ԼՈՒՅՍ Է ՏԵՍԵԼ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԴԻՐՔՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ՇՏԵՄԱՐԱՆԸ
Սահմանադրական դատարանի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին ընդառաջ հրատարակվել է ՍԴ նախագահի խորհրդական Ալինա Փխրիկյանի, ՍԴ նախագահի օգնական Արտակ Ղազարյանի և ՍԴ փորձագիտական-վերլուծական բաժնի վարիչ Աիդա Թադևոսյանի համահեղինակությամբ կազմված ՀՀ սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների շտեմարանը։
Շտեմարանի կազմման ընթացքում ուսումնասիրվել է Սահմանադրական դատարանի ավելի քան 3000 տարբեր տեսակի որոշում, այդ թվում նաև` դատական կազմերի և աշխատակարգային որոշումները, առանձնացվել դրանցում արտահայտված առանցքային կարևորություն ունեցող իրավական դիրքորոշումները։
Շտեմարանի 1-ին բաժնում առաջին անգամ համակարգված ձևով ներկայացվում են Դատարանի կողմից տարիների ընթացքում ձևավորած այն իրավական դիրքորոշումները, որոնք առնչվում են սահմանադրական վերահսկողության տարբեր ձևերով առանձին իրավասու սուբյեկտների կողմից ՍԴ ներկայացվող դիմումներին առաջարկվող պահանջներին, որոնց հետևելով հնարավոր կլինի կազմել Սահմանադրական դատարանի համար ընդունելի, այն է` ընդունելիության փուլը հաղթահարող դիմում:
Ժամանակակից թվային հասարակությունում ապրող «օգտատերերի» համար Շտեմարանը մատչելի, հասանելի և «հասկանալի» դարձնելու նպատակով, առաջին անգամ հայրենական պրակտիկայում դատական ակտերի Շտեմարանը կազմվել է օգտագործելով ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաների գործիքակազմը` ներդնելով յուրաքանչյուր որոշմանը համապատասխանող QR կոդ, ինչը հնարավորություն կտա, առանց որոնման համակարգերի վրա լրացուցիչ ժամանակ ծախսելու, միանգամից անցում կատարել հետաքրքրող որոշման պաշտոնական տեքստի ամբողջական տարբերակին:
Տեղեկացնենք, որ Շտեմարանը նախատեսված չէ վաճառքի համար։ Մասնագիտական հանրության, ՀՀ սահմանադրական իրավունք ուսումնասիրող գիտնականների, ուսանողների և հետազոտողների համար Շտեմարանը հասանելի կլինի Հանրապետության պետական մարմինների և ուսումնական հաստատությունների գրադարաններում։

THE COLLECTION OF LEGAL POSITIONS OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA WAS PUBLISHED
On the eve of the 27th Anniversary of the Formation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, the Collection of Legal Positions of the Constitutional Court of the Republic of Armenia was published, co-authored by the Adviser to the President of the Constitutional Court Alina Phrikyan, the Assistant to the President of the Constitutional Court Artak Ghazaryan, and the Head of the Expertise-Analytic Division of the Constitutional Court Aida Tadevosyan.
In the course of the preparation of the Collection, more than 3.000 decisions of the Constitutional Court were studied, including the decisions of the panels of justices and procedural decisions, and the key legal positions expressed therein were highlighted.
Section 1 of the Collection presents for the first time in a systematized manner the legal positions established by the Court over the years, which relate to the requirements for appeals submitted to the Constitutional Court by certain competent entities through various forms of constitutional control, and in compliance with those requirements, it would be possible to prepare an application admissible to the Constitutional Court, i.e. an application that would overcome the phase of admission.
In order to make the Collection available, accessible and apprehensible for the users living in modern digital society, for the first time in domestic practice, the Collection of judicial acts was compiled using the tools of digital technologies, with the assignment of a corresponding QR code to each decision, which will allow directly going to the full version of the official text of the decision of interest without putting extra time into searching.
The Collection is not envisaged for sale. For the professional community, students and scholars of the constitutional law, the Collection will be available at the libraries of the state and educational institutions of the Republic of Armenia.