2026 թվականի մայիսի 29-30-ը Սահմանադրական դատարանում կայացավ «Սահմանադրական արդարադատության և խոսքի ազատության վերաբերյալ դատախաղ-մրցույթի» բանավոր լսումների փուլը՝ ամփոփելով ծրագրի կրթական և մրցութային բաղադրիչները։
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով դատախաղ-մրցույթի բանավոր փուլի մասնակիցներին, նշեց որ դատախաղ-մրցույթը ապագա իրավաբանների համար հնարավորություն է ընձեռում գործնական միջավայրում կիրառելու իրենց գիտելիքները, զարգացնելու սահմանադրական դատավարության, իրավական վերլուծության և բանավոր ներկայացման հմտությունները, ինչպես նաև խորացնելու պատկերացումները խոսքի ազատության և սահմանադրական արդարադատության հիմնարար արժեքների վերաբերյալ։
Արման Դիլանյանն ընդգծեց, որ Սահմանադրական դատարանը բարձր է գնահատում մրցույթի մասնակիցների, դատավորների, փորձագետների և գործընկեր կազմակերպությունների ներդրումը ծրագրի հաջող իրականացման գործում և վերահաստատում է իր հանձնառությունը իրավական կրթության և սահմանադրական մշակույթի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների շարունակական աջակցությանը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն:
Մրցույթին մասնակցեցին ութ թիմեր՝ Հանրապետության վեց բուհերից. Երևանի պետական համալսարանից, Պետական կառավարման ակադեմիայից, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանից, Հայ-ռուսական համալսարանից, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանից, Եվրոպական համալսարանից: Բանավոր լսումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրեցին պայմանական գործով իրենց իրավական դիրքորոշումները՝ հանդես գալով որպես դիմող և պատասխանող կողմեր, պատասխանեցին դատախաղի դատավորների հարցերին՝ ի ցույց դնելով սահմանադրական իրավունքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների վերաբերյալ իրենց գիտելիքները, իրավական փաստարկման և բանավոր խոսքի իրենց հմտությունները։
Դատախաղի առաջին օրը՝ մայիսի 29-ին, նախնական լսումների արդյունքում եզրափակիչ փուլ անցած թիմերը մայիսի 30-ին մասնակցեցին մրցույթի եզրափակիչ դատալսմանը։
Դատախաղի դատական կազմի կողմից մասնակիցների գիտելիքների, մասնագիտական պատրաստվածության և դատախաղային հմտությունների գնահատման արդյունքներով մրցանակներ հանձնվեցին հինգ անվանակարգերում: Առաջին և երկրորդ մրցանակները շնորհվեցին համապատասխանաբար՝ Հայ-ռուսական համալսարանի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի թիմերին: «Լավագույն բանախոս» անվանակարգում մրցանակը կիսեցին Ինգա Բեգլարյանը (Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան) և Լուսինե Վարդանյանը (Հայաստանի ամերիկյան համալսարան), «Լավագույն գրավոր դիմում» անվանակարգում մրցանակ ստացավ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի թիմը, «Լավագույն գրավոր պատասխանի» համար՝ Հայ-ռուսական համալսարանի «Արատտա» թիմը:
Բոլոր մասնակիցները ստացան մասնակցության հավաստագրեր՝ որպես ծրագրին ներգրավվածության և ձեռք բերած գիտելիքների ու հմտությունների հավաստում։
Դատախաղը կազմակերպվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Հայաստանի միջազգային իրավունքի միության և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և արդարադատության համագործակցության վարչության (DGI) կողմից՝ Եվրոպայի խորհրդի՝ 2023-2026թթ․ Հայաստանի գործողությունների ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» և «Խոսքի և մամուլի ազատության և տեղեկատվության հասանելիության խթանումը Հայաստանում» ծրագրերի շրջանակներում:

29-30 мая 2026 года в Конституционном Суде состоялся этап устных слушаний Конкурса по моделированию судебного процесса по вопросам конституционного правосудия и свободы слова, в ходе которого были подведены итоги образовательной и конкурсной части программы.
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, приветствуя участников Конкурса по моделированию судебного процесса, отметил, что Конкурс предоставляет будущим юристам уникальную возможность применить полученные знания на практике, совершенствовать навыки конституционного судопроизводства, правового анализа и устного представления правовой позиции, а также углубить понимание основополагающих принципов и ценностей свободы слова и конституционного правосудия.
Арман Диланян подчеркнул, что Конституционный Суд высоко ценит вклад участников Конкурса, экспертов и организаций-партнеров в успешную реализацию программы и подтверждает свою приверженность дальнейшей поддержке инициатив, направленных на развитие правового образования, укрепление конституционной культуры.
С приветственным словом к участникам также обратился руководитель Офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганге.
В Конкурсе приняли участие восемь команд, представлявших шесть высших учебных заведений Республики Армения: Ереванский государственный университет, Академию государственного управления Республики Армения, Французский университет в Армении, Российско-Армянский университет, Американский университет Армении и Европейский университет Армении.
В ходе устных слушаний участники представили свои правовые позиции по смоделированному конституционно-правовому спору, выступая в качестве стороны-заявителя и стороны-ответчика. Конкурсанты ответили на вопросы членов жюри, продемонстрировав глубокие знания в области конституционного права и международных стандартов защиты прав человека, а также высокий уровень навыков правовой аргументации и устного выступления. По итогам предварительных слушаний, состоявшихся в первый день конкурса – 29 мая, были определены команды, вышедшие в финальный этап. 30 мая финалисты приняли участие в заключительном судебном слушании.
По итогам оценки знаний, уровня профессиональной подготовки и навыков участия в моделируемом судебном процессе, проведенной жюри Конкурса, победители были определены в пяти номинациях. Первое и второе места заняли соответственно команды Российско-Армянского университета и Американского университета Армении. В номинации “Лучший оратор” победителями были признаны Инга Бегларян и Лусине Варданян. Награду в номинации “Лучшее письменное обращение” получила команда Американского университета Армении, а победителем в номинации “Лучший письменный ответ” стала команда “Аратта” Российско-Армянского университета. Все участники Конкурса получили сертификаты, подтверждающие их участие в программе, а также приобретенные в ходе Конкурса знания и практические навыки.
Конкурс по моделированию судебного процесса был организован совместными усилиями Конституционного Суда Республики Армения, Армянской ассоциации международного права и Генерального директората Совета Европы по правам человека и верховенству права (DGI) в рамках программ “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами” и “Содействие свободе слова и печати и доступу к информации в Армении”, реализуемых в рамках Плана действий Совета Европы для Армении на 2023-2026 годы.