ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ
2024 թվականի մայիսի 15-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Մաքսիմ Լոգանգեին։ Ողջունելով քաղաքավարական այցով Սահմանադրական դատարանում գտնվող բարձրաստիճան հյուրին՝ Դիլանյանն ընդգծել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև առկա արդյունավետ համագործակցությունը, ինչի ապացույցն են համատեղ իրականացված մեծածավալ ծրագրերը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է, որ 2023-2026 թվականներին Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցությամբ իրականացվող Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում սահմանադրական արդարադատության ոլորտում նախանշված նոր ծրագրերը համահունչ են Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների օրակարգին։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ծրագրերի մանրամասները քննարկել աշխատակազմերի ձևաչափով։
Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար ընդգծելով, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանն ու Եվրոպայի խորհուրդն արդարադատության ոլորտում վստահելի գործընկերներ են։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ РУКОВОДИТЕЛЯ ОФИСА СОВЕТА ЕВРОПЫ В ЕРЕВАНЕ
15 мая 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял новоназначенного руководителя офиса Совета Европы в Ереване Максима Лонганге.
Приветствуя высокого гостя, посетившего Суд с визитом вежливости, Арман Диланян подчеркнул эффективность сотрудничества между Конституционным Судом РА и Советом Европы, свидетельством чего являются совместно реализуемые масштабные проекты.
Председатель Конституционного Суда особо отметил, что новые программы, осуществляемые в сфере конституционного правосудия в рамках Программы действий Армения-Совет Европы на 2023-2026 гг., в полной мере соответствуют повестке институциональных реформ Конституционного Суда.
В ходе встречи была достигнута договоренность обсудить детали совместных программ в формате рабочих групп.
Глава ереванского офиса Совета Европы выразил благодарность за теплый прием, подчеркнув, что Конституционный Суд РА и Совет Европы являются надежными партнерами в рамках реализуемой в сфере конституционного правосудия Программы.