ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ
2022 թվականի օգոստոսի 4-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022 թվականների «Գործողությունների ծրագիրը»՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը Սահմանադրական դատարանի առանցքային միջազգային գործընկերներից է, և վերջին մեկ տարվա ընթացքում կողմերի միջև ձևավորվել է որակապես նոր, օրինակելի ու փոխադարձաբար արդյունավետ համագործակցություն:
Իր հերթին, Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին ձևավորված արդյունավետ ու սերտ գործընկերության համար: Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարը ողջունել է Սահմանադրական դատարանի կողմից ներկայումս իրականացվող ներքին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ հավելելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը շարունակելու է օժանդակել Սահմանադրական դատարանին այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են նմանատիպ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպումը և վերահաստատել իրենց լիարժեք հանձնառությունը՝ շարունակելու իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ու խթանման ասպարեզում համագործակցությունը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ГЛАВУ ОФИСА СОВЕТА ЕВРОПЫ В ЕРЕВАНЕ
4 августа 2022 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял главу офиса Совета Европы в Армении Мартину Шмидт.
Председатель Конституционного Суда отметил важность Плана действий Армения-Совет Европы на 2019-2022 годы, подчеркнув, что Совет Европы является одним из ключевых международных партнеров Конституционного Суда и за последний год между сторонами сложилось качественно новое, образцовое и взаимовыгодное сотрудничество.
В свою очередь глава офиса Совета Европы Мартина Шмидт поблагодарила Председателя Конституционного Суда за плодотворное и тесное сотрудничество. Глава офиса Совета Европы приветствовала проводимые в настоящее время Конституционным Судом внутренние институциональные реформы, добавив, что Совет Европы готов и впредь поддерживать их реализацию.
Обе стороны отметили необходимость организации подобных рабочих встреч и подтвердили свою полную приверженность продолжению сотрудничества в деле продвижения верховенства права, демократии и защиты прав человека и основных свобод.