ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ԻՆՍՏԻՏՈՒՑԻՈՆԱԼ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ԾՐԱԳԻՐԸ
Մայիսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանում պաշտոնապես մեկնակրել է «Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագիրը, որը միտված է Սահմանադրական դատարանում ընթացող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խթանմանը, Բարձր դատարանի ներքին ընթացակարգերի բարելավմանը և հանրային հաշվետվողականության բարձրացմանը։ Ծրագրի տևողությունը 18 ամիս է։ Այն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից: Ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական միջոցառմանը մասնակցել են պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաններ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ողջունելով հյուրեին շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսին՝ ինչպես բարեփոխումերի ծրագրին աջակցելու, այնպես էլ Սահմանադրական դատարանի և Դեսպանության միջև ձևավորված օրինակելի գործընկերության և բարեկամության համար։
«Ժողովրդավարությունը և իրավունքի գերակայության ապահովումը շարունակական աշխատանք է, և որոշ իմաստով դա պետության և հասարակության յուրօրինակ հանձնառությունն է համընդհանուր ճանաչում ունեցող արժեքների համակարգին։ Չնայած այսօր առկա համաշխարհային և տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների ու իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը միտված օրակարգը։
Այսօր, ինչպես իմ գրեթե բոլոր ելույթներում, չեմ կարող չանդրադառնալ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի դրսևորումներին, ինչպես նաև արդեն հինգ ամսից ավել շարունակվող Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակմանը և դրա հետևանքով արցախահայության առջև ծառացած խնդիրներին: Կարծում եմ, որ այս տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում այսօր առավել քան կարևոր է, որ մեր Հանրապետության դատաիրավական ոլորտի մարմինները պատշաճ իրականացնեն սահմանադրորեն իրենց վերապահված գործառույթները՝ դրանով միմիայն ուժեղացնելով անկախ, ժողովրդավար ու ինքնիշխան հանրապետության սահմանադրական փիլիսոփայությունը և արժեբանական հիմքերը », ասել է Բարձր դատարանի նախագահը։
Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսը կարևորել է, որ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ առումով այս դժվարին ժամանակներում Հայաստանը հետևողական է՝ առաջ շարժվել ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ճանապարհով։ «Մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանի իրավական ինստիտուտներին՝ ժողովրդավարական գործընթացների իրականացման գործում, ինչի վրա հիմնված է նաև այս ծրագիրը», նշել է դեսպան Սխերմերսը։
Ծրագրի իրականացման պատասխանատու՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լուսինե Հակոբյանի խոսքով, մեծ պատասխանատվությամբ են ստանձնել ծրագիրը կյանքի կոչելու պարտավորությունը և անելու են հնարավորը՝ այն արդյունավետ իրականացնելու համար։
«Մեզ համար էական է, որ Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ զարգացման այն կարիքները, որոնք նախանշվել էին Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան աջակցությամբ իրականացված մեր նախորդ ծրագրում և արտացոլվել են այս ծրագրում, առավելագույն արդյունավետությամբ բավարարվեն», նշել է Լուսինե Հակոբյանը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է, որ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ու հնարավորությունների իմաստով ամուր, մշտապես զարգացում ապրող սահմանադրական դատարանը նաև ժողովրդավարության անշրջելիության ապահովման և թվային ժամանակաշրջանում սահմանադրական իրավունքների անխափան իրացման կարևորագույն երաշխիք է։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի խոսքը՝ կից տեսանյութում https://www.youtube.com/watch?v=YKkQz3n51bQ։

СТАРТОВАЛА ПРОГРАММА ИНСТИТУЦИОНАЛЬНЫХ РЕФОРМ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
24 мая в Конституционном Суде Республики Армения официально стартовала программа “Поддержка институциональных реформ Конституционного Суда”, направленная на содействие проводимым в Конституционном Суде институциональным реформам, совершенствование внутренних процедур Высокого суда и повышение подотчетности обществу. Ее продолжительность составляет 18 месяцев. Программа осуществляется Общественной организацией “Объединение Европа права” при финансовой поддержке Посольства Королевства Нидерландов в Республике Армения. В официальном мероприятии, посвященном запуску программы, приняли участие высокопоставленные государственные деятели, главы аккредитованных в Республике Армения дипломатических миссий, представители гражданского общества.
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян приветствовал гостей и поблагодарил Посла Королевства Нидерландов Нико Схермерса как за поддержку программы реформ, так и за сложившееся за последние годы между Конституционным Судом и Посольством образцовое партнерство и дружбу. В частности, он отметил: “Демократия и обеспечение верховенства права – это непрерывная работа и в некотором смысле это особая приверженность государства и общества системе общепризнанных ценностей. Несмотря на современные глобальные и региональные вызовы, Республика Армения последовательно продолжает реализацию повестки, направленной на укрепление демократических реформ и верховенства права.
Сегодня, как и почти во всех своих выступлениях, я не могу не коснуться темы азербайджанской агрессии против международно признанной суверенной территории Республики Армения, незаконной блокады Лачинского коридора, которая продолжается уже более пяти месяцев, а также тех проблем, с которыми в результате этого столкнулись арцахские армяне. Считаю, что в контексте развития этих региональных событий сегодня наиболее важно, чтобы органы судебно-правовой сферы нашей Республики надлежащим образом осуществляли возложенные на них Конституцией полномочия, укрепляя тем самым конституционную философию и аксиологические основы независимого, демократического и суверенного государства”.
Посол Королевства Нидерландов Нико Схермерс подчеркнул, что в эти сложные для Армении времена как в региональном, так и в глобальном масштабе государство последовательно в своем продвижении вперед по пути демократии и верховенства закона. В частности, Посол отметил: “Мы готовы содействовать правовым институтам Армении в реализации демократических процессов, на чем и основана данная программа”.
По словам председателя Общественной организации “Объединение Европа права” Лусине Акопян, они с большой ответственностью подошли к вопросу воплощения в жизнь этой программы и сделают все возможное для ее эффективной реализации. “Для нас очень важно, чтобы те потребности институционального развития Конституционного Суда, которые были обозначены в нашей предыдущей программе, реализованной при содействии Посольства Королевства Нидерландов в Армении, и которые отражены в нынешней программе, были максимально эффективно удовлетворены”, – отметила в своем выступлении Лусине Акопян.
Председатель Конституционного Суда подчеркнул, что постоянно развивающийся, сильный по своим институциональным возможностям и способностями Конституционный Суд является важнейшей гарантией обеспечения необратимости демократии и бесперебойной реализации конституционных прав в эпоху цифровых технологий.
Выступление Председателя Конституционного Суда Армана Диланяна можно посмотреть, перейдя по ссылке https://www.youtube.com/watch?v=YKkQz3n51bQ