ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ԲՐԱՏԻՍԼԱՎԱ
Ս.թ. մայիսի 26-ից 29-ը Սլովակիայի Հանրապետության գերագույն դատարանի հրավերով ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Արաիկ Թունյանը մասնակցեց Բրատիսլավայում գումարված «Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի Գերագույն դատարանների նախագահների» 9-րդ խորհրդաժողովի աշխատանքներին:
Խորհրդաժողովին մասնակցում էին երեք տասնյակից ավել պետությունների բարձր դատարանների ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաև Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարձրագույն դատական ատյանների նախագահներ և դատավորներ:
Խորհրդաժողովի շրջանակներում մասնակիցները ծավալեցին ակտիվ քննարկումներ դատարանների դերի հանրային ընկալման, գերագույն դատարանների՝ նախադեպային իրավունքի միասնականացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում ունեցած դերակատարման, ինչպես նաև արդյունավետ կարգապահական մեխանիզմների վերաբերյալ:

VISIT OF THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT TO BRATISLAVA
On May 26-29, 2019, at the invitation of the Supreme Court of the Slovak Republic, Araik Tunyan, Judge of the RA Constitutional Court participated in the work of the 9th Conference of the Presidents of the Supreme Courts of Central and Eastern Europe, which was convened in Bratislava.
Representatives of jurisdictions of more than three dozen states, including presidents and judges of the Supreme Court of the Russian Federation and the United States participated in the conference.
Within the framework of the conference the participants actively discussed the issues of public perception of the role of courts, the supreme courts, the unity of the case law and the role of human rights protection as well as effective disciplinary mechanisms.