ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ «ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՖՐԱՆՍԻԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանն ընդունել է «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի իրավագիտության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողներին, որոնք Սահմանադրական դատարան են այցելել «Վարչական դատավարություն» առարկայի շրջանակում։
Այցի ընթացքում քննարկվել են վարչական դատավարությունում վերաքննության և վճռաբեկության կարգով դատական ակտերի բողոքարկմանը, ինչպես նաև նոր կամ նոր երևան եկած հանգամանքներով դատական ակտերի վերանայմանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Միաժամանակ ուսանողների կողմից բարձրացվել են Սահմանադրական դատարանի և Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության լիազորությունների առնչությամբ մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի դասախոս Ինեսա Պետրոսյանին է փոխանցել նույն համալսարանին նվիրված՝ իր համահեղինակությամբ օրեր առաջ լույս տեսած «Դատական իշխանության անկախությունը» ձեռնարկը՝ մաղթելով, որ «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի ուսանողները ևս ձգտեն ստանձնելու դատավորի խիստ պատասխանատու առաքելությունը ապագայում և նպաստելու դատավորի դրական կերպարի կերտմանը։

СТУДЕНТЫ ФОНДА “ФРАНЦУЗСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ В АРМЕНИИ” В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
25 ноября 2024 года судья Конституционного Суда Ерванд Хундкарян принял студентов четвертого курса юридического факультета Фонда “Французский университет в Армении”, посетивших Конституционный Суд в рамках предмета “Административный процесс”.
В ходе встречи был рассмотрен ряд вопросов в связи с пересмотром в административном производстве и обжалованием в кассационном порядке судебных актов, а также с пересмотром судебных актов по новым или вновь открывшимся обстоятельствам. В то же время студентами были подняты вопросы относительно полномочий Конституционного Суда и судебной власти Республики Армения.
В завершение встречи судья Конституционного Суда Ерванд Хундкарян вручил преподавателю Французского университета в Армении Инессе Петросян для передачи в дар Фонду “Французский университет в Армении” недавно вышедшее в свет Пособие “Независимость судебной власти”, написанное им в соавторстве, пожелав студентам Фонда на будущее не только стремиться к осуществлению очень ответственной миссии судьи, но и способствовать созданию положительного образа судьи.