ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ ԵՆ ԱՅՑԵԼԵԼ ԱԶԱՏԱՆ ԳՅՈՒՂԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԸ
2019 թվականի ապրիլի 30-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են ՀՀ Շիրակի մարզի Ազատան գյուղի դպրոցի աշակերտները՝ դպրոցի տնօրենի և ուսուցիչների ուղեկցությամբ:
Այցի շրջանակներում աշակերտները ներկա են գտնվել Սահամանադրական դատարանի նիստին, որից հետո հանդիպում են ունեցել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի հետ։ Վերջինս մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում դատական համակարգի, մասնավորապես, Սահմանադրական դատարանի, վերջինիս գործունեության շրջանակի, լիազորությունների, դիմումների ընդունման կարգի, դատավորների ընտրության և պաշտոնավարման տևողության հետ կապված օրենսդրական կարգավորումների մասին և այլն։ Աշակերտների հետ հանդիպմանը միացել է նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ ջերմ և անմիջական մթնոլորտում շարունակելով զրույցը նրանց հետ՝ խոսելով նաև մասնագիտական հաջողությունների հասնելու գործում ուսման և գիտելիքի կարևորության մասին:

ШКОЛЬНИКИ СЕЛА АЗАТАН ПОСЕТИЛИ КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД
30 апреля 2019 года Конституционный Суд РА посетили учaщиеся школы села Азатан Ширакского марза в сопровождении директора и учителей школы.
Школьники присутствовали на заседании Конституционного Суда, затем состоялась встреча с судьей Конституционного Суда Аревик Петросян.
А. Петросян подробно представила школьникам модель правовой системы Республики Армения, в частности, ознакомила их с деятельностью Конституционного Суда, порядком обращения в КС, законодательными регулированиями относительно избрания судей, срока исполнения ими полномочий и т.д. Затем к ним присоединился Председатель Конституционного Суда Грайр Товмасян и, продолжив беседу в теплой и непосредственной обстановке, отметил важность обучения и овладения знаниями для достижения профессионального успеха.