19 հոկտեմբերի 2017թ.
Հոկտեմբերի 19-ին, «ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ԴԵՐԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԿՈՆՖԼԻԿՏՆԵՐԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ԳՈՐԾՈՒՄ» թեմայի քննարկումով, իր աշխատանքները սկսեց Երեւանյան 22-րդ միջազգային խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի կազմակերպիչներն են՝ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ, «ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՄԻՋՈՑՈՎ» ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸ (ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎ), ՆՈՐ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍԸ, «ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՎԵՐԼՈՒԾԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ, Աջակցությամբ` ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ:
Խորհրդաժողովը բացեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Նա ողջունեց ու բարի գալուստ մաղթեց խորհրդաժողովի բոլոր մասնակիցներին, ովքեր սիրահոժար արձագանքել են հրավերին՝ իրենց մասնակցությունը բերելով արդեն ավանդույթ դարձած Երեւանյան 22-րդ խորհրդաժողովին, որը նվիրված է սահմանադրական արդարադատության առանցքային հարցերից մեկի քննարկումներին: Անցած տարիներին տարբեր երկրներից Երեւանյան միջազգային խորհրդաժողովի մասնակիցների թիվը վաղուց հազարից անցել է: Ձեւավորվել է գործընկերների եւ համախոհների հսկայական բանակ: Անցած տարիների փորձը վկայում է, որ նման քննարկումներն ու նաեւ սահմանադրական դատարանների արտահայտած իրավական դիրքորոշումները բազմաթիվ երկրներում դարձել են սահմանադրական զարգացումների կարևորագույն աղբյուր: Այդ մասին են վկայում նաեւ մեր երկրում 2015 թվականին կայացած սահմանադրական բարեփոխումները, որոնցում մեծապես իրենց արտացոլումն են գտել նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումները:
Պարոն Հարությունյանի համոզմամբ, Սահմանադրության գերակայության երաշխավորումը լիարժեք չի կարող լինել, եթե չի երաշխավորվում մարդու հիմնական իրավունքների անմիջական գործողությունը, եւ չկան սահմանադրական վեճերի լուծման արդյունավետ կառուցակարգեր: Նա առանձնակի կարեւորեց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության սահմանադրական դատարանի փորձը, որն էլ նկատի ունենալով, որպես ներկա խորհրդաժողովի հիմնական զեկուցող, Գերմանիայի Դաշնությունից հրավիրվել է պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը, ով սիրով համաձայնվել է ներկա լինել եւ իր նկատառումները կիսել այս խորհրդաժողովում քննարկման առարկա հիմնախնդրի առնչությամբ:
Երեւանյան խորհրդաժողովները, պարոն Հարությունյանի համոզմամբ, իրենց հետքն են թողել սահմանադրական արդարադատության բազմաթիվ հիմնախնդիրների լուծման, օրենսդրական ու կառուցակարգային բարեփոխումների, մեր երկրում սահմանադրական օրինականության հաստատման գործում, եւ ներկա խորհրդաժողովում հնչող զեկուցումներն ու քննարկումները կամբողջականացնեն հիմնախնդրի առնչությամբ առաջադիմական մոտեցումները եւ հնարավորություն կտան լավագույնս գտնել նաեւ սահմանադրական դատարաններում նման գործերի քննության առանձնահատկությունները հաշվի առնող դատավարական լուծումներ: Շեշտվեց նաեւ այս տարվանից «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական Կենտրոնի ստեղծումը, որի հիմնադիր անդամներ են աշխարհի 19 երկրներից մեծ ճանաչում գտած թվով 45 սահմանադրագետներ՝ համոզմունք հայտնելով, որ Կենտրոնը կդառնա աշխարհում սահմանադրական ժողովրդավարության հաստատման ու սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման կարեւոր դրոշակակիրներից մեկը: Դրա վկայություններից մեկն էլ այն է, որ Կենտրոնը միջազգային լայն ընդգրկում ունեցող իր առաջին խորհրդաժողովը կհրավիրի այս տարվա նոյեմբերի 17-18-ին Հռոմում, Սուրբ աթոռի հետ համագործակցաբար:
Պարոն Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց Վենետիկի Հանձնաժողովին՝ երկարամյա համագործակցության համար, մասնավորապես շեշտելով, որ «Դեռեւս 1997 թվականից լինելով այս հանձնաժողովի անդամ, իսկ հետագայում նաեւ հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ, առանց վարանելու կարող եմ ասել, որ միջազգային պրակտիկայում բացառիկ է Վենետիկի հանձնաժողովի դերակատարությունը հատկապես իրավունքի գերակայության հաստատման, ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդման ու, մասնավորապես, սահմանադրական դատարանների կայացմանը ցուցաբերած աջակցության գործում: Ողջունում եմ իմ վաղեմի գործընկերոջն ու բարեկամին, Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ տիկին Հերդիս Թորգեիրսդրոտին եւ հանձնաժողովի քարտուղարությունը ներկայացնող Տատյանա Միշելովային՝ այս խորհրդաժողովին մասնակցություն բերելու համար»:
Շարունակելով իր ողջույնի խոսքը, պարոն Հարությունյանն ասաց.
-Ձեզանից շատերը նաեւ հիշում են, որ Սահմանադրական դատարանների առաջին համաշխարհային Կոնգրեսը կայացավ 2009 թվականին Քեպթաունում՝ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում: Եվ այսօր շատ խորհրդանշական է, որ սահմանադրական դատարանների Երեւանյան 22-րդ միջազգային խորհրդաժողովին մասնակցում է նաեւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ, իմ լավ բարեկամ պարոն Մոգոնգ Մոգոնգը:
Մեզ հետ են նաեւ սահմանադրական արդարադատության մարմինների պատվիրակություններ Ալժիրից, Բուլղարիայից, Բելոռուսից, Եթովպիայից, Լատվիայից, Խորվաթիայից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մակեդոնիայից, Չեռնոգորիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Սերբիայից, Վրաստանից, Տաջիկստանից:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր հյուրերին ու մաղթում բարի գալուստ Հայաստան:
Ցանկանում եմ բոլորիս անունից շնորհավորել Ղազախստանի սահմանադրական խորհրդի նախագահ, իմ լավ բարեկամ Իգոր Ռոգովին՝ մեկ ամիս առաջ Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական դատարանների միջազգային կոնֆերանսի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Լիտվայի Սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ պարոն Գունարս Կուտրիսին, Վրաստանի սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ պարոն Գեորգի Պապուաշվիլուն, Չեռնոգորիայի սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող նախագահ տիկին Դոսանկա Լոպիչիչին՝ իմ հրավերը չմերժելու եւ այս խորհրդաժողովին ներկա գտնվելու համար:
Ցանկանում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպայի խորհրդի պատվիրակության ղեկավար տիկին Վուտովային՝ մեր խորհրդաժողովում ողջույնի խոսքով հանդես գալու պատրաստակամության համար:
Երախտապարտ եմ նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանությանը եւ գերմանական GIZ կազմակերպության երեւանյան գրասենյակին՝ մշտապես մեր կողքին լինելու եւ Երեւանյան միջազգային կոնֆերանսների կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Խորհրդաժողովում ողջույնի խոսքերով հանդես եկան Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Քյորուլֆ Թորգեիրսդոտիրը, ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քեսլերը, Հայաստանում ԵԽ պատվիրակության ղեկավար Նատալյա Վուտովան:
Առաջին նիստում (նախագահում էր Լատվիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Ինետա Զիեմելեն) զեկուցումներով հանդես եկան Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, պրոֆեսոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը՝ «Սահմանադրական մարմինների միջև նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերով գործերի քննության առանձնահատկությունները» եւ Սերբիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի դատավոր Տոմիսլավ Ստոյկովիչը՝ «Ընդհանուր դատարանների հետ վեճերում սահմանադրական դատարանի դերը. Սերբիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի փորձը»:
Հարց ու պատասխաններով քննարկվեցին զեկուցումներում արծարծված թեմաները:
Ընդմիջումից հետո իրենց զեկույցները ներկայացրեցին Ղազախստանի Սահմանադրական խորհրդի նախագահ Իգոր Ռոգովը՝ «Ղազախստանի Հանրապետության ահմանադրական խորհուրդը իշխանությունների բաժանման համակարգում», Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Սերգեյ Մավրինը` «Ռուսաստանի սահմանադրական դատարանի դերը սահմանադրական վեճերի հաղթահարման գործում», ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը` «Սահմանադրական վեճերը և սահմանադրական դատարանի դերը համեմատական տեսանկյունից»:
Առաջին նիստն ավարտվեց հարց ու պատասխաններով, թեմաների քննարկումներով:
Երկրորդ նիստում (նախագահում էր Վենետիկի հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերդիս Քորուլֆ Թորգեիրսդոտիրը), զեկուցումներով հանդես եկան Լատվիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Ինետա Զիմելեն՝ «Սահմանադրական ինքնության հիմքերի պաշտպանությունը սահմանադրական դատարանի կողմից», Ղրղզստանի Գերագույն դատարանի սահմանադրական պալատի դատավոր Չոլպոն Օսմոնովան՝ «Սահմանադրական դատարանի դերը սահմանադրական կոնֆլիկտների հաղթահարման գործում» եւ Բելոռուսի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պյոտր Միկլաշևիչը` «Պետական իշխանության սահմանադրաիրավական կարգավորումները»:

XXII YEREVAN INTERNATIONAL CONFERENCE STARTED
On October 19, XXII Yerevan International Conference started. Topic “THE ROLE OF THE CONSTITUTIONAL COURTS IN OVERCOMING CONSTITUTIONAL CONFLICTS.”
Organizers of the Conference: CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA, EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW OF THE COUNCIL OF EUROPE (VENICE COMMISSION), CONFERENCE OF THE CONSTITUTIONAL CONTROL ORGANS OF THE COUNTRIES OF NEW DEMOCRACY, “CONSTITUTIONAL CULTURE” INTERNATIONAL ANALYTICAL CENTER. With the support of the ARMENIAN OFFICE OF THE GERMAN INTERNATIONAL COOPERATION (GIZ).
Mr. Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court opened the Conference.
Mr. Harutyunyan greeted all the participants of the Conference who kindly responded to the invitation and took part in the traditionally convened XXII Yerevan International Conference dedicated to one of the key issues of constitutional justice. In recent years, the number of participants in Yerevan International Conference from different countries has exceeded one thousand. A huge army of colleagues and associates has been formed. The experience of past years shows that such discussions and the legal positions expressed by constitutional courts have become an important source of constitutional developments in many countries. This is also evidenced by the constitutional reforms in our country in 2015, in which the legal positions of the RA Constitutional Court were mainly reflected.
Mr. Harutyunyan is convinced that guaranteeing the rule of the Constitution cannot be complete, unless the direct implementation of human rights is guaranteed and unless there are effective mechanisms for resolving constitutional disputes. He noted the special significance of the experiences of the Constitutional Court of the Federal Republic of Germany. Taking this into consideration, Professor Christoph Degenhart from the German Federation was invited as the main speaker of this Conference, who kindly agreed to share his considerations with us on the key issue that has been the subject of discussion.
According to Mr. Harutyunyan, Yerevan Conferences have left a mark on the solution of many key issues of constitutional justice, legislative and institutional reforms, and the establishment of constitutional legitimacy in our countries, and the reports and discussions at this Conference will complement the progressive approaches to this issue and allow finding the best procedural solutions considering also the peculiarities of such cases in the constitutional courts. Mr. Harutyunyan drew particular attention to the establishment of “Constitutional Culture” International Analytical Center, the founding members of which are 45 well-known constitutionalists from 19 countries of the world. He also expressed the conviction that the Center will become one of the major flag-bearers in the world for the establishment of constitutional democracy and strengthening of constitutional culture. One of the evidences of this is that the first international conference of the Center will be convened this year on November 17-18 in Rome, in cooperation with the Holy See.
Mr. Harutyunyan expressed his gratitude to the Venice Commission for many years of cooperation, and emphasized: “I have been a member of this committee since 1997, and later on as a member of the Bureau of the Commission, and I can state without a doubt that the role of the Venice Commission in the international practice is particularly important in establishing the rule of law, strengthening democratic processes and, in particular, the support to the establishment of constitutional courts. I greet my longtime friend Ms Herdis Kjerulf Thorgeirsdottir, Vice-President of the Venice Commission, and Tatiana Mychelova, who represents the Secretariat of the Commission for participating in this Conference.”
Continuing his welcoming speech, Mr. Harutyunyan said: “Many of you also remember that the First World Congress of Constitutional Courts was held in 2009 in Cape Town, the Republic of South Africa. It is very symbolic that today Mr Mogoeng Mogoeng, Chief Justice of the Constitutional Court of the Republic of South Africa and a good friend of mine also participates in XXII Yerevan International Conference of the constitutional courts.”
Delegations representing the bodies of constitutional justice from Algeria, Bulgaria, Belarus, Ethiopia, Latvia, Croatia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Macedonia, Montenegro, the Russian Federation, Serbia, Georgia and Tajikistan also participate in the Conference. I express my gratitude to all our guests and wish them good luck in Armenia.
On behalf of all of us, I would like to congratulate my good friend Igor Rogov, Chairman of the Constitutional Council of Kazakhstan on the occasion of being elected President of the International Conference of Constitutional Courts of the Countries of New Democracy last month.
I express special gratitude to Gunars Kutris, Former President of the Constitutional Court of Latvia, Giorgi Papuashvili, Former President of the Constitutional Court of Georgia, and Desanka Lopicic, Former President of the Constitutional Court of Montenegro for accepting my invitation and attending this Conference.
I would also like to express my gratitude to Ms Voutova, Head of Council of Europe Office in Yerevan for delivering a welcome speech at our Conference.
I am also grateful to the Embassy of the Federal Republic of Germany in the Republic of Armenia and the German Corporation for International Cooperation (GIZ) office in Yerevan for always supporting us in organizing Yerevan International Conferences.
Ms. Herdis Kjerulf Thorgeirsdottir, Vice President of the Venice Commission, Mr. Bernhard Matthias Kiesler, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany in the Republic of Armenia, and Ms. Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Armenia also delivered welcoming speech at the Conference.
Session 1 was chaired by Ms. Ineta Ziemele, President of the Constitutional Court of the Republic of Latvia. Reports were presented by Dr. Christoph Degenhart, Professor, Faculty of Law at the University of Leipzig, Judge of the Constitutional Court of Saxony (title of report: “The Role of Constitutional Courts in Conflicts between Constitutional Bodies”), and Mr. Tomislav Stojkovic, Judge of the Constitutional Court of the Republic of Serbia (title of report: “Constitutional Court in Constitutional Conflicts with Ordinary Courts – Experiences of the Constitutional Court of the Republic of Serbia”).
Discussions on the issues discussed followed the reports.
At the end of the break, reports were delivered by Mr. Igor Rogov, President of the Constitutional Council of the Republic of Kazakhstan (title of report: “The Constitutional Council in the System of the Separation of Powers”), Mr. Sergey Mavrin, Vice President of the Constitutional Court of the Russian Federation (title of report: “The Role of the Constitutional Court of Russia in Overcoming the Constitutional Conflicts”), and Ms. Alvina Gyulumyan, Member of the Constitutional Court of the Republic of Armenia (title of report: “Constitutional Conflicts and Role of the Constitutional Court in Comparative Perspective”).
Session 1 ended with questions and answers, as well as discussion of topics.
Session 2 was chaired by Ms. Herdis Kjerulf Thorgeirsdottir, Vice President of the Venice Commission. Reports were presented by Ms. Ineta Ziemele, President of the Constitutional Court of the Republic of Latvia (title of report: “Protection of the Core of the Constitutional Identity by the Constitutional Court”), Ms. Cholpon Osmonova, Judge of the Constitutional Chamber of the Supreme Court of the Kyrgyz Republic (title of report: “The Role of the Constitutional Court in Overcoming of the Constitutional Conflicts”), and Mr. Petr Miklashevich, President of the Constitutional Court of the Republic of Belarus (title of report: “State Power: the Constitutional-Legal Regulations”).