ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ
2022 թվականի օգոստոսի 4-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին:
Սահմանադրական դատարանի նախագահը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022 թվականների «Գործողությունների ծրագիրը»՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը Սահմանադրական դատարանի առանցքային միջազգային գործընկերներից է, և վերջին մեկ տարվա ընթացքում կողմերի միջև ձևավորվել է որակապես նոր, օրինակելի ու փոխադարձաբար արդյունավետ համագործակցություն:
Իր հերթին, Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը շնորհակալություն է հայտնել Սահմանադրական դատարանի նախագահին ձևավորված արդյունավետ ու սերտ գործընկերության համար: Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարը ողջունել է Սահմանադրական դատարանի կողմից ներկայումս իրականացվող ներքին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ հավելելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը շարունակելու է օժանդակել Սահմանադրական դատարանին այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են նմանատիպ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպումը և վերահաստատել իրենց լիարժեք հանձնառությունը՝ շարունակելու իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ու խթանման ասպարեզում համագործակցությունը:

THE PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE HEAD OF THE COUNCIL OF EUROPE OFFICE IN YEREVAN
On 4 August 2022, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan, hosted the Head of the Council of Europe Office in Yerevan Martina Schmidt.
The President of the Constitutional Court attached importance to the Armenia/Council of Europe Action Plan for 2019-2022, noting that the Council of Europe is one of the key international partners of the Constitutional Court, and the parties have developed mutually beneficial cooperation over the past year.
In turn, the Head of the Council of Europe Office Martina Schmidt extended her thankfulness to the President of the Constitutional Court for the effective and close partnership. The Head of the Council of Europe Office commended the internal institutional reforms currently undertaken by the Constitutional Court, adding that the Council of Europe will continue to support the Constitutional Court in that endeavor.
The interlocutors mutually emphasized the importance of convention of such working meetings and reaffirmed their unwavering commitment to continue cooperation in the field of protection and promotion of the rule of law, democracy, human rights and fundamental freedoms.