ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԴԱՏԱՎՈՐ ԵՐՎԱՆԴ ԽՈՒՆԴԿԱՐՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՖՐԱՆՍԻԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻՆ
2025 թվականի նոյեմբերի 17-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն ընդունել է «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի իրավագիտության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողներին։ Այցն իրականացվել է նույն համալսարանի դասախոս Ինեսա Պետրոսյանի նախաձեռնությամբ:
ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերաքննության և վճռաբեկության կարգով դատական ակտերի բողոքարկմանը, ինչպես նաև ընդդատությանը և ենթակայությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Ուսանողները ծանոթացել են նաև Սահմանադրական դատարանի գործունեության առանձնահատկություններին, Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության մյուս մարմինների հետ փոխհարաբերություններին, Սահմանադրական դատարանի և Վճռաբեկ դատարանի լիազորությունների տարանջատմանը։
Միաժամանակ ուսանողների կողմից բարձրացվել են Սահմանադրական դատարանի և Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության լիազորությունների առնչությամբ մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի ուսանողներին շնորհավորել է «Ուսանողների միջազգային օրվա» առթիվ՝ մաղթելով մասնագիտական ոլորոտում ձգտել բարձունքների՝ այդ թվում դատավորի խիստ պատասխանատու պաշտոնին, և մարդկային ու մասնագիտական բարձր որակներով նպաստել դատավորի պատշաճ կերպարի կերտմանն ու հեղինակության բարձրացմանը:

СУДЬЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ЕРВАНД ХУНДКАРЯН ПРИНЯЛ СТУДЕНТОВ ФОНДА “ФРАНЦУЗСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ В АРМЕНИИ”
17 ноября 2025 года судья Конституционного Суда Ерванд Хундкарян принял студентов четвертого курса юридического факультета Фонда “Французский университет в Армении”. Визит был организован по инициативе преподавателя того же университета Инессы Петросян.
В ходе встречи с судьей КС Ервандом Хундкаряном обсуждался ряд вопросов, касающихся обжалования судебных актов в апелляционном и кассационном порядке, а также подсудности и подведомственности дел.
Студенты также ознакомились с особенностями деятельности Конституционного Суда, взаимоотношениями Конституционного Суда с другими органами судебной власти Республики Армения, а также разграничением полномочий Конституционного Суда и Кассационного суда.
Студентами были подняты вопросы относительно полномочий Конституционного Суда и судебной власти Республики Армения.
В завершение встречи судья Конституционного суда Ерванд Хундкарян поздравил студентов Фонда “Французский университет в Армении” с Международным днeм студентов, пожелав им стремления к вершинам в профессиональной сфере, в том числе к крайне ответственной должности судьи, а также своими высокими человеческими и профессиональными качествами содействия формированию достойного образа судьи и повышению его авторитета.