ՍՈՖԻԱՅՈՒՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՄԻԱՑՅԱԼ ԽՈՐՀՐԴԻ 20-ՐԴ ՆԻՍՏԸ
«ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» Եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) հրավերով Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական Նաիրա Հովհաննիսյանը՝ որպես Վենետիկի հանձնաժողովում Սահմանադրական դատարանի լիազոր ներկայացուցիչ (կապի պատասխանատու), Սոֆիայում մասնակցել Է Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի 20-րդ նիստին: Կապի պատասխանատուների և Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների միջև տեղեկատվության և փորձի փոխանակումը նպատակ ունի ամրապնդել դատարանների համագործակցությունը՝ ապահովվելով դատարանների միջև երկխոսության շարունակականությունը:
Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի նիստին հաջորդել է «Պետությունների կողմից ձեռնարկված միջոցառումները՝ ի պատասխան COVID-19 ճգնաժամի, և դրանց ազդեցությունը սահմանադրական արդարադատության վրա. սահմանադրական նախադեպային իրավունքն արտակարգ իրավիճակներում» թեմայով խորհրդաժողովը:

В СОФИИ СОСТОЯЛОСЬ 20-ОЕ ЗАСЕДАНИЕ ОБЪЕДИНЕННОГО СОВЕТА ПО КОНСТИТУЦИОННОМУ ПРАВОСУДИЮ
По приглашению Европейской комиссии за демократию через право (Венецианская комиссия) помощник Председателя Конституционного Суда Наира Ованнисян в качестве “связного” сотрудника Конституционного Суда Республики Армения в Венецианской комиссии приняла участие в состоявшемся в Софии 20-ом заседании Объединенного совета по конституционному правосудию.
Обмен информацией и опытом между “связными” и членами Венецианской комиссии направлен на укрепление сотрудничества между судами, обеспечение непрерывности диалога между ними.
После заседания Объединенного совета по конституционному правосудию состоялась конференция на тему “Меры, принятые государствами в ответ на кризис COVID-19, и их влияние на конституционное правосудие: прецедентное конституционное право в чрезвычайных ситуациях”.