ՀՀ ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ՄԻԱՑՅԱԼ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՀԵՏ
2026 թվականի մայիսի 11-12ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այց է իրականացրել Միացյալ Թագավորություն:
Լոնդոնում ընթացող աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը մայիսի 11-ին այցելել է Մեծ Բրիտանիայի Գերագույն դատարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել ՄԹ Գերագույն դատարանի նախագահ Լորդ Ռիդի և ՄԹ Գերագույն դատարանի փոխնախագահ Լորդ Սեյլսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական իշխանության անկախության ապահովման, դատական առաջնորդության, ինչպես նաև հանրային վստահության պահպանման հիմնարար հարցերը։ Կողմերը կարևորել են սահմանադրական արդարադատության ոլորտում միջազգային համագործակցության շարունակական զարգացումը և փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպման ավարտին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը և Լորդ Ռիդը հուշանվերներ են փոխանակել: Արման Դիլանյանը գրառում է կատարել ՄԹ Գերագույն դատարանի այցելուների հուշամատյանում:
ՄԹ Գերագույն դատարանում տեղի են ունեցել նաև մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներ՝ նվիրված դատական անկախության, դատարանների կառավարման և հանրային հաղորդակցության հարցերին։ Պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Միացյալ Թագավորության Գերագույն դատարանում, ծանոթացել դատարանի գործունեության առանձնահատկություններին, կառուցվածքին և իրավասությանը։ Այնուհետև կայացել է մասնագիտական քննարկում դատարանի հաղորդակցության և արտաքին կապերի ղեկավարության հետ։ Քննարկվել են դատական իշխանության հաղորդակցման ժամանակակից գործիքները, լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի մեխանիզմները, թվային հաղորդակցության ռազմավարությունները, ինչպես նաև հանրային վստահության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը։
ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում հանդիպումներին մասնակցել են ՀՀ ՍԴ դատավորներ Սեդա Սաֆարյանը, Հովակիմ Հովակիմյանը, Արտակ Զեյնալյանը, ՍԴ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ: Հանդիպումներին մասնակցել են նաև Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը, Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչներ, Միացյալ Թագավորության արդարադատության նախարարության պաշտոնյաներ:  Այցը կազմակերպվել է Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի շրջանակում։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ВСТРЕТИЛСЯ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ВЕРХОВНОГО СУДА СОЕДИНЕННОГО КОРОЛЕВСТВА
11-12 мая 2026 года делегация во главе с Председателем Конституционного Суда Арманом Диланяном совершила рабочий визит в Соединенное Королевство Великобритании.
В рамках визита 11 мая делегация Конституционного Суда РА посетила Верховный суд Великобритании, где состоялась встреча с Председателем Верховного суда Соединенного Королевства Лордом Ридом и заместителем Председателя Лордом Сейлсом. В ходе встречи обсуждались фундаментальные вопросы обеспечения независимости судебной власти, судебного лидерства, а также сохранения общественного доверия. Стороны подчеркнули важность дальнейшего развития международного сотрудничества в сфере конституционного правосудия и необходимость обмена опытом. В завершение встречи Председатель Конституционного Суда Арман Диланян и Лорд Рид обменялись памятными подарками. Арман Диланян также оставил запись в книге почетных гостей Верховного суда Соединенного Королевства.
В Верховном суде Соединённого Королевства также состоялся ряд встреч высокого уровня, посвященных вопросам независимости судебной власти, управления судами и общественных коммуникаций. Делегация ознакомилась со зданием Верховного суда, особенностями деятельности Суда, его структурой и юрисдикцией. Затем состоялось профессиональное обсуждение с руководством по вопросам коммуникации и внешних связей Суда. В ходе обсуждения были рассмотрены современные инструменты коммуникации судебной власти, механизмы взаимодействия со средствами массовой информации, стратегии цифровой коммуникации, а также программы, реализуемые в целях укрепления общественного доверия.
В составе делегации, возглавляемой Председателем Конституционного Суда РА Арманом Диланяном, во встречах приняли участие судьи Конституционного Суда РА Седа Сафарян, Оваким Овакимян, Артак Зейналян, а также представители Аппарата Конституционного Суда. Во встречах также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Соединённом Королевстве Великобритании Варужан Нерсисян, представители Совета Европы и должностные лица Министерства юстиции Соединенного Королевства. Визит был организован в рамках программы Совета Европы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами”.