դատավորի և աշխատակցի համար։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը երախտիքի ու շնորհակալության խոսք է ուղղել Սահմանադրական դատարանի անդրանիկ կազմի անդամներին և ՍԴ առաջին նախագահ Գագիկ Հարությունյանին սահմանադրական արդարադատության ձևավորման և կայացման գործում նրանց հսկայական ավանդի համար:
Բարձր դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նաև ՍԴ աշխատակազմի բոլոր աշխատակիցներին իրենց ամենօրյա և պատասխանատու աշխատանքը մեծ նվիրումով և հոգատարությամբ կատարելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՍԴ մի խումբ աշխատակիցների հանձնվել են հուշանվերներ։

В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ СОСТОЯЛОСЬ ОФИЦИАЛЬНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЕННОЕ 27-ЛЕТИЮ ОБРАЗОВАНИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
В Конституционном Суде состоялось официальное мероприятие, посвященное 27-летию образования Конституционного Суда Республики Армения. В мероприятии приняли участие Президент РА Ваагн Хачатурян, Премьер-министр РА Никол Пашинян, Председатель Национального Собрания РА Ален Симонян и ряд представителей законодательной, исполнительной и судебной властей РА.
Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян обратился к собравшимся с приветственной речью, отметив, что Конституционный Суд со дня основания прошел достаточно сложный, но очень важный путь институционального развития, сталкиваясь с различными вызовами и проблемами. Председатель КС, в частности, отметил, что “значительная часть этих трудностей была, несомненно, характерна также всей системе государственного управления нашей республики. В последние годы, особенно во время пандемии COVID-19, конституционных реформ 2020 года, 44-дневной войны, развязанной против Армении и Арцаха, и в послевоенный период большинство судей нашего Суда были и остаются непоколебимы в своих устремлениях – посредством конституционного правосудия обеспечить в Республике Армения верховенство Конституции и необратимость демократии”.
Во исполнение Конституции Республики Армения, принятой 5 июля 1995 года на всенародном референдуме, Национальное Собрание РА 20 ноября 1995 года приняло Закон “О Конституционном Суде”, подписанный Президентом Республики 6 декабря 1995 года, который и заложил законодательные основы деятельности новосозданного органа конституционного правосудия в Армении. 5 и 6 февраля 1996 года были назначены первые члены Конституционного Суда, в Национальном Собрании состоялась торжественная церемония принесения присяги судьями и с 6 февраля 1996 года Высокий суд официально начал функционировать.
Конституционные суды в различных частях мира, в том числе и в нашей республике, в силу предоставленного им Конституцией мандата играют важную роль как в уравновешивании общественных отношений, так и в воплощении эффективных систем сдержек и противовесов.
Председатель Конституционного Суда также отметил: “Одна из наиболее характерных функциональных особенностей Конституционного Суда, отличающая его от других органов традиционной системы судебной власти, позволяет переместить урегулирование острых противоречий в обществе из политической плоскости в правовое поле и разрешить посредством конституционного правосудия, то есть разрешить споры политического характера исключительно на основании права и с использованием правовых процедур, способствуя в некоторой степени разряжению напряженности внутри государства и восстановлению общественного согласия. Наличие сформировавшейся и незыблемой культуры преодоления политических кризисов посредством судов является еще одним показателем становления демократических институтов и структур государства, что дает дополнительные гарантии как для верховенства права, так и для стабильного, нормального и устойчивого развития государства в целом”.
Арман Диланян подчеркнул, что только за последние годы Конституционный Суд по ряду ключевых дел общественного и государственного значения взял на себя и выполнил миссию своеобразного “балансировщика”, неоднократно доказывая на практике эффективность вышеупомянутой функции для решения внутригосударственных вопросов путем предоставления весомой правовой базы, что, безусловно, является дополнительной ответственностью для каждого судьи и работника Высокого суда.
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян выразил признательность и благодарность первому составу судей Конституционного Суда и первому Председателю Конституционного Суда Гагику Арутюняну за их огромный вклад в формирование и становление конституционного правосудия.
Председатель Высокого суда также поблагодарил всех сотрудников Суда за усердное и старательное выполнение своей каждодневной и столь ответственной работы.
По случаю 27-летия образования Конституционного Суда Республики Армения некоторым сотрудникам КС были вручены памятные подарки.