ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ Է ՆՈՐԸՆՏԻՐ ԴԱՏԱՎՈՐ ԱՐՏԱԿ ԶԵՅՆԱԼՅԱՆԻՆ
2025 թվականի հուլիսի 8-ին տեղի ունեցավ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը ստանձնած դատավոր Արտակ Զեյնալյանի ներկայացումը Բարձր դատարանի դատավորներին և աշխատակազմին:
Արարողակարգային միջոցառման մեկնարկին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացնելով դատավորին՝ մաղթեց արդյունավետ պաշտոնավարում, ինչպես նաև հույս հայտնեց, որ դատավոր Արտակ Զեյնալյանն իր ամենօրյա գործունեությամբ կնպաստի մեր երկրում սահմանադրական արդարադատության, իրավունքի գերակայության և սահմանադրականության ամրապնդմանը:
Արտակ Զեյնալյանն իր խոսքում նշեց, որ իր համար պատիվ է ՍԴ դատավորի բարձր պաշտոնում և մյուս դատավորների գործընկերությամբ մասնագիտական գործունեությունը շարունակել Սահմանադրական դատարանում՝ իր գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնելով սահմանադրական արդարադատության խնդիրների լուծմանը:
Միջոցառման ընթացքում Սահմանադրական դատարանի դատավոր Արտակ Զեյնալյանին հանձնվեցին Սահմանադրական դատարանի դատավորի հատուկ համազգեստը՝ պատմուճանը, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի թղթապանակը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРЕДСТАВИЛ НОВОИЗБРАННОГО СУДЬЮ АРТАКА ЗЕЙНАЛЯНА
8 июля 2025 года в Конституционном Суде состоялось представление вступившего в должность судьи КС Артака Зейналяна судьям и аппарату Высокого суда.
В начале торжественного мероприятия Председатель Конституционного Суда Арман Диланян представил судью присутствующим, пожелал ему плодотворной работы на новом посту, а также выразил надежду, что судья Артак Зейналян своей профессиональной деятельностью будет способствовать укреплению конституционного правосудия, верховенства права и конституционализма в нашей стране.
В своём выступлении Артак Зейналян отметил, что для него большая честь продолжить профессиональную деятельность в Конституционном Суде на высокой должности судьи и в сотрудничестве с другими судьями, направляя свои знания и опыт на решение задач конституционного правосудия.
В ходе мероприятия судье Конституционного Суда Артаку Зейналяну были вручены специальная мантия, а также папка судьи Конституционного Суда.