ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Վենետիկի Հանձնաժողովն իր անդամներից ստեղծել է հատուկ պատվիրակություն, որը «ՀՀ դատական օրենսգրքի» նախագծի վերաբերյալ Հանձնաժողովի համար նախապատրաստել է մասնագիտական կարծիք:
Հանձնախմբում, որպես համազեկուցողներ, ներգրավված են Ջոհան Հիրշվելդը, Նիկոլա Էսանուն, Գուիդո Նեփի Մոդոնան եւ ԵԽ Քարտուղարությունից՝ Գրիգորի Դիկովը:
Հուլիսի 10-ին պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի հետ:
Քննարկման առարկա դարձան օրենսգրքի սկզբունքային նշանակություն ունեցող հայեցակարգային մի շարք հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների իրավական ապահովմանն աջակցող մասնագիտական խորհրդակցական խորհրդի անդամներ Սիրանուշ Սահակյանը եւ Գագիկ Ղազինյանը:

ЭКСПЕРТНАЯ ГРУППА ВЕНЕЦИАНСКОЙ КОМИССИИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
Экспертная группа Венецианской комиссии представила заключение относительно проекта Судебного кодекса РА.
В экспертную группу в качестве содокладчиков вошли Йохан Хиршфельдт, Николай Ешану, Гвидо Неппи Модона и из Секретариата СЕ – Григорий Диков.
10 июля состоялась встреча экспертной группы с Председателем Конституционного Суда РА Г. Арутюняном.
Стороны обсудили ряд концептуальных вопросов в связи с Кодексом.
На встрече присутствовали также члены Специализированного консультативного совета по содействию правовому обеспечению конституционных реформ при Президенте РА Сирануш Саакян и Гагик Казинян.