ՀՈՒԼԻՍԻ 5-Ը ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՊԵՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՆԻՇՆԵՐԻ ՕՐՆ Է
2025 թվականի հուլիսի 5-ին՝ ՀՀ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում նշվել է Սահմանադրության ընդունման 30-րդ տարեդարձը: 1991թ. Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերականգնմամբ անխուսափելի դարձավ նոր՝ ազգային Սահմանադրության ընդունումը, որն իրականացվեց 1995 թ. հուլիսի 5-ի համաժողովրդական հանրաքվեով։ Սահմանադրության 30-ամյակի միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը: «Հայոց պետականության վերականգնման 34 տարիներից 30-ը մենք միասին անցել ենք՝ Սահմանադրության պատվարով ամուր պաշտպանված։ Ուզում եմ նշել, որ ո՛չ անկախության վերականգնմամբ և ո'չ էլ Սահմանադրության ընդունմամբ մեր ժողովրդի ու պետության առջև ծառացած մարտահրավերներն ինքնաբերաբար չեն վերացել: Ավելին, անկախության վերականգնումն ու հայոց պետականության ամրապնդումը որոշ առումներով նոր մարտահրավերներ են առաջ բերել։ Բայց անգամ այս պարագայում, ցանկացած տեսակի և ձևի մարտահրավերների հաղթահարումն էլ ուղղակիորեն կապված է Սահմանադրության, դրանում ամրագրված արժեքների գործնականում պահպանման և ամուր ժողովրդավարական պետություն կառուցելու հետ»,-իր պաշտոնական ելույթում նշել է Սահմանադրական դատարանի նախագահը Սահմանադրության 30-ամյակի հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ:
Արման Դիլանյանն ընդգծել է, որ «Սահմանադրությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս՝ ձևավորելու այնպիսի հանրային իրավագիտակցություն, որի համար մերժելի կլինեն անարդարությունն ու խտրականությունը, և որն անտարբեր չի լինի իր պետության բարեկեցության ու սահմանադրական արժեքների նկատմամբ, որտեղ իրավունքի գերակայությունը կընկալվի որպես կայուն ու անփոփոխ, որևէ միջամտության համար անհասանելի մի իրողություն, որը չի ճանաչում այլ ազատություն կամ հավասարություն, քան այն ազատությունն ու հավասարությունը, որը գալիս է իրավական օրենքից»: Սահմանադրական դատարանի նախագահի խոսքով՝ թեև Սահմանադրությունը չունի մեզ հուզող բոլոր հարցերի ուղիղ պատասխանները, բոլոր խնդիրների լուծումները, սակայն այն պարունակում է դրանց լուծման բանաձևերը և բոլորիս համար հավասար հնարավորություն է ստեղծում՝ մեր կարողություններին համապատասխան կերտելու ազատ քաղաքացու մեր սեփական պատկերը: «Վերստին շնորհավորելով բոլորիս՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ այս օրը լավ հնարավորություն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում յուրաքանչյուրս վերաիմաստավորենք Սահմանադրության, ինքնիշխան պետականության և քաղաքացիական համերաշխության բարձր արժեքը։ Սահմանադրական արժեքներն իրական կյանք բերելն է մեր Հայրենիքի հզորացման, բարգավաճման, սերունդների ազատության և ընդհանուր բարեկեցության բանալիներից մեկը։ Աստված պահապան մեր ժողովրդին ու պետությանը»,- իր շնորհավորական խոսքը եզրափակել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմինների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, կրթության և մշակույթի գործիչներ:

JULY 5 IS THE CONSTITUTION AND STATE SYMBOLS DAY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
The 30th anniversary of the adoption of the Constitution was celebrated at the Alexander Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre on 5 July 2025, the Constitution and State Symbols Day of the Republic of Armenia. The restoration of the Republic of Armenia's independence in 1991 inevitably resulted in the adoption of a new national Constitution, which was realized through a nationwide referendum on 5 July 1995. During the event marking the 30th anniversary of the Constitution, speeches were delivered by Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan, and President of the Constitutional Court Arman Dilanyan. "For 30 of the 34 years since the restoration of Armenian statehood, we have been through together, firmly protected by the bulwark of the Constitution. Let me emphasize that neither the restoration of independence nor the adoption of the Constitution automatically resolved the challenges facing our people and state. Moreover, the restoration of independence and the strengthening of Armenian statehood have, in some respects, given rise to new challenges. However, even in this context, overcoming challenges of any kind and form is directly tied to the Constitution, the practical preservation of the values enshrined therein, and the establishment of a strong democratic state", mentioned Arman Dilanyan, President of the Constitutional Court, during his official address at the solemn event marking the 30th anniversary of the Constitution.
Arman Dilanyan highlighted that "the Constitution provides a unique opportunity to foster a public legal consciousness that rejects injustice and discrimination, remains indifferent neither to the welfare of the state nor to constitutional values, and perceives the rule of law as a stable and immutable reality, inaccessible to any interference - a reality that recognizes no other freedom or equality than that which stems from legal law". According to the President of the Constitutional Court, while the Constitution does not provide direct answers to all our pressing questions or solutions to all problems, it contains the formulas for resolving them and creates equal opportunities for all to shape the image of a free citizen in accordance with their abilities. "Once again, I congratulate all of us, wishing to emphasize that this day is a great opportunity for each of us in the Republic of Armenia to reconsider the significance of the Constitution, sovereign statehood, and civic solidarity. Bringing constitutional values to life is one of the keys to strengthening our Homeland, ensuring its prosperity, and securing the freedom and general well-being of future generations. May God protect our people and our state," concluded Arman Dilanyan, President of the Constitutional Court, in his congratulatory remarks.
The event was attended by representatives of legislative, executive, and judicial bodies, members of the diplomatic corps accredited in the Republic of Armenia, representatives of international organizations, and figures from the fields of education and culture.