ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐՆԸՆԿԱԼՎԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
2024 թվականի ապրիլի 11-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին, Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է ՀՀ Բարձր դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև առկա սերտ  և արդյունավետ համագործակցությունը՝ վկայակոչելով համատեղ իրականացված մեծածավալ ծրագրերը։ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը կարևորել է Հայաստան-ԵԽ 2023-2026 թթ. Գործողությունների ծրագրի շրջանակում Սահմանադրական արդարադատության ոլորտում նախանշված նոր ծրագրերը, որոնք համահունչ են Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ  բարեփոխումների օրակարգին։
Եվրոպայի խորհրդի Ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ  արդարադատության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում Սահմանադրական դատարանը մշտապես հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի վստահելի գործընկեր։ Կլաուս Նոյկիրխն առաջարկել է ի թիվս Հայաստան-ԵԽ 2023-2026 թթ․ Գործողությունների ծրագրով արդարադատության ոլորտին ուղղված միջոցառումների շրջանակում իրականացվելիք համատեղ աշխատանքների, 2024 թվականի հուլիս ամսին, Երևանում, Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) հետ համատեղ կազմակերպել նաև միջազգային գիտաժողով։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը նշել է, որ Բարձր դատարանը ողջունում է Երևանում միջազգային գիտաժողովի կազմակերպման առաջարկը և իր կողմից կներդնի բոլոր ջանքերը՝ այն հավուր  պատշաճի կյանքի կոչելու համար։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) հետ համագործակցությանը, Սահմանադրական արդարադատության արդյունավետության բարձրացմանը, Սահմանադրական դատարանի գործունեության հրապարակայնության խթանմանը վերաբերող մի շարք հարցերի։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ծրագրերի իրականացման ճանապարհային քարտեզը մշակել աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում՝ ձևավորվելիք աշխատանքային խմբերի ձևաչափով։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛА ДЕЛЕГАЦИЯ СОВЕТА ЕВРОПЫ
11 апреля 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял делегацию Совета Европы, возглавляемую Директором по координации программ СЕ Клаусом Нойкирхом.
Приветствуя гостей, Председатель Конституционного Суда подчеркнул тесное и плодотворное сотрудничество между Высоким судом РА и Советом Европы, ссылаясь на совместно реализуемые масштабные проекты. Арман Диланян также отметил важность намеченных в сфере конституционного правосудия в рамках Программы действий Армения-Совет Европы на 2023-2026 гг. новых программ, созвучных повестке институциональных реформ Конституционного Суда.
Директор по координации программ Совета Европы Клаус Нойкирх в свою очередь выразил благодарность за теплый прием, подчеркнув, что Конституционный Суд всегда был надежным партнером Совета Европы в рамках реализуемых в сфере правосудия программ. Клаус Нойкирх предложил организовать в июле 2024 года в Ереване совместно с Европейской комиссией за демократию через право (Венецианская комиссия) международную конференцию в числе мероприятий, намеченных в сфере конституционного правосудия в рамках Программы действий Армения-Совет Европы на 2023-2026 гг.
Председатель Конституционного Суда отметил, что Высокий суд приветствует предложение организовать в Ереване международную конференцию и приложит все усилия, чтобы воплотить это в жизнь в соответствии с вызовами времени.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся сотрудничества с Европейским судом по правам человека (ЕСПЧ), повышения эффективности конституционного правосудия, а также содействия гласности в деятельности Конституционного Суда. Стороны также достигли договоренности о разработке дорожной карты по реализации программ в ходе рабочих встреч в формате формируемых рабочих групп.