2026 թվականի մայիսի 29-30-ը Սահմանադրական դատարանում կայացավ «Սահմանադրական արդարադատության և խոսքի ազատության վերաբերյալ դատախաղ-մրցույթի» բանավոր լսումների փուլը՝ ամփոփելով ծրագրի կրթական և մրցութային բաղադրիչները։
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով դատախաղ-մրցույթի բանավոր փուլի մասնակիցներին, նշեց որ դատախաղ-մրցույթը ապագա իրավաբանների համար հնարավորություն է ընձեռում գործնական միջավայրում կիրառելու իրենց գիտելիքները, զարգացնելու սահմանադրական դատավարության, իրավական վերլուծության և բանավոր ներկայացման հմտությունները, ինչպես նաև խորացնելու պատկերացումները խոսքի ազատության և սահմանադրական արդարադատության հիմնարար արժեքների վերաբերյալ։
Արման Դիլանյանն ընդգծեց, որ Սահմանադրական դատարանը բարձր է գնահատում մրցույթի մասնակիցների, դատավորների, փորձագետների և գործընկեր կազմակերպությունների ներդրումը ծրագրի հաջող իրականացման գործում և վերահաստատում է իր հանձնառությունը իրավական կրթության և սահմանադրական մշակույթի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների շարունակական աջակցությանը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն:
Մրցույթին մասնակցեցին ութ թիմեր՝ Հանրապետության վեց բուհերից. Երևանի պետական համալսարանից, Պետական կառավարման ակադեմիայից, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանից, Հայ-ռուսական համալսարանից, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանից, Եվրոպական համալսարանից: Բանավոր լսումների ընթացքում մասնակիցները ներկայացրեցին պայմանական գործով իրենց իրավական դիրքորոշումները՝ հանդես գալով որպես դիմող և պատասխանող կողմեր, պատասխանեցին դատախաղի դատավորների հարցերին՝ ի ցույց դնելով սահմանադրական իրավունքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների վերաբերյալ իրենց գիտելիքները, իրավական փաստարկման և բանավոր խոսքի իրենց հմտությունները։
Դատախաղի առաջին օրը՝ մայիսի 29-ին, նախնական լսումների արդյունքում եզրափակիչ փուլ անցած թիմերը մայիսի 30-ին մասնակցեցին մրցույթի եզրափակիչ դատալսմանը։
Դատախաղի դատական կազմի կողմից մասնակիցների գիտելիքների, մասնագիտական պատրաստվածության և դատախաղային հմտությունների գնահատման արդյունքներով մրցանակներ հանձնվեցին հինգ անվանակարգերում: Առաջին և երկրորդ մրցանակները շնորհվեցին համապատասխանաբար՝ Հայ-ռուսական համալսարանի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի թիմերին: «Լավագույն բանախոս» անվանակարգում մրցանակը կիսեցին Ինգա Բեգլարյանը (Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան) և Լուսինե Վարդանյանը (Հայաստանի ամերիկյան համալսարան), «Լավագույն գրավոր դիմում» անվանակարգում մրցանակ ստացավ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի թիմը, «Լավագույն գրավոր պատասխանի» համար՝ Հայ-ռուսական համալսարանի «Արատտա» թիմը:
Բոլոր մասնակիցները ստացան մասնակցության հավաստագրեր՝ որպես ծրագրին ներգրավվածության և ձեռք բերած գիտելիքների ու հմտությունների հավաստում։
Դատախաղը կազմակերպվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Հայաստանի միջազգային իրավունքի միության և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և արդարադատության համագործակցության վարչության (DGI) կողմից՝ Եվրոպայի խորհրդի՝ 2023-2026թթ․ Հայաստանի գործողությունների ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» և «Խոսքի և մամուլի ազատության և տեղեկատվության հասանելիության խթանումը Հայաստանում» ծրագրերի շրջանակներում:

MOOT COURT COMPETITION ON CONSTITUTIONAL JUSTICE AND FREEDOM OF EXPRESSION WAS HELD
On 29–30 May 2026, the oral hearings phase of the Moot Court Competition on Constitutional Justice and Freedom of Expression was held at the Constitutional Court, bringing the programme’s educational and competitive components to a close.
Welcoming the participants of the oral hearings phase, the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan, noted that the moot court competition aims to deepen and apply students’ knowledge in a practical setting, develop their skills in constitutional litigation, legal analysis, and oral advocacy, and enhance their understanding of the fundamental values of freedom of expression and constitutional justice.
Arman Dilanyan emphasized that the Constitutional Court highly appreciates the contributions of participants, judges, experts, and partner organizations to the successful implementation of the programme and reiterated the Court’s commitment to ongoing support for initiatives aimed at enhancing legal education and constitutional culture.
Maxime Longangue, Head of the Council of Europe Office in Yerevan, also delivered a welcoming address.
Eight teams from six higher education institutions across the Republic of Armenia participated in the competition: Yerevan State University, Public Administration Academy of the Republic of Armenia, French University in Armenia, Russian-Armenian University, American University of Armenia, and European University of Armenia. During the oral hearings phase, participants presented their legal arguments in a hypothetical case, acting as applicants and respondents. They answered questions from the moot court judges, demonstrating their knowledge of constitutional law and international human rights protection standards, as well as their legal reasoning and oral advocacy skills.
On the first day of the competition, 29 May, preliminary hearings were held. The teams that advanced to the final round subsequently participated in the final hearing on 30 May.
Based on the assessment of the participants’ knowledge, professional preparedness, and moot court skills by the judging panel, awards were presented in five categories. The first and second prizes were awarded to the teams of the Russian-Armenian University and the American University of Armenia, respectively. The “Best Oral Advocate” award was shared by Inga Beglaryan (French University in Armenia) and Lusine Vardanyan (American University of Armenia). The “Best Written Application” award was granted to the team of the American University of Armenia, while the “Best Written Response” award was presented to the “Aratta” team of the Russian-Armenian University.
All participants received certificates of participation in recognition of their involvement in the programme and the knowledge and skills they acquired.
The Moot Court Competition was organized by the Constitutional Court of the Republic of Armenia, the Armenian International Law Association, and the Directorate General Human Rights and Rule of Law (DGI) within the framework of the projects “Support to the Development of Constitutional Justice in Armenia in Line with European Standards” and “Promoting Freedom of Expression, Media and Access to Information in Armenia”, as part of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2023–2026.