ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ ԵՆ ԱՅՑԵԼԵԼ ԱԶԱՏԱՆ ԳՅՈՒՂԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԸ
2019 թվականի ապրիլի 30-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են ՀՀ Շիրակի մարզի Ազատան գյուղի դպրոցի աշակերտները՝ դպրոցի տնօրենի և ուսուցիչների ուղեկցությամբ:
Այցի շրջանակներում աշակերտները ներկա են գտնվել Սահամանադրական դատարանի նիստին, որից հետո հանդիպում են ունեցել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի հետ։ Վերջինս մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում դատական համակարգի, մասնավորապես, Սահմանադրական դատարանի, վերջինիս գործունեության շրջանակի, լիազորությունների, դիմումների ընդունման կարգի, դատավորների ընտրության և պաշտոնավարման տևողության հետ կապված օրենսդրական կարգավորումների մասին և այլն։ Աշակերտների հետ հանդիպմանը միացել է նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ ջերմ և անմիջական մթնոլորտում շարունակելով զրույցը նրանց հետ՝ խոսելով նաև մասնագիտական հաջողությունների հասնելու գործում ուսման և գիտելիքի կարևորության մասին:

SCHOOLCHILDREN OF VILLAGE OF AZATAN VISITED THE CONSTITUTIONAL COURT
On April 30, 2019, the RA Constitutional Court hosted the pupils of the school of Azatan village of Shirak Marz, accompanied by the school principal and teachers.
Within the framework of the visit, the schoolchildren attended the session of the Constitutional Court, after which they met with Arevik Petrosyan, the Judge Constitutional Court. The latter presented in detail the legal regulations related to the judicial system in the Republic of Armenia, in particular the Constitutional Court, the scope of its activities, powers, procedures for receiving applications, legislative regulations related to the election of judges and terms of office, etc. Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court, joined the schoolchildren, continuing the conversation with them in a warm and immediate atmosphere, talking about the importance of education and knowledge in achieving professional success.