ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑ Է ԿԱՏԱՐԵԼ ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ
2022 թվականի մարտի 8-9-ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը և Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական Արմենակ Մինասյանցը, Եվրոպայի խորհրդի հրավերով աշխատանքային այց է կատարել Ստրասբուրգ:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի համագործակցության ծրագրերի վարչության տնօրեն Լիլյա Գրետարսդոտիրի և Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձաժողովի քարտուղարի տեղակալ Շնուց Դյուռի հետ: Հանդիպումների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտներում Սահմանադրական դատարանի առանցքային դերը:
Աշխատանքային այցը նախապատրաստվել էր Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի աջակցությամբ:

ДЕЛЕГАЦИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА С РАБОЧИМ ВИЗИТОМ ПОСЕТИЛА СТРАСБУРГ
8-9 марта 2022 года делегация Конституционного Суда РА во главе с Председателем Арманом Диланяном с рабочим визитом по приглашению Совета Европы посетила Страсбург. В состав делегации вошли судья Конституционного Суда Ваге Григорян и помощник Председателя Конституционного Суда Арменак Минасянц.
В рамках рабочего визита делегация Конституционного Суда провела встречи с заместителем Генерального секретаря Совета Европы Бьерном Берге, Генеральным директором Совета Европы по правам человека и верховенству права Христосом Якумопулосом, а также с Руководителем отдела программ сотрудничества Совета Европы Лилией Гретарсдоттир и заместителем Секретаря Венецианской комиссии Совета Европы Шнутсем Дюром.
В ходе встреч стороны обозначили ключевую роль Конституционного Суда в деле укрепления верховенства права, демократических ценностей, защиты прав человека и основных свобод.
Рабочий визит состоялся при содействии Программы Совета Европы “Поддержка судебной реформы: укрепление независимости и профессионализма судебной власти в Армении”.