ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ 27-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄԸ
Սահմանադրական դատարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին նվիրված պաշտոնական միջոցառումը, որին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մի շարք ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ողջունելով հյուրերին իր խոսքում նշել է, որ Սահմանադրական դատարանը, հիմնադրման օրից, անցել է ինստիտուցիոնալ զարգացման բավականին բարդ, սակայն, շատ կարևոր ճանապարհ՝ բախվելով տարաբնույթ մարտահրավերների ու խնդիրների։ «Այդ դժվարությունների զգալի մասը, իհարկե, բնորոշ էին նաև մեր հանրապետության պետական կառավարման համակարգին։ Վերջին տարիներին՝ հատկապես ԿՈՎԻԴ-19 համավարակի, 2020 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների, Հայաստանի և Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում, այս դատարանի դատավորների մեծամասնության տեսլականը մշտապես եղել և մնում է անսասան՝ սահմանադրական արդարադատության միջոցով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը և ժողովրդավարության անշրջելիությունը Հայաստանի Հանրապետությունում»։
Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության հիմքերը դրվել են 1995 թվականի հուլիսի 5-ին համապետական հանրաքվեի արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ընդունմամբ, որն ուրվագծեց այնպիսի դատաիրավական համակարգ, որը ներառում էր նաև Սահմանադրական դատարանը։ Ի կատարումն ընդունված Սահմանադրության՝ 1995 թվականի նոյեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքը, որն ստորագրվեց Հանրապետության Նախագահի կողմից 1995 թվականի դեկտեմբերի 6-ին և ամբողջականացրեց նորաստեղծ սահմանադրական մարմիների գործունեության օրենսդրական հիմքերը։
1996 թվականի փետրվարի 5-ին և 6-ին կատարվեցին Սահմանադրական դատարանի անդրանիկ կազմի անդամների նշանակումները, Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հանդիսավոր երդման արարողությունը, և Բարձր դատարանը պաշտոնապես սկսեց գործել 1996 թվականի փետրվարի 6-ից։
Սահմանադրությամբ իրենց վերապահված մանդատի բերումով սահմանադրական դատարաններն աշխարհի տարբեր կետերում, այդ թվում նաև մեր հանրապետությունում, մեծ դեր ունեն հանրային-հասարակական փոխհարաբերությունների հավասարակշռման ու զսպումների և հակակշիռների արդյունավետ համակարգերի առարկայացման գործում։
«Սահմանադրական դատարանի գործառութային ամենաբնորոշ հատկանիշներից մեկը, որը նրան առանձնացնում է դատական իշխանության ավանդական համակարգի մյուս մարմիններից, թույլ է տալիս հասարակության մեջ առկա սուր հակադրությունների կարգավորումը քաղաքական հարթությունից տեղափոխել իրավական հարթություն և լուծում տալ՝ սահմանադրական արդարադատության միջոցով: Այլ կերպ՝ բացառապես իրավունքի հիման վրա և իրավական ընթացակարգերի կիրառմամբ լուծել քաղաքական բնույթի վեճերը, որոշակիորեն նպաստելով պետության ներսում առկա լարվածության թուլացմանն ու հասարակական համերաշխության վերականգնմանը: Դատարանների միջոցով քաղաքական ճգնաժամերի հաղթահարման ձևավորված և կայուն մշակույթի առկայությունը պետության ժողովրդավարական ինստիտուտների և կառույցների կայացվածության ևս մեկ ցուցիչ է, ինչը լրացուցիչ երաշխիքներ է ապահովվում ինչպես իրավունքի գերակայության, այնպես էլ` առհասարակ պետության կայուն, բնականոն և անցնցում զարգացման համար»,- նշել է ՍԴ նախագահը։
Արման Դիլանյանն ընդգծել է, որ միայն վերջին տարիների ընթացքում Սահմանադրական դատարանը հանրային և պետական կարևորության մի շարք առանցքային նշանակության գործերով ստանձնել և իրականացրել է յուրահատուկ «հավասարակշռողի» իր առաքելությունը, գործնականում քանիցս ապացուցել վերոհիշյալ գործառույթի արդյունավետությունը՝ ծանրակշիռ իրավական հենք տրամադրելով այս կամ այն լուծմամբ ներպետական խնդիրների հաղթահարման համար, ինչը, իհարկե, հավելյալ պատասխանատվություն է Բարձր դատարանի յուրաքանչյուր դատավորի և աշխատակցի համար։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը երախտիքի ու շնորհակալության խոսք է ուղղել Սահմանադրական դատարանի անդրանիկ կազմի անդամներին և ՍԴ առաջին նախագահ Գագիկ Հարությունյանին սահմանադրական արդարադատության ձևավորման և կայացման գործում նրանց հսկայական ավանդի համար:
Բարձր դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նաև ՍԴ աշխատակազմի բոլոր աշխատակիցներին իրենց ամենօրյա և պատասխանատու աշխատանքը մեծ նվիրումով և հոգատարությամբ կատարելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՍԴ մի խումբ աշխատակիցների հանձնվել են հուշանվերներ։

THE OFFICIAL EVENT DEDICATED TO THE 27TH ANNIVERSARY OF THE FORMATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA TOOK PLACE AT THE CONSTITUTIONAL COURT
The official event dedicated to the 27th Anniversary of the Formation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia was hosted at the premises of the Constitutional Court, attended by President of the Republic Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the National Assembly Alen Simonyan, and a number of representatives of the legislative, executive and judicial branches of power of the Republic of Armenia.
The President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Arman Dilanyan welcomed the guests and noted in his speech that since its establishment, the Constitutional Court has gone through quite complicated, yet important path of institutional development, facing various challenges and problems. In particular, the President of the Constitutional Court stated the following: "A significant part of those difficulties were, of course, also typical for the public administration system of our Republic. In recent years, particularly during the COVID-19 pandemic, Constitutional Amendments of 2020, the 44-Day War unleashed against Armenia and Artsakh and in the aftermath period, the vision of the majority of the Justices of this court has always been and remains steadfast: to ensure the supremacy of the Constitution and the irreversibility of democracy in the Republic of Armenia through the constitutional justice."
The foundations of constitutional justice in Armenia were laid by the Constitution of 5 July 1995 adopted by the nationwide referendum, which introduced such a judicial and legal system, that also encompassed the Constitutional Court. In compliance with the adopted Constitution, the Law "on the Constitutional Court" was adopted by the National Assembly of the Republic of Armenia on 20 November 1995 and it was signed by the President of the Republic on 6 December 1995, hence consolidating the legislative foundations for the activities of the newly established constitutional bodies. The members of the first composition of the Constitutional Court were appointed on 5-6 February 1996, the swearing-in ceremony took place at the National Assembly, and the High Court launched its activities from 6 February 1996.
Due to the mandate designated to such courts by the virtue of Constitution, the constitutional courts in different parts of the world, including Armenia, have a significant role in balancing public relations and entrenching of effective systems of checks and balances.
"One of the most typical functional features of the Constitutional Court, which distinguishes it from the other bodies of the conventional judiciary system, allows to transfer the settlement of sharp contradictions in society from the political dimension to the legal dimension and eventually to resolve them through constitutional justice. In other words, it allows to resolve the disputes of a political nature exclusively based on law as well as applying legal procedures, contributing to the de-escalation of existing tensions within the state and the restoration of public solidarity. The existence of a developed and consistent culture of overcoming the political crises through the courts is another indicator of the well-established democratic institutions and agencies of the state, which provides additional guarantees both for advancement of the rule of law and the stable, normal and steady development of the state in general," noted the President of the Constitutional Court.
Arman Dilanyan underscored that in the course of recent years, the Constitutional Court has undertaken and fulfilled its mission of a unique "balancer" in a number of key cases of public and state importance: in practice, it has repeatedly proved the effectiveness of the aforementioned function, providing a solid legal basis for overcoming domestic problems through different solutions, which, of course, is an additional responsibility for every Justice and employee of the High Court.
The President of the Constitutional Court Arman Dilanyan extended words of gratitude and thankfulness to the inaugural composition of members of the Constitutional Court and to the first President of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan for the immense contribution to the formation and advancement of constitutional justice in Armenia.
The President of the High Court also expressed his gratitude to the staffers of the Constitutional Court for responsibly performing the daily duties with commitment and dedication.
On the occasion of the 27th Anniversary of the Formation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, a group of staffers of the Constitutional Court were awarded with the memorable souvenirs.