ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑ Է ԿԱՏԱՐԵԼ ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ
2022 թվականի մարտի 8-9-ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը և Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական Արմենակ Մինասյանցը, Եվրոպայի խորհրդի հրավերով աշխատանքային այց է կատարել Ստրասբուրգ:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի համագործակցության ծրագրերի վարչության տնօրեն Լիլյա Գրետարսդոտիրի և Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձաժողովի քարտուղարի տեղակալ Շնուց Դյուռի հետ: Հանդիպումների ընթացքում երկուստեք կարևորվել է իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտներում Սահմանադրական դատարանի առանցքային դերը:
Աշխատանքային այցը նախապատրաստվել էր Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի աջակցությամբ:

On 8-9 March 2022, the delegation led by the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan paid a working visit to Strasbourg at the invitation of the Council of Europe. The delegation included Justice of the Constitutional Court Vahe Grigoryan and Assistant to the President of the Constitutional Court Armenak Minasyants.
Within the framework of the working visit, the delegation of the Constitutional Court held meetings with Bjørn Berge, Deputy Secretary General of the Council of Europe, Christos Giakoumopoulos, Director General of the Directorate General of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, Lilja Gretarsdottir, Head of the Division of Co-operation Programmes of the Council of Europe and Schnutz Dürr, Deputy Secretary of the Venice Commission of the Council of Europe. During the meetings, the counterparts mutually attached importance to the pivotal role of the Constitutional Court in strengthening the rule of law, democratic values, and protection of human rights and fundamental freedoms in Armenia.
The working visit was prepared with the support of the project "Support to the Judicial Reform – Enhancing the Independence and Professionalism of the Judiciary in Armenia''.