ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ Ա. ՊՈՒՇԿԻՆԻ ԱՆՎԱՆ ԹԻՎ 8 ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴՊՐՈՑԻ ՍԱՆԵՐԸ
2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Երևանի Ալեքսանդր Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանի աշակերտները: Այցի շրջանակներում դպրոցականները հանդիպում են ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հետ։
Սահմանադրական դատարանի նախագահն աշակերտներին ներկայացրել է Բարձր դատարանի կառուցվածքը և գործունեության առանձնահատկությունները, անդրադարձել Հայաստանի Հանրապետության դատաիրավական համակարգում Սահմանադրական դատարանի դերին, պատասխանել աշակերտներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի։
Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ նման այցերը դրական ազդեցություն կունենան պատանիների քաղաքացիական կայացման և մասնագիտական կողմնորոշման վրա։ ՍԴ նախագահն ընդգծել է կրթության կենսական նշանակությունը՝ հայկական պետականության կառուցման և զարգացման գործում։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ УЧАЩИЕСЯ ОСНОВНОЙ ШКОЛЫ №8 ИМЕНИ А.С. ПУШКИНА
15 октября 2025 года Конституционный Суд посетили учащиеся старших классов Ереванской основной школы №8 имени Александра Пушкина.
В рамках визита школьники встретились с Председателем Конституционного Суда Арманом Диланяном. Председатель Конституционного Суда представил учащимся структуру и особенности деятельности Высокого суда, ознакомил их с ролью Конституционного Суда в судебно-правовой системе Республики Армения, а также ответил на ряд интересующих школьников вопросов.
Арман Диланян выразил надежду, что подобные визиты окажут положительное влияние на гражданское становление и профессиональную ориентацию молодежи. Председатель КС подчеркнул важное значение образования в деле построения и развития армянской государственности.