ՀՈՒԼԻՍԻ 5-Ը ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՊԵՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՆԻՇՆԵՐԻ ՕՐՆ Է
2025 թվականի հուլիսի 5-ին՝ ՀՀ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում նշվել է Սահմանադրության ընդունման 30-րդ տարեդարձը: 1991թ. Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերականգնմամբ անխուսափելի դարձավ նոր՝ ազգային Սահմանադրության ընդունումը, որն իրականացվեց 1995 թ. հուլիսի 5-ի համաժողովրդական հանրաքվեով։ Սահմանադրության 30-ամյակի միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը: «Հայոց պետականության վերականգնման 34 տարիներից 30-ը մենք միասին անցել ենք՝ Սահմանադրության պատվարով ամուր պաշտպանված։ Ուզում եմ նշել, որ ո՛չ անկախության վերականգնմամբ և ո'չ էլ Սահմանադրության ընդունմամբ մեր ժողովրդի ու պետության առջև ծառացած մարտահրավերներն ինքնաբերաբար չեն վերացել: Ավելին, անկախության վերականգնումն ու հայոց պետականության ամրապնդումը որոշ առումներով նոր մարտահրավերներ են առաջ բերել։ Բայց անգամ այս պարագայում, ցանկացած տեսակի և ձևի մարտահրավերների հաղթահարումն էլ ուղղակիորեն կապված է Սահմանադրության, դրանում ամրագրված արժեքների գործնականում պահպանման և ամուր ժողովրդավարական պետություն կառուցելու հետ»,-իր պաշտոնական ելույթում նշել է Սահմանադրական դատարանի նախագահը Սահմանադրության 30-ամյակի հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ:
Արման Դիլանյանն ընդգծել է, որ «Սահմանադրությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս՝ ձևավորելու այնպիսի հանրային իրավագիտակցություն, որի համար մերժելի կլինեն անարդարությունն ու խտրականությունը, և որն անտարբեր չի լինի իր պետության բարեկեցության ու սահմանադրական արժեքների նկատմամբ, որտեղ իրավունքի գերակայությունը կընկալվի որպես կայուն ու անփոփոխ, որևէ միջամտության համար անհասանելի մի իրողություն, որը չի ճանաչում այլ ազատություն կամ հավասարություն, քան այն ազատությունն ու հավասարությունը, որը գալիս է իրավական օրենքից»: Սահմանադրական դատարանի նախագահի խոսքով՝ թեև Սահմանադրությունը չունի մեզ հուզող բոլոր հարցերի ուղիղ պատասխանները, բոլոր խնդիրների լուծումները, սակայն այն պարունակում է դրանց լուծման բանաձևերը և բոլորիս համար հավասար հնարավորություն է ստեղծում՝ մեր կարողություններին համապատասխան կերտելու ազատ քաղաքացու մեր սեփական պատկերը: «Վերստին շնորհավորելով բոլորիս՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ այս օրը լավ հնարավորություն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում յուրաքանչյուրս վերաիմաստավորենք Սահմանադրության, ինքնիշխան պետականության և քաղաքացիական համերաշխության բարձր արժեքը։ Սահմանադրական արժեքներն իրական կյանք բերելն է մեր Հայրենիքի հզորացման, բարգավաճման, սերունդների ազատության և ընդհանուր բարեկեցության բանալիներից մեկը։ Աստված պահապան մեր ժողովրդին ու պետությանը»,- իր շնորհավորական խոսքը եզրափակել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմինների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, կրթության և մշակույթի գործիչներ:

ДЕНЬ КОНСТИТУЦИИ И ГОСУДАРСТВЕННЫХ СИМВОЛОВ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
5 июля 2025 года в День Конституции и государственных символов Республики Армения в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна состоялось торжественное мероприятие по случаю 30-летия Конституции. После восстановления в 1991 году независимости Республики Армения принятие новой национальной Конституции стало неизбежным, что и было осуществлено 5 июля 1995 года посредством всенародного референдума.
На торжественном мероприятии, посвящённом 30-летию Конституции, выступили Премьер-министр Армении Никол Пашинян, Президент Армении Ваагн Хачатурян и Председатель Конституционного Суда Арман Диланян.
В своем официальном выступлении на торжественном юбилейном мероприятии Председатель Конституционного Суда отметил: “Из 34 лет восстановленной армянской государственности 30 лет мы прошли вместе, находясь под надёжной защитой Конституции. Хочу отметить, что ни восстановление независимости, ни принятие Конституции не привели к исчезновению вызовов, стоящих перед нашим народом и государством. Более того, восстановление независимости и укрепление армянской государственности в некоторых аспектах породили новые вызовы. Но даже в этом случае преодоление любых вызовов напрямую связано с Конституцией, с практическим соблюдением закрепленных в ней ценностей и построением прочного демократического государства”.
Арман Диланян также подчеркнул, что “Конституция предоставляет уникальную возможность сформировать такое общественное правосознание, для которого несправедливость и дискриминация неприемлемы и которое не равнодушно к благополучию своего государства и конституционным ценностям, где верховенство права воспринимается как устойчивая и неизменная реальность, недоступная для какого-либо вмешательства, признающая лишь ту свободу и равенство, которые исходят из правового закона”. По словам Председателя Конституционного Суда, хотя Конституция и не содержит прямых ответов на все волнующие нас вопросы, решение всех проблем, она предоставляет формулы для их разрешения и в соответствии со способностями каждого предоставляет всем равные возможности для создания собственного образа свободного гражданина.
“Еще раз поздравляю всех и хочу вновь подчеркнуть, что этот день – прекрасная возможность для каждого в Республике Армения переосмыслить высокую ценность Конституции, суверенной государственности и гражданской солидарности. Воплощение конституционных ценностей в реальную жизнь – один из ключей к укреплению нашей Родины, ее процветанию, свободе поколений и общему благополучию. Да хранит Бог наш народ и наше государство”, – завершил свое поздравительное слово Председатель Конституционного Суда Арман Диланян.
На мероприятии присутствовали как представители законодательных, исполнительных и судебных органов, так и аккредитованного в Республике Армения дипломатического корпуса и международных организаций, а также деятели сфер образования и культуры.