ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԵԼ Է ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆՈՐԸՆՏԻՐ ՆԱԽԱԳԱՀ ՌՈԲԵՐՏ ՍՊԱՆՈՅԻՆ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Հրայր Թովմասյանը շնորհավորել է պարոն Ռոբերտ Սպանոյին՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություն լիազորությունների իրականացման ընթացքում և ընգծելով երկու ինստիտուտների միջև սերտ համագործակցության հանգամանքն ու դրա կարևորությունը։
Ի պատասխան նշվածի, պարոն Սպանոն ևս կարևորել է երկու դատարանների միջև համագործակցության հետագա խթանումը մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում՝ ուղղված մարդու իրավունքների դատական պաշտպանության առավել բարձր մակարդակի չափանիշների հաստատմանը, ընգծել երկու դատարանների միջև վերջին ժամանակներում հարաբերությունների բարձր մակարդակը և վերահաստատել իր պատրաստակամությունը՝ ապահովելու երկու ինստիտուտների միջև գերազանց հարաբերությունների պահպանումը։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПОЗДРАВИЛ НОВОГО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ЕВРОПЕЙСКОГО СУДА ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА РОБЕРТА СПАНО
Председатель Конституционного Суда г-н Грайр Товмасян поздравил г-на Роберта Спано с избранием на пост Председателя Европейского суда по правам человека, пожелал успехов в осуществлении новых полномочий, подчеркнув факт тесного сотрудничества между двумя институтами и его необходимость.
В ответ г-н Спано отметил дальнейшее развитие сотрудничества между двумя судами в этот непростой период, полный вызовов, направленных на утверждение более высоких критериев судебной защиты прав человека, подчеркнул высокий уровень отношений между двумя судами в последнее время и подтвердил свою готовность сохранения наилучших отношений между двумя учреждениями.