ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ Ա. ՊՈՒՇԿԻՆԻ ԱՆՎԱՆ ԹԻՎ 8 ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴՊՐՈՑԻ ՍԱՆԵՐԸ
2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Երևանի Ալեքսանդր Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանի աշակերտները: Այցի շրջանակներում դպրոցականները հանդիպում են ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հետ։
Սահմանադրական դատարանի նախագահն աշակերտներին ներկայացրել է Բարձր դատարանի կառուցվածքը և գործունեության առանձնահատկությունները, անդրադարձել Հայաստանի Հանրապետության դատաիրավական համակարգում Սահմանադրական դատարանի դերին, պատասխանել աշակերտներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի։
Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ նման այցերը դրական ազդեցություն կունենան պատանիների քաղաքացիական կայացման և մասնագիտական կողմնորոշման վրա։ ՍԴ նախագահն ընդգծել է կրթության կենսական նշանակությունը՝ հայկական պետականության կառուցման և զարգացման գործում։

STUDENTS OF THE PRIMARY SCHOOL NO. 8 AFTER A. PUSHKIN WERE HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On 15 October 2025, high school students from Yerevan Primary School No. 8 after Alexander Pushkin visited the Constitutional Court. As part of the visit, the students met with the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan.
The President of the Constitutional Court presented to the students the structure of the High Court and the specifics of its activities, addressed the role of the Constitutional Court in the judicial system of the Republic of Armenia, and responded to the students’ inquiries related to a number of issues of interest to the students.
Arman Dilanyan expressed hope that such visits will have a positive impact on the civic development and professional orientation of young people. The President of the Constitutional Court emphasized the vital importance of education in the construction and development of Armenian statehood.