19 հոկտեմբերի 2017թ.
Հոկտեմբերի 19-ին, «ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ԴԵՐԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԿՈՆՖԼԻԿՏՆԵՐԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ԳՈՐԾՈՒՄ» թեմայի քննարկումով, իր աշխատանքները սկսեց Երեւանյան 22-րդ միջազգային խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի կազմակերպիչներն են՝ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ, «ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՄԻՋՈՑՈՎ» ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ (ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎ), ՆՈՐ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍԸ, «ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՎԵՐԼՈՒԾԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ, Աջակցությամբ` ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ:
Խորհրդաժողովը բացեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Նա ողջունեց ու բարի գալուստ մաղթեց խորհրդաժողովի բոլոր մասնակիցներին, ովքեր սիրահոժար արձագանքել են հրավերին՝ իրենց մասնակցությունը բերելով արդեն ավանդույթ դարձած Երեւանյան 22-րդ խորհրդաժողովին, որը նվիրված է սահմանադրական արդարադատության առանցքային հարցերից մեկի քննարկումներին: Անցած տարիներին տարբեր երկրներից Երեւանյան միջազգային խորհրդաժողովի մասնակիցների թիվը վաղուց հազարից անցել է: Ձեւավորվել է գործընկերների եւ համախոհների հսկայական բանակ: Անցած տարիների փորձը վկայում է, որ նման քննարկումներն ու նաեւ սահմանադրական դատարանների արտահայտած իրավական դիրքորոշումները բազմաթիվ երկրներում դարձել են սահմանադրական զարգացումների կարևորագույն աղբյուր: Այդ մասին են վկայում նաեւ մեր երկրում 2015 թվականին կայացած սահմանադրական բարեփոխումները, որոնցում մեծապես իրենց արտացոլումն են գտել նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումները:
Պարոն Հարությունյանի համոզմամբ, Սահմանադրության գերակայության երաշխավորումը լիարժեք չի կարող լինել, եթե չի երաշխավորվում մարդու հիմնական իրավունքների անմիջական գործողությունը, եւ չկան սահմանադրական վեճերի լուծման արդյունավետ կառուցակարգեր: Նա առանձնակի կարեւորեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության սահմանադրական դատարանի փորձը, որն էլ նկատի ունենալով, որպես ներկա խորհրդաժողովի հիմնական զեկուցող, Գերմանիայի Դաշնությունից հրավիրվել է պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը, ով սիրով համաձայնվել է ներկա լինել եւ իր նկատառումները կիսել այս խորհրդաժողովում քննարկման առարկա հիմնախնդրի առնչությամբ:
Երեւանյան խորհրդաժողովները, պարոն Հարությունյանի համոզմամբ, իրենց հետքն են թողել սահմանադրական արդարադատության բազմաթիվ հիմնախնդիրների լուծման, օրենսդրական ու կառուցակարգային բարեփոխումների, մեր երկրում սահմանադրական օրինականության հաստատման գործում, եւ ներկա խորհրդաժողովում հնչող զեկուցումներն ու քննարկումները կամբողջականացնեն հիմնախնդրի առնչությամբ առաջադիմական մոտեցումները եւ հնարավորություն կտան լավագույնս գտնել նաեւ սահմանադրական դատարաններում նման գործերի քննության առանձնահատկությունները հաշվի առնող դատավարական լուծումներ: Շեշտվեց նաեւ այս տարվանից «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական Կենտրոնի ստեղծումը, որի հիմնադիր անդամներ են աշխարհի 19 երկրներից մեծ ճանաչում գտած թվով 45 սահմանադրագետներ՝ համոզմունք հայտնելով, որ Կենտրոնը կդառնա աշխարհում սահմանադրական ժողովրդավարության հաստատման ու սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման կարեւոր դրոշակակիրներից մեկը: Դրա վկայություններից մեկն էլ այն է, որ Կենտրոնը միջազգային լայն ընդգրկում ունեցող իր առաջին խորհրդաժողովը կհրավիրի այս տարվա նոյեմբերի 17-18-ին Հռոմում, Սուրբ աթոռի հետ համագործակցաբար:
Պարոն Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց Վենետիկի Հանձնաժողովին՝ երկարամյա համագործակցության համար, մասնավորապես շեշտելով, որ «Դեռեւս 1997 թվականից լինելով այս հանձնաժողովի անդամ, իսկ հետագայում նաեւ հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ, առանց վարանելու կարող եմ ասել, որ միջազգային պրակտիկայում բացառիկ է Վենետիկի հանձնաժողովի դերակատարությունը հատկապես իրավունքի գերակայության հաստատման, ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդման ու, մասնավորապես, սահմանադրական դատարանների կայացմանը ցուցաբերած աջակցության գործում: Ողջունում եմ իմ վաղեմի գործընկերոջն ու բարեկամին, Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ տիկին Հերդիս Թորգեիրսդրոտին եւ հանձնաժողովի քարտուղարությունը ներկայացնող Տատյանա Միշելովային՝ այս խորհրդաժողովին մասնակցություն բերելու համար»:
Շարունակելով իր ողջույնի խոսքը, պարոն Հարությունյանն ասաց.
-Ձեզանից շատերը նաեւ հիշում են, որ Սահմանադրական դատարանների առաջին համաշխարհային Կոնգրեսը կայացավ 2009 թվականին Քեպթաունում՝ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում: Եվ այսօր շատ խորհրդանշական է, որ սահմանադրական դատարանների Երեւանյան 22-րդ միջազգային խորհրդաժողովին մասնակցում է նաեւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ, իմ լավ բարեկամ պարոն Մոգոնգ Մոգոնգը:
Մեզ հետ են նաեւ սահմանադրական արդարադատության մարմինների պատվիրակություններ Ալժիրից, Բուլղարիայից, Բելոռուսից, Եթովպիայից, Լատվիայից, Խորվաթիայից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մակեդոնիայից, Չեռնոգորիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Սերբիայից, Վրաստանից, Տաջիկստանից:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր հյուրերին ու մաղթում բարի գալուստ Հայաստան:
Ցանկանում եմ բոլորիս անունից շնորհավորել Ղազախստանի սահմանադրական խորհրդի նախագահ, իմ լավ բարեկամ Իգոր Ռոգովին՝ մեկ ամիս առաջ Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական դատարանների միջազգային կոնֆերանսի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Լիտվայի Սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ պարոն Գունարս Կուտրիսին, Վրաստանի սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ պարոն Գեորգի Պապուաշվիլուն, Չեռնոգորիայի սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ տիկին Դոսանկա Լոպիչիչին՝ իմ հրավերը չմերժելու եւ այս խորհրդաժողովին ներկա գտնվելու համար:
Ցանկանում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպայի խորհրդի պատվիրակության ղեկավար տիկին Վուտովային՝ մեր խորհրդաժողովում ողջույնի խոսքով հանդես գալու պատրաստակամության համար:
Երախտապարտ եմ նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանությանը եւ գերմանական GIZ կազմակերպության երեւանյան գրասենյակին՝ մշտապես մեր կողքին լինելու եւ Երեւանյան միջազգային կոնֆերանսների կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Խորհրդաժողովում ողջույնի խոսքերով հանդես եկան Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Քյորուլֆ Թորգեիրսդոտիրը, ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քեսլերը, Հայաստանում ԵԽ պատվիրակության ղեկավար Նատալյա Վուտովան:
Առաջին նիստում (նախագահում էր Լատվիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Ինետա Զիեմելեն) զեկուցումներով հանդես եկան Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը՝ «Սահմանադրական մարմինների միջև նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերով գործերի քննության առանձնահատկությունները» եւ Սերբիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դատավոր Տոմիսլավ Ստոյկովիչը՝ «Ընդհանուր դատարանների հետ վեճերում սահմանադրական դատարանի դերը. Սերբիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի փորձը»:
Հարց ու պատասխաններով քննարկվեցին զեկուցումներում արծարծված թեմաները:
Ընդմիջումից հետո իրենց զեկույցները ներկայացրեցին Ղազախստանի Սահմանադրական խորհրդի նախագահ Իգոր Ռոգովը՝ «Ղազախստանի Հանրապետության ահմանադրական խորհուրդը իշխանությունների բաժանման համակարգում», Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Սերգեյ Մավրինը` «Ռուսաստանի սահմանադրական դատարանի դերը սահմանադրական վեճերի հաղթահարման գործում», ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը` «Սահմանադրական վեճերը և սահմանադրական դատարանի դերը համեմատական տեսանկյունից»:
Առաջին նիստն ավարտվեց հարց ու պատասխաններով, թեմաների քննարկումներով:
Երկրորդ նիստում (նախագահում էր Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Քորուլֆ Թորգեիրսդոտիրը), զեկուցումներով հանդես եկան Լատվիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Ինետա Զիմելեն՝ «Սահմանադրական ինքնության հիմքերի պաշտպանությունը սահմանադրական դատարանի կողմից», Ղրղզստանի Գերագույն դատարանի սահմանադրական պալատի դատավոր Չոլպոն Օսմոնովան՝ «Սահմանադրական դատարանի դերը սահմանադրական կոնֆլիկտների հաղթահարման գործում» եւ Բելոռուսի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պյոտր Միկլաշևիչը` «Պետական իշխանության սահմանադրաիրավական կարգավորումները»:

СТАРТОВАЛА XXII ЕРЕВАНСКАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ
19 октября стартовала XXII Ереванская международная конференция на тему “РОЛЬ КОНСТИТУЦИОННЫХ СУДОВ В ПРЕОДОЛЕНИИ КОНСТИТУЦИОННЫХ КОНФЛИКТОВ”.
Организаторами Конференции являются КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ, ЕВРОПЕЙСКАЯ КОМИССИЯ “ЗА ДЕМОКРАТИЮ ЧЕРЕЗ ПРАВО” СОВЕТА ЕВРОПЫ (ВЕНЕЦИАНСКАЯ КОМИССИЯ), КОНФЕРЕНЦИЯ ОРГАНОВ КОНСТИТУЦИОННОГО КОНТРОЛЯ СТРАН НОВОЙ ДЕМОКРАТИИ, МЕЖДУНАРОДНЫЙ АНАЛИТИЧЕСКИЙ ЦЕНТР “КОНСТИТУЦИОННАЯ КУЛЬТУРА” при содействии АРМЯНСКОГО ОФИСА ГЕРМАНСКОГО ОБЩЕСТВА ПО МЕЖДУНАРОДНОМУ СОТРУДНИЧЕСТВУ.
Конференцию открыл Председатель Конституционного Суда РА Гагик Арутюнян.
Господин Арутюнян поприветствовал всех участников Конференции, которые любезно откликнулись на приглашение и приняли участие в уже ставшей традиционной XXII Ереванской конференции, посвященной одному из ключевых вопросов конституционного правосудия. За последние годы количество участников Ереванской международной конференции из разных стран превысило тысячу. Сформировалась огромная армия коллег и соратников. Опыт прошлых лет показывает, что такие обсуждения и выраженные конституционными судами правовые положения стали важнейшим источником конституционных развитий во многих странах. Об этом свидетельствуют также конституционные реформы в нашей стране в 2015 году, в которых главным образом нашли отражение правовые позиции Конституционного Суда РА.
По убеждению господина Арутюняна, гарантирование верховенства Конституции не может быть полноценным, если не гарантируется непосредственное действие основных прав человека и отсутствуют эффективные механизмы разрешения конституционных споров. Он отметил особое значение опытa Конституционного Суда Федеративной Республики Германия. Именно с учетом этого в качестве основного докладчика на данную Конференцию из Федеративной Республики Германия был приглашен профессор Кристоф Дегенхарт, который любезно согласился принять участие в Конференции и поделиться своими замечаниями в связи с предметом сегодняшних обсуждений.
Ереванские конференции, по убеждению гoсподина Арутюняна, оставили свой след в решении многих проблем конституционного правосудия, законодательных и институциональных реформ, в утверждении конституционной законности в нашей стране, а доклады и обсуждения на нынешней Конференции дополнят прогрессивные подходы к этому вопросу и помогут найти лучшие процессуальные решения, учитывая также особенности рассмотрения подобных дел в конституционных судах.
Господин Арутюнян обратил особое внимание на создание в этом году Международного аналитического центра “Конституционная культура”, учредителями и членами которого стали 45 известных конституционалистов из 19 стран мира, и выразил убеждение, что Центр станет одним из основных флагманов утверждения конституционной демократии и укрепления конституционной культуры в мире. Одним из свидетельств этого является то, что Центр созовет свою первую Международную конференцию 17-18 ноября в Риме в сотрудничестве со Святым Престолом.
Господин Арутюнян выразил благодарность Венецианской комиссии за многолетнее сотрудничество, особо подчеркнув: “Будучи членом этой Комиссии еще с 1997 года, а затем также членом Бюро Комиссии, я могу без колебаний сказать, что в международной практике роль Венецианской комиссии является исключительной, и особенно в деле утверждения верховенства права, укрепления демократических процессов и, в частности, становления конституционных судов. Я приветствую и благодарю своего давнего друга и коллегу Вице-председателя Венецианской комиссии госпожу Хердис Торгеирсдоттир, а также представляющую Секретариат Комиссии Татьяну Мишелову за участие в этой Конференции”.
Продолжив свое приветственное слово, г-н Арутюнян сказал: “Многие из вас также помнят, что первый Всемирный конгресс конституционных судов состоялся в 2009 году в Южной Африке, в Кейптауне. И сегодня очень символично, что на XXII Ереванской международной конференции конституционных судов присутствует также Председатель Конституционного Суда Южно-Африканской Республики, мой добрый друг господин Могоенг Могоенг.
С нами также делегации органов конституционного правосудия из Алжира, Болгарии, Беларуси, Эфиопии, Латвии, Хорватии, Казахстана, Кыргызстана, Македонии, Черногории, Российской Федерации, Сербии, Грузии и Таджикистана.
Я выражаю благодарность всем нашим гостям и приветствую их в Армении.
Мне также хотелось бы от имени всех нас поздравить Председателя Конституционного Совета Казахстана, моего хорошего друга Игоря Рогова с избранием месяц назад Председателем Международной конференция органов конституционного контроля стран новой демократии.
Выражаю особую благодарность Председателю Конституционного Суда Литвы в отставке г-ну Гунару Кутрису, Председателю Конституционного Суда Грузии в отставке г-ну Георгию Папуашвили, Председателю Конституционного Суда Черногории в отставке г-же Десанке Лопичич за то, что не отказались от моего приглашения и участвуют в настоящей Конференции.
Также хотел бы выразить благодарность Руководителю делегации Совета Европы в Республике Армения г-же Наталье Вутовой за согласие выступить с приветственной речью на нашей Конференции.
Благодарен также Посольству Федеративной Республики Германия в Республике Армения и Армянскому офису Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) за постоянную поддержку в организации Ереванских международных конференций”.
На Конференции с приветственными словами выступили Вице-председатель Венецианской комиссии госпожа Хердис Кьерульф Торгеирсдоттир, Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в Республике Армения Бернхард Матиас Кислер и Руководитель делегации Совета Европы в Армении Наталья Вутова.
В первом заседании (председательствовала госпожа Инета Зиемеле - Председатель Конституционного Суда Латвийской Республики) с докладами выступили Кристоф Дегенхарт - профессор факультета правоведения Лейпцигского университета, судья Конституционного Суда Саксонии. Тема доклада: “Особенности рассмотрения дел по спорам между конституционными органами в связи с их конституционными полномочиями”; Томислав Стойкович – судья Конституционного Суда Республики Сербия. Тема доклада: “Роль Конституционного Суда в спорах с общими судами: опыт Конституционного Суда Республики Сербия”.
После докладов состоялись обсуждения.
По окончанию перерыва с докладами выступили Игорь Рогов – Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан. Тема доклада: “Конституционный Совет Республики Казахстан в системе разделения властей”; Сергей Маврин – Заместитель Председателя Конституционного Суда Российской Федерации. Тема доклада: “Роль Конституционного Суда России в преодолении конституционных конфликтов”; Альвина Гюлумян – судья Конституционного Суда Республики Армения. Тема доклада: “Конституционные споры и роль Конституционного Суда в сравнительном аспекте”.
Первое заседание завершилось вопросами и ответами, а также обсуждением тем.
Во втором заседании (председательствовала г-жа Хердис Керульф Торгеирсдотир – Вице-председатель Венецианской комиссии) с докладами выступили Инета Зиемеле – Председатель Конституционного Суда Латвийской Республики. Тема доклада: “Защита основ конституционной идентичности Конституционным Судом”; Чолпон Осмонова – судья Конституционной палаты Верховного Суда Кыргызской Республики. Тема доклада: “Роль конституционного суда в преодолении конституционных конфликтов”; Петр Миклашевич – Председатель Конституционного Суда Республики Беларусь. Тема доклада: “Государственная власть: конституционно-правовое регулирование”.