ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ԲՐԱՏԻՍԼԱՎԱ
Ս.թ. մայիսի 26-ից 29-ը Սլովակիայի Հանրապետության գերագույն դատարանի հրավերով ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր Արաիկ Թունյանը մասնակցեց Բրատիսլավայում գումարված «Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի Գերագույն դատարանների նախագահների» 9-րդ խորհրդաժողովի աշխատանքներին:
Խորհրդաժողովին մասնակցում էին երեք տասնյակից ավել պետությունների բարձր դատարանների ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաև Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարձրագույն դատական ատյանների նախագահներ և դատավորներ:
Խորհրդաժողովի շրջանակներում մասնակիցները ծավալեցին ակտիվ քննարկումներ դատարանների դերի հանրային ընկալման, գերագույն դատարանների՝ նախադեպային իրավունքի միասնականացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում ունեցած դերակատարման, ինչպես նաև արդյունավետ կարգապահական մեխանիզմների վերաբերյալ:

ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КС В БРАТИСЛАВУ
С 26 по 29 мая с.г. по приглашению Верховного суда Словацкой Республики судья Конституционного Суда РА Араик Тунян принял участие в работе состоявшейся в Братиславе IX Конференции глав верховных судов государств Центральной и Восточной Европы.
В Конференции приняли участие представители верховных судов более тридцати стран, в том числе председатели и судьи высших судебных инстанций Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки.
В рамках Конференции участники обсудили вопросы относительно общественного восприятия судов, унификации прецедентного права верховных судов, их роли в защите прав человека, а также эффективных дисциплинарных механизмов.