11 սեպտեմբերի 2024թ.
Սահմանադական դատարանում տեղի է ունեցել 2024 թվականի «Ամառային դպրոցի» շրջանավարտների ավարտական վկայականների հանձնման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել են ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, փոխնախագահ պարոն Վ. Գիգորյանը, դատավորներ տիկին Ս. Սաֆարյանը և պարոն Դ. Խաչատուրյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների թագավորության նորանշանակ դեսպան տիկին Մարիեկ Մոնրոյ-Վինթերը, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախագահ տիկին Լ. Հակոբյանը։
Միջոցառման շրջանակներում ՍԴ նախագահն առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպանի հետ, որին հաջորդել է «Ամառային դպրոցի» մասնակիցների հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։ Շրջանավարտներին ողջունել են Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների թագավորության նորանշանակ դեսպան Մարիեկ Մոնրոյ-Վինթերը։
Սահմանադրական դատարանի 2024 թ. «Ամառային դպրոցը՝  ՀՀ ԲՈՒՀ-երի իրավագիտության ֆակուլտետների ուսանողների համար կայացել է սեպտեմբերի 7-8-ին՝ Ծաղկաձորում։  Դպրոցի ունկնդիրների համար դասախոսություններով են հանդես եկել ՍԴ փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը («Միջազգային և սահմանադրական իրավունքների հարաբերակցությունը»), դատավորներ Սեդա Սաֆարյանը («Սահմանադրական դատարանի դերը մարդու հիմնական իրավունքների պաշտպանության գործում») և Դավիթ Խաչատուրյանը («Մարդու իրավունքների սահմանափակման լեգիտիմությունը», «Դատական ակտիվիզմի սահմանները»),  իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը («Սահմանադրաիրավական վեճ»)։ Բանախոսները նաև պատասխանել են մասնակիցների հարցերին։
«Ամառային դպրոցն» իրականացվել է «Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակներում՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախաձեռնությամբ։

ВЫПУСКНИКИ “ЛЕТНЕЙ ШКОЛЫ” КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПОЛУЧИЛИ СЕРТИФИКАТ ОБ ОКОНЧАНИИ
В Конституционном Суде состоялась официальная церемония вручения сертификатов об окончании “Летней школы” Конституционного Суда 2024 года, в которой приняли участие Председатель КС Арман Диланян, заместитель Председателя КС В. Григорян, судьи КС С. Сафарян и Д. Хачатурян, новоназначенный Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Мариек Монрой-Винтер, председатель правозащитной общественной организации “Ассоциация правовая Европа” Л. Акопян.
В рамках мероприятия Председатель КС имел частную беседу с новоназначенным Послом Королевства Нидерландов в РА, после чего состоялась церемония вручения сертификатов участникам «Летней школы». Выпускников приветствовали Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, новоназначенный Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Мариек Монрой-Винтер.
«Летняя школа» Конституционного Суда 2024 года для студентов юридических факультетов вузов Армении прошла 7-8 сентября в Цахкадзоре. С лекциями для слушателей школы выступили заместитель Председателя КС Ваге Григорян («Соотношение международного и конституционного права»), судьи Седа Сафарян («Роль Конституционного суда в деле защиты основных прав человека») и Давид Хачатурян («Легитимность ограничения прав человека», «Границы судебного активизма»), правозащитник Артак Зейналян («Конституционно-правовой спор»). Лекторы также ответили на вопросы участников.
«Летняя школа» была реализована в рамках программы «Поддержка институциональных реформ Конституционного Суда» по инициативе правозащитной общественной организации «Ассоциация правовая Европа».