Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը 2023 թվականի մարտի 24-ին, քննելով 1998 թ. հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում (այսուհետ՝ Հռոմի կանոնադրություն) և Հռոմի կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը, ՍԴՈ-1680 որոշմամբ որոշել է, որ դրանցում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Սահմանադրությանը:
Հիշեցնենք, որ Հռոմի կանոնադրությունը Հայաստանի Հանրապետությունը ստորագրել էր 1999 թ. հոկտեմբերի 1-ին, սակայն դրա վավերացման գործընթացը կանգ էր առել Սահմանադրական դատարանի 2004 թ. օգոստոսի 13-ի ՍԴՈ-502 որոշմամբ, որով Հռոմի կանոնադրության նախաբանի 10-րդ մասով և 1-ին հոդվածով ամրագրված՝ ՄՔԴ իրավազորության հիմքում ընկած լրացման կամ կոմպլեմենտարության սկզբունքից բխող Հայաստանի Հանրապետության պարտավորությունները ճանաչվել էին Սահմանադրության (1995 թ. խմբագրությամբ) 91-րդ և 92-րդ հոդվածներին (քրեական արդարադատությունը Սահմանադրությամբ նախատեսված դատարանների կողմից իրականացման բացառիկության մասին) չհամապատասխանող: Սահմանադրական դատարանը Սահմանադրությանը չհամապատասխանող էր ճանաչել նաև Հռոմի կանոնադրության 105-րդ հոդվածով՝ ՄՔԴ կողմից դատապարտված անձի ներման կամ համաներման արգելքից բխող պարտավորությունները Սահմանադրության (1995 թ. խմբագրությամբ) 40-րդ հոդվածին (ներման կամ նշանակված պատիժը մեղմացնելու խնդրանքի իրավունք), 55-րդ հոդվածի 17-րդ կետի (դատապարտյալին ներում շնորհելու՝ Հանրապետության Նախագահի լիազորություն), 81-րդ հոդվածի 1-ին կետի (համաներում հայտարարելու՝ Ազգային ժողովի լիազորություն) պահանջներին:
Կառավարությունը 2022 թ. դեկտեմբերի 29-ի N 2097-Ա որոշմամբ հավանություն էր տվել Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու և դրա 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ ՄՔԴ իրավազորությունը հետադարձորեն՝ 2021 թ. մայիսի 10-ից ի վեր ճանաչելու մասին հայտարարությունն ընդունելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությանը և դրանցում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու նպատակով 2023 թ. հունվարի 3-ին դիմել էր Սահմանադրական դատարան:
2023 թ. մարտի 24-ի ՍԴՈ-1680 որոշմամբ Հռոմի կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորություններն ամբողջությամբ Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելով՝ Սահմանադրական դատարանը հնարավոր անորոշությունը կանխելու նպատակով հատուկ անդրադարձել է 2004 թ. ՍԴՈ-502 որոշմամբ արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին:
Ըստ այդմ՝ ՄՔԴ իրավազորության իրականացման հիմքում դրված լրացման կամ կոմպլեմենտարության սկզբունքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության մասով Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ Կանոնադրության նախաբանի 10-րդ մասում և 1-ին հոդվածում ամրագրված պարտավորությունները նույն որոշմամբ բերված պատճառաբանությամբ համապատասխանում են Սահմանադրությանը՝
ա) հաշվի առնելով Սահմանադրությամբ և Հռոմի կանոնադրությամբ հետապնդվող նպատակների և դրանց հիմքում ընկած արժեբանության համընկնելը,
բ) նկատի ունենալով, որ Հռոմի կանոնադրության նախաբանի 10-րդ մասով և 1-ին հոդվածով նախատեսված և 17-րդ հոդվածով մանրամասնված՝ ՄՔԴ իրավազորության հիմքում ընկած լրացման կամ կոմպլեմենտարության սկզբունքի էությունը հարգանքն է Հռոմի կանոնադրության կողմ հանդիսացող պետության քրեական իրավազորության առաջնայնության նկատմամբ, և որ այն ծագում է միայն տվյալ պետության քրեական իրավազորության համակարգի՝ իր նպատակը հետապնդելիս ձախողվելու դեպքում,
գ) ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության առաջին սահմանադրի՝ հայ ժողովրդի կողմից Սահմանադրության նախաբանում արձանագրված «համամարդկային արժեքներին» հավատարմության հավաստիքը անառարկելիորեն ներառում է միջազգային հանրության մտահոգությունը հարուցող և համընդհանուր խաղաղության ու բարօրության համար սպառնալիք հանդիսացող ծանրագույն հանցագործությունների և դրանց անպատժելիության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության իր քաղաքակրթական հանձնառությունը, որը Հայաստանի Հանրապետության հանրային իշխանության համար սահմանադրական հրամայականի կարևորություն ունի:
ՄՔԴ կողմից դատապարտված անձի ներման կամ համաներման մասով Սահմանադրական դատարանը պարզել է, որ ՄՔԴ կողմից ազատազրկման դատապարտված անձի պատժի կրման առնչությամբ պետության՝ Հռոմի կանոնադրության 105-րդ հոդվածով նախատեսված պարտավորություններն անմիջականորեն չեն ծագում դրա վավերացմամբ, այլ կողմ հանդիսացող պետությունը կամընտրաբար ստանձնում է դրանք որոշակի պայմանների առկայությամբ, որոնք առկա չեն Հայաստանի դեպքում: Հետևաբար՝ Հռոմի կանոնադրության 105-րդ հոդվածով նախատեսված պարտավորությունները չեն կարող համարվել Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 3-րդ կետի իմաստով միջազգային պայմանագրով «ամրագրված պարտավորություններ», քանի որ Հռոմի կանոնադրության վավերացմամբ դրանք Հայաստանի Հանրապետության համար չեն ծագում անմիջականորեն, այլ միայն այլ միջազգային պայմանագրով, ինչը սույն գործով քննության առարկա չի հանդիսացել:

Конституционный Суд Республики Армения в Постановлении ПКС-1680 от 24 марта 2023 года, рассмотрев дело об определении вопроса соответствия Конституции обязательств, закрепленных в подписанном 17 июля 1998 года Римском статуте Международного уголовного суда (далее – Римский статут) и заявлении о ретроактивном признании юрисдикции Международного уголовного суда в соответствии с частью 3 статьи 12 Римского статута, постановил, что закрепленные в них обязательства соответствуют Конституции.
Напомним, что Римский статут был подписан Республикой Армения 1 октября 1999 года, однако процесс его ратификации был приостановлен в соответствии с Постановлением Конституционного Суда от 13 августа 2004 года ПКС-502, согласно которому обязательства Республики Армения, вытекающие из лежащего в основе юрисдикции Международного уголовного суда принципа дополнительности (комплементарности), закрепленного в части 10 Преамбулы и в статье 1 Римского статута, были признаны несоответствующими статьям 91 и 92 Конституции (в редакции 1995 г.) (об осуществлении уголовного правосудия исключительно предусмотренными Конституцией судами). Конституционный Суд также признал несоответствующими требованиям статьи 40 (право на прошение о помиловании или смягчении назначенного наказания), пункта 17 статьи 55 (полномочие Президента Республики на помилование осужденных), пункта 1 статьи 81 (полномочие Национального Собрания объявлять амнистию) Конституции (в редакции 1995 г.) обязательства, вытекающие из предусмотренного статьей 105 Римского статута запрета на помилование или амнистию лица, осужденного Международным уголовным судом.
Правительство своим Постановлением от 29 декабря 2022 года N 2097-А одобрило ратификацию Римского статута и на основании его статьи 12 (часть 3) законодательную инициативу о проекте закона о принятии заявления о ретроактивном признании юрисдикции Международного уголовного суда, начиная с 10 мая 2021 года, и с целью определения соответствия Конституции закрепленных в них обязательств 3 января 2023 года обратилось в Конституционный Суд.
Конституционный Суд, в Постановлении ПКС-1680 от 24 марта 2023 года признав полное соответствие установленных Римским статутом обязательств Конституции, в целях предупреждения возможной неопределенности специально обратился к правовым позициям, выраженным в Постановлении ПКС-502 от 2004 года.
В связи с этим, в части соответствия Конституции принципа дополнительности (комплементарности), лежащего в основе юрисдикции Международного уголовного суда, Конституционный Суд постановил, что обязательства, закрепленные в части 10 Преамбулы и в статье 1 Статута, с приведенной в том же Постановлении мотивировкой соответствуют Конституции:
а) с учетом соответствия преследуемых Конституцией и Римским статутом целей и лежащей в их основе аксиологии;
б) принимая во внимание, что предусмотренная в части 10 Преамбулы и статье 1 Римского статута, а также детализированная в его статье 17 суть лежащего в основе юрисдикции Международного уголовного суда принципа дополнительности (комплементарности) заключается в уважении к приоритету уголовной юрисдикции государства-участника Римского статута, и что такой вопрос возникает только в том случае, когда система уголовной юрисдикции данного государства, преследуя свои цели, потерпела неудачу;
в) подчеркивая, что констатированные в Преамбуле Конституции первым учредителем Конституции Республики Армения – армянским народом заверения в верности “общечеловеческим ценностям” безоговорочно включают в себя цивилизованное обязательство международного сообщества в деле международного сотрудничества в борьбе с тяжкими преступлениями, вызывающими у него обеспокоенность и являющимися угрозой всеобщему миру и благополучию, и с их безнаказанностью, что для государственной власти Республики Армения имеет значение конституционного императива.
Касательно помилования или амнистии лица, осужденного Международным уголовным судом, Конституционный Суд установил, что предусмотренные статьей 105 Римского статута обязательства государства относительно отбывания наказания лицом, приговоренным Международным уголовным судом, к лишению свободы, непосредственно не возникают после его ратификации, а являющееся одной из сторон государство добровольно выборочно принимает их на определенных условиях, которых отсутствуют в случае с Арменией. Следовательно, обязательства, предусмотренные статьей 105 Римского статута, не могут рассматриваться как “обязательства, закрепленные” международным договором, по смыслу пункта 3 статьи 168 Конституции, так как эти обязательства для Республики Армения непосредственно возникают не в силу ратификации Римского статута, а по другому международному договору, и это не является предметом рассмотрения по настоящему делу.
Постановление Конституционного Суда ПКС-1680 полностью будет опубликовано в установленном законом порядке.
Оглашение Конституционным Судом резолютивной части Постановления ПКС-1680 доступно по ссылке: https://youtu.be/YpvnevU3BBo