Հունվարի 30-ին ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Իրավունքի միջոցով ժողովրդավարության Եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Մարթա Կանտաբրիայի և Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Սիմոնա Գրանատա-Մենգղինիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատաիրավական ոլորտի արդի խնդիրները, մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել արդարադատության իրականացման գործընթացում արհեստական բանականության գործիքների կիրառմանը, կիբերանվտանգությանը, և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ ի հայտ եկող մարտահրավերներին ու դրանց հաղթահարման  հնարավորություններին: Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ արդյունավետ և շարունակական համագործակցությունը՝ ընդգծելով Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքների կարևորությունը ներպետական օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի ձևավորման համար:
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Մարթա Կանտաբրիան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահին բովանդակալից քննարկման համար, ընդգծելով, որ Վենետիկի հանձնաժողովն ի դեմս ՀՀ Սահմանադրական դատարանի ունի ուժեղ, ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի գերակայության սկզբունքին հավատարիմ գործընկեր և դաշնակից։

30 января Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян в Страсбурге встретился с Председателем Европейской комиссии за демократию через право (Венецианская комиссия) Мартой Картабия и Секретарём Венецианской комиссии Симоной Граната-Менгини.
В ходе встречи обсуждались актуальные проблемы судебно-правовой сферы, в частности, применение инструментов искусственного интеллекта в процессе осуществления правосудия, кибербезопасность, а также вызовы, возникающие параллельно развитию информационных технологий, и возможности их преодоления. Председатель Конституционного Суда Арман Диланян высоко оценил эффективное и непрерывное сотрудничество с Венецианской комиссией, подчеркнув важность консультативных заключений Венецианской комиссии для формирования внутригосударственного законодательства и правоприменительной практики.
Председатель Венецианской комиссии Марта Картабия выразила благодарность Председателю Конституционного Суда РА за содержательное обсуждение, отметив, что в лице Конституционного Суда Республики Армения Венецианская комиссия имеет сильного партнёра и союзника, приверженного демократическим ценностям и принципу верховенства права.