Հունվարի 30-ին ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Իրավունքի միջոցով ժողովրդավարության Եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Մարթա Կանտաբրիայի և Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Սիմոնա Գրանատա-Մենգղինիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատաիրավական ոլորտի արդի խնդիրները, մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել արդարադատության իրականացման գործընթացում արհեստական բանականության գործիքների կիրառմանը, կիբերանվտանգությանը, և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ ի հայտ եկող մարտահրավերներին ու դրանց հաղթահարման  հնարավորություններին: Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ արդյունավետ և շարունակական համագործակցությունը՝ ընդգծելով Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքների կարևորությունը ներպետական օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի ձևավորման համար:
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Մարթա Կանտաբրիան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահին բովանդակալից քննարկման համար, ընդգծելով, որ Վենետիկի հանձնաժողովն ի դեմս ՀՀ Սահմանադրական դատարանի ունի ուժեղ, ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի գերակայության սկզբունքին հավատարիմ գործընկեր և դաշնակից։

On 30 January 2026, the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, Arman Dilanyan, held a meeting in Strasbourg with Marta Cartabia, President of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), and Simona Granata-Menghini, Secretary of the Venice Commission.
During the meeting, current issues in the judicial and legal sphere were touched upon, in particular, the application of artificial intelligence tools in the administration of justice, cybersecurity, and the challenges emerging alongside the development of information technologies, as well as possible ways of overcoming them. The President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan, highly appreciated the effective and ongoing cooperation with the Venice Commission, emphasizing the importance of the Venice Commission’s amicus curiae briefs in shaping domestic legislation and legal practice.
The President of the Venice Commission, Marta Cartabia, expressed gratitude to the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia for the substantive discussion, stressing that the Venice Commission considers the Constitutional Court of the Republic of Armenia a strong partner and ally committed to democratic values and the principle of the rule of law.