ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ԻՆՍՏԻՏՈՒՑԻՈՆԱԼ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ԾՐԱԳԻՐԸ
Մայիսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանում պաշտոնապես մեկնակրել է «Աջակցություն Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին» ծրագիրը, որը միտված է Սահմանադրական դատարանում ընթացող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խթանմանը, Բարձր դատարանի ներքին ընթացակարգերի բարելավմանը և հանրային հաշվետվողականության բարձրացմանը։ Ծրագրի տևողությունը 18 ամիս է։ Այն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից: Ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական միջոցառմանը մասնակցել են պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաններ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ողջունելով հյուրեին շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսին՝ ինչպես բարեփոխումերի ծրագրին աջակցելու, այնպես էլ Սահմանադրական դատարանի և Դեսպանության միջև ձևավորված օրինակելի գործընկերության և բարեկամության համար։
«Ժողովրդավարությունը և իրավունքի գերակայության ապահովումը շարունակական աշխատանք է, և որոշ իմաստով դա պետության և հասարակության յուրօրինակ հանձնառությունն է համընդհանուր ճանաչում ունեցող արժեքների համակարգին։ Չնայած այսօր առկա համաշխարհային և տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների ու իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը միտված օրակարգը։
Այսօր, ինչպես իմ գրեթե բոլոր ելույթներում, չեմ կարող չանդրադառնալ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի դրսևորումներին, ինչպես նաև արդեն հինգ ամսից ավել շարունակվող Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակմանը և դրա հետևանքով արցախահայության առջև ծառացած խնդիրներին: Կարծում եմ, որ այս տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում այսօր առավել քան կարևոր է, որ մեր Հանրապետության դատաիրավական ոլորտի մարմինները պատշաճ իրականացնեն սահմանադրորեն իրենց վերապահված գործառույթները՝ դրանով միմիայն ուժեղացնելով անկախ, ժողովրդավար ու ինքնիշխան հանրապետության սահմանադրական փիլիսոփայությունը և արժեբանական հիմքերը », ասել է Բարձր դատարանի նախագահը։
Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսը կարևորել է, որ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ առումով այս դժվարին ժամանակներում Հայաստանը հետևողական է՝ առաջ շարժվել ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ճանապարհով։ «Մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանի իրավական ինստիտուտներին՝ ժողովրդավարական գործընթացների իրականացման գործում, ինչի վրա հիմնված է նաև այս ծրագիրը», նշել է դեսպան Սխերմերսը։
Ծրագրի իրականացման պատասխանատու՝ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լուսինե Հակոբյանի խոսքով, մեծ պատասխանատվությամբ են ստանձնել ծրագիրը կյանքի կոչելու պարտավորությունը և անելու են հնարավորը՝ այն արդյունավետ իրականացնելու համար։
«Մեզ համար էական է, որ Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ զարգացման այն կարիքները, որոնք նախանշվել էին Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան աջակցությամբ իրականացված մեր նախորդ ծրագրում և արտացոլվել են այս ծրագրում, առավելագույն արդյունավետությամբ բավարարվեն», նշել է Լուսինե Հակոբյանը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդգծել է, որ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ու հնարավորությունների իմաստով ամուր, մշտապես զարգացում ապրող սահմանադրական դատարանը նաև ժողովրդավարության անշրջելիության ապահովման և թվային ժամանակաշրջանում սահմանադրական իրավունքների անխափան իրացման կարևորագույն երաշխիք է։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի խոսքը՝ կից տեսանյութում https://www.youtube.com/watch?v=YKkQz3n51bQ։

THE PROJECT “SUPPORT TO THE INSTITUTIONAL REFORMS OF THE CONSTITUTIONAL COURT” WAS LAUNCHED
On 24 May 2023, the Project "Support to the Institutional Reforms of the Constitutional Court" was officially launched at the Constitutional Court of the Republic of Armenia. The Project is aimed at promoting the ongoing institutional reforms of the Constitutional Court, improving the internal business processes of the High Court, and increasing the public accountability. The duration of the Project is 18 months, and it is implemented by “Europe in Law Association” NGO, with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia. High-ranking state officials, heads of accredited diplomatic missions in the Republic of Armenia, and representatives of civil society participated in the official launch event of the Project.
The President of the Constitutional Court Arman Dilanyan welcomed the guests and expressed gratitude to the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands Nico Schermers for supporting the reforms project, and for the solid partnership and friendship developed between the Constitutional Court and the Dutch Embassy.
“Ensuring democracy and the rule of law is a continuous effort, and in some sense, a unique commitment of the state and society to the universally recognized value system. Despite the existing global and regional challenges, the Republic of Armenia consistently continues to implement the agenda aimed at the strengthening democratic reforms and the rule of law.
As in almost all my recent public statements, today I cannot fail to refer to the manifestations of Azerbaijani aggression against the internationally recognized sovereign territory of the Republic of Armenia, the illegal blockade of Lachin Corridor which has lasted for more than five months, as well as the issues that Armenians of Artsakh face. I believe that in the context of the regional developments, today it is more than important that Armenia’s judiciary properly implements its constitutionally assigned functions thereby strengthening the constitutional philosophy and axiological basis of an independent, democratic and sovereign republic," the President of the High Court stated.
The Ambassador of the Kingdom of the Netherlands Nico Schermers emphasized that in these difficult times in the regional and global context, Armenia is consistently moving forward along the path of democracy and the rule of law. "We are ready to support the judiciary institutions of Armenia in the implementation of democratic processes: that is also something on which this program is based on," mentioned Ambassador Schermers.
According to the President of “Europe in Law Association” NGO Lousineh Hakobyan, which is contracted to implement of the Project, the organization has assumed the obligation to efficiently implement the Project with great responsibility.
"It is essential for us that the specific needs of the institutional development of the Constitutional Court, which were outlined in our previous Project implemented with the support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia and reflected in this Project, are met with high efficiency," Lousineh Hakobyan noted.
The President of the Constitutional Court emphasized that the existence of a constantly progressing constitutional court in the sense of institutional capacities is an important guarantee for ensuring the irreversibility of democracy and the continuous realization of constitutional rights in the digital era.
The address of the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan is available at the following link: https://www.youtube.com/watch?v=YKkQz3n51bQ