ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԴԵՍՊԱՆԸ ՀՐԱԺԵՇՏԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՀԵՏ
Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելության  ժամկետի ավարտի կապակցությամբ Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան հետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ անգնահատելի է դեսպան Նիկո Սխերմերսի դերը Բարձր դատարանի և Դեսպանության միջև ձևավորված օրինակելի գործընկերության և բարեկամության գործում։
Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսն իր հերթին նշել է, որ Դեսպանությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի իրավական ինստիտուտներին՝ ժողովրդավարական գործընթացների իրականացման գործում, և այդ առումուվ, Բարձր դատարանի հետ համագործակցությունն իսկապես օրինակելի է ու արդյունավետ։
Երկուստեք կարևորվել է Նիդերլանդների դեսպանության աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագրի լիարժեք իրագործումը, որի նպատակն է խթանել Սահմանադրական դատարանում ընթացող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, բարելավել Բարձր դատարանի ներքին ընթացակարգերն ու նպաստել հանրային հաշվետվողականության բարձրացմանը։ Դեսպան Նիկո Սխերմերսը հույս է հայտնել,  որ արդեն իսկ ամուր հիմքերի վրա դրված համագործակցությունն էլ ավելի կզարգանա և առավել ընդգրկուն կդառնա։
Արման Դիլանյանը հաջողություններ է մաղթել դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսին իր հետագա գործունեության ընթացքում։

СОСТОЯЛАСЬ ПРОЩАЛЬНАЯ ВСТРЕЧА ПОСЛА НИДЕРЛАНДОВ В АРМЕНИИ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
В связи с завершением дипломатической миссии в Республике Армения Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Армении Николас Якоб Схермерс встретился с Председателем Конституционного Суда Арманом Диланяном.
В ходе встречи Председатель Конституционного Суда высоко оценил сотрудничество с Посольством Королевства Нидерландов, подчеркнув неоценимую роль Посла Николаса Схермерса в формировании образцового партнёрства и дружбы между Высоким судом и Посольством.
В свою очередь Посол Королевства Нидерландов Николас Схермерс отметил готовность Посольства содействовать правовым институтам Армении в реализации демократических процессов, и в этом смысле сотрудничество с Высоким судом является поистине образцовым и эффективным.
Обе стороны отметили важность полноценной реализации осуществляемой при содействии Посольства Нидерландов программы “Поддержка институциональных реформ Конституционного Суда”, целью которой является стимулирование проводимых в Конституционном Суде институциональных реформ, совершенствование внутренних процедур Высокого суда и способствование повышению его публичной подотчетности. Посол Николас Схермерс выразил надежду, что сотрудничество, которое уже имеет прочную основу, будет развиваться и дальше и станет более всеобъемлющим. Арман Диланян пожелал Послу Николасу Якобу Схермерсу успехов в его дальнейшей деятельности.