ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԵՏ ՔՆՆԱՐԿԵԼ Է ԴԱՏԱԻՐԱՎԱԿԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ՀԱՐՑԵՐ
2022 թվականի նոյեմբերի 24-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի (ICTJ) տնօրենի տեղակալ, ծրագրերի ղեկավար Աննա Ռոկկատելլոյի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում Արման Դիլանյանը կարևորել է արդարադատության ոլորտում համակարգային բարեփոխումների իրականացումը և նշել, որ Սահմանադրական դատարանը հետևողական քայլեր է իրականացնում իր ներքին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ուղղությամբ: Սահմանադրական դատարանի նախագահը, մասնավորապես, անդրադարձել է իրավունքի գերակայության ապահովման, ժողովրդավարական արժեքների ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներին: Միաժամանակ Արման Դիլանյանը շեշտել է արդարադատության ոլորտի միջազգային փորձագետների և փորձագիտական մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունն ու լավագույն փորձի փոխանակումը:
Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի փորձագետները Բարձր դատարանի նախագահին են ներկայացրել իրենց կազմակերպության կողմից արդարադատության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների փորձը, իրենց դիտարկումները Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների և իրավունքի գերակայության ոլորտում ընթացող միջոցառումների վերաբերյալ: Աննա Ռոկկատելլոն ողջունել է Սահմանադրական դատարանի կողմից նախաձեռնած բարեփոխումները: Փորձագետները պատրաստակամություն են հայտնել համագործակցել Սահմանադրական դատարանի հետ և նպաստել մեր երկրի արդարադատության համակարգի արդիականացմանը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ОБСУДИЛ С МЕЖДУНАРОДНЫМИ ЭКСПЕРТАМИ ВОПРОСЫ В СВЯЗИ С ОСУЩЕСТВЛЕНИЕМ РЕФОРМ В СУДЕБНО-ПРАВОВОЙ СФЕРЕ
24 ноября 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял делегацию во главе с заместителем директора Международного центра правосудия переходного периода (ICTJ), руководителем программы Анной Роккателло.
В ходе встречи Арман Диланян подчеркнул важность проведения системных реформ в сфере правосудия и отметил, что Конституционный Суд предпринимает последовательные шаги по продвижению своих внутренних институциональных реформ. Председатель Конституционного Суда, в частности, затронул вопрос осуществляемых мер по обеспечению верховенства права, защиты демократических ценностей и прав человека. В то же время Арман Диланян отметил необходимость укрепления сотрудничества и обмена передовым опытом с международными экспертами в сфере правосудия и специализированными экспертными организациями.
Эксперты Международного центра правосудия переходного периода рассказали Председателю Высокого суда о своем опыте относительно реформ, реализуемых их организацией в сфере правосудия, а также представили свои наблюдения в связи с осуществляемыми в Армении судебно-правовыми реформами и мероприятиями в сфере верховенства права. Анна Роккателло приветствовала реформы, инициированные Конституционным Судом. Эксперты выразили готовность сотрудничать с Конституционным Судом и содействовать модернизации системы правосудия нашей страны.