ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԻՐԱՔԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ՀԱՎԱՏԱՐՄԱՏԱՐԻՆ
2024 թ․ օգոստոսի 14-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպում է ունեցել քաղաքավարական այցով Սահմանադրական դատարան այցելած` Հայաստանի Հանրապետությունում Իրաքի Հանրապետության դեսպանության գործերի նորանշանակ ժամանակավոր հավատարմատար՝ դոկտոր Ալի Աբդուլքարեմ Ութավիի հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Իրաքի Հանրապետության դեսպանության առաջին քարտուղար Սաադ Ֆադալա Համզան և դեսպանության իրավական բաժնի պատասխանատու Հասան Կոկազ Կամաշը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել սահմանադրական արդարադատության ոլորտում հարաբերություններն ակտիվացնելու, փոխայցերի և փորձի փոխանակման վերաբերյալ Իրաքի Դաշնային գերագույն դատարանի առաջարկությունը և վերահաստատել է այդ ուղղությամբ աշխատանքների իրականացման պատրաստակամությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Իրաքի Հանրապետության Բարձր դատարանների հարաբերություններն ինստիտուցիոնալ մակարդակով ամրապնդելու ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ հարցեր։
Դոկտոր Ալի Աբդուլքարեմ Ութավին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ ինքն անձամբ բոլոր ջանքերը կներդնի՝ նպաստելու երկու բարեկամ երկրների միջև դատական ոլորտում համագործակցության արդյունավետության բարձրացման և ամրապնդման համար։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ВРЕМЕННОГО ПОВЕРЕННОГО В ДЕЛАХ ПОСОЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ ИРАК В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ
14 августа 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян встретился с новоназначенным временным поверенным в делах Посольства Республики Ирак в Республике Армения доктором Али Абдулкаримом Утави, посетившим Конституционный Суд с визитом вежливости.
На встрече также присутствовали первый секретарь Посольства Республики Ирак в Республике Армения Саад Фадала Хамза и руководитель юридического отдела Посольства Хасан Коказ Камаш.
Приветствуя гостей, Председатель Конституционного Суда высоко оценил предложения Верховного Федерального суда Ирака по активизации отношений в сфере конституционного правосудия, взаимных визитов и обмена опытом, а также подтвердил готовность вести работу в этом направлении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с укреплением отношений между Высшими судами Республики Армения и Республики Ирак на институциональном уровне.
Поблагодарив за теплый прием, доктор Али Абдулкарим Утави отметил, что лично приложит все усилия для повышения и укрепления эффективности сотрудничества в судебной сфере между двумя дружественными странами.