ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԿԼԵՐ ԲԱԶԻ ՄԱԼՈՐԻԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 8-ին տեղի է ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիի հետ, որը Բարձր դատարանի հրավերով պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստանի Հանրապետություն։
Հանդիպման մեկնարկին Արման Դիլանյանը Կլեր Բազի Մալորիին շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու և պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանելու համար:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ ավանդաբար ակտիվ համագործակցության հետագա զարգացումը և ընդգծել Սահմանադրական դատարանի հանձնառությունը՝ շարունակելու արդյունավետ գործընկերությունը Սահմանադրական արդարադատության միասնական խորհրդի շրջանակներում:
Իր հերթին Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի Մալորին շնորհակալություն է հայտնել Երևան այց կատարելու հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ իր պաշտոնական այցը կնպաստի երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը։ Կլեր Բազի Մալորին հայտնել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամ է խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հետ և դիտարկելու ապագայում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարության խթանման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ապահովման ուղղությամբ հետագա համագործակցության օրակարգի շուրջ:

ВСТРЕЧА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АРМАНА ДИЛАНЯНА И ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ВЕНЕЦИАНСКОЙ КОМИССИИ ГОСПОЖИ КЛЭР БАЗИ МЭЛЛОРИ
8 июня 2022 года состоялась встреча Председателя Конституционного Суда Армана Диланяна и Председателя Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) госпожи Клэр Бази Мэллори, прибывшей в Республику Армения с официальным визитом по приглашению Высокого Суда.
В начале встречи Арман Диланян поблагодарил Клэр Бази Мэллори за принятие приглашения посетить Армению с официальным визитом. Председатель Конституционного Суда также отметил значимость дальнейшего развития традиционно активного сотрудничества с Венецианской комиссией и подчеркнул приверженность Конституционного Суда продолжать продуктивное партнерство в рамках Объединенного совета по конституционному правосудию.
В свою очередь Председатель Венецианской комиссии госпожа Клэр Бази Мэллори поблагодарила за приглашение посетить Ереван и за теплый прием, отметив, что ее официальный визит будет способствовать расширению и углублению сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Клэр Бази Мэллори отметила, что Венецианская комиссия готова углубить сотрудничество с Конституционным Судом Республики Армения и рассмотреть возможность реализации в дальнейшем совместных инициатив.
Собеседники обменялись мнениями по повестке дальнейшего сотрудничества в вопросах укрепления демократии, а также обеспечения защиты прав человека и верховенства права.