Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը 2023 թվականի մարտի 24-ին, քննելով 1998 թ. հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում (այսուհետ՝ Հռոմի կանոնադրություն) և Հռոմի կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը, ՍԴՈ-1680 որոշմամբ որոշել է, որ դրանցում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Սահմանադրությանը:
Հիշեցնենք, որ Հռոմի կանոնադրությունը Հայաստանի Հանրապետությունը ստորագրել էր 1999 թ. հոկտեմբերի 1-ին, սակայն դրա վավերացման գործընթացը կանգ էր առել Սահմանադրական դատարանի 2004 թ. օգոստոսի 13-ի ՍԴՈ-502 որոշմամբ, որով Հռոմի կանոնադրության նախաբանի 10-րդ մասով և 1-ին հոդվածով ամրագրված՝ ՄՔԴ իրավազորության հիմքում ընկած լրացման կամ կոմպլեմենտարության սկզբունքից բխող Հայաստանի Հանրապետության պարտավորությունները ճանաչվել էին Սահմանադրության (1995 թ. խմբագրությամբ) 91-րդ և 92-րդ հոդվածներին (քրեական արդարադատությունը Սահմանադրությամբ նախատեսված դատարանների կողմից իրականացման բացառիկության մասին) չհամապատասխանող: Սահմանադրական դատարանը Սահմանադրությանը չհամապատասխանող էր ճանաչել նաև Հռոմի կանոնադրության 105-րդ հոդվածով՝ ՄՔԴ կողմից դատապարտված անձի ներման կամ համաներման արգելքից բխող պարտավորությունները Սահմանադրության (1995 թ. խմբագրությամբ) 40-րդ հոդվածին (ներման կամ նշանակված պատիժը մեղմացնելու խնդրանքի իրավունք), 55-րդ հոդվածի 17-րդ կետի (դատապարտյալին ներում շնորհելու՝ Հանրապետության Նախագահի լիազորություն), 81-րդ հոդվածի 1-ին կետի (համաներում հայտարարելու՝ Ազգային ժողովի լիազորություն) պահանջներին:
Կառավարությունը 2022 թ. դեկտեմբերի 29-ի N 2097-Ա որոշմամբ հավանություն էր տվել Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու և դրա 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ ՄՔԴ իրավազորությունը հետադարձորեն՝ 2021 թ. մայիսի 10-ից ի վեր ճանաչելու մասին հայտարարությունն ընդունելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությանը և դրանցում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու նպատակով 2023 թ. հունվարի 3-ին դիմել էր Սահմանադրական դատարան:
2023 թ. մարտի 24-ի ՍԴՈ-1680 որոշմամբ Հռոմի կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորություններն ամբողջությամբ Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելով՝ Սահմանադրական դատարանը հնարավոր անորոշությունը կանխելու նպատակով հատուկ անդրադարձել է 2004 թ. ՍԴՈ-502 որոշմամբ արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին:
Ըստ այդմ՝ ՄՔԴ իրավազորության իրականացման հիմքում դրված լրացման կամ կոմպլեմենտարության սկզբունքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության մասով Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ Կանոնադրության նախաբանի 10-րդ մասում և 1-ին հոդվածում ամրագրված պարտավորությունները նույն որոշմամբ բերված պատճառաբանությամբ համապատասխանում են Սահմանադրությանը՝
ա) հաշվի առնելով Սահմանադրությամբ և Հռոմի կանոնադրությամբ հետապնդվող նպատակների և դրանց հիմքում ընկած արժեբանության համընկնելը,
բ) նկատի ունենալով, որ Հռոմի կանոնադրության նախաբանի 10-րդ մասով և 1-ին հոդվածով նախատեսված և 17-րդ հոդվածով մանրամասնված՝ ՄՔԴ իրավազորության հիմքում ընկած լրացման կամ կոմպլեմենտարության սկզբունքի էությունը հարգանքն է Հռոմի կանոնադրության կողմ հանդիսացող պետության քրեական իրավազորության առաջնայնության նկատմամբ, և որ այն ծագում է միայն տվյալ պետության քրեական իրավազորության համակարգի՝ իր նպատակը հետապնդելիս ձախողվելու դեպքում,
գ) ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության առաջին սահմանադրի՝ հայ ժողովրդի կողմից Սահմանադրության նախաբանում արձանագրված «համամարդկային արժեքներին» հավատարմության հավաստիքը անառարկելիորեն ներառում է միջազգային հանրության մտահոգությունը հարուցող և համընդհանուր խաղաղության ու բարօրության համար սպառնալիք հանդիսացող ծանրագույն հանցագործությունների և դրանց անպատժելիության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության իր քաղաքակրթական հանձնառությունը, որը Հայաստանի Հանրապետության հանրային իշխանության համար սահմանադրական հրամայականի կարևորություն ունի:
ՄՔԴ կողմից դատապարտված անձի ներման կամ համաներման մասով Սահմանադրական դատարանը պարզել է, որ ՄՔԴ կողմից ազատազրկման դատապարտված անձի պատժի կրման առնչությամբ պետության՝ Հռոմի կանոնադրության 105-րդ հոդվածով նախատեսված պարտավորություններն անմիջականորեն չեն ծագում դրա վավերացմամբ, այլ կողմ հանդիսացող պետությունը կամընտրաբար ստանձնում է դրանք որոշակի պայմանների առկայությամբ, որոնք առկա չեն Հայաստանի դեպքում: Հետևաբար՝ Հռոմի կանոնադրության 105-րդ հոդվածով նախատեսված պարտավորությունները չեն կարող համարվել Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 3-րդ կետի իմաստով միջազգային պայմանագրով «ամրագրված պարտավորություններ», քանի որ Հռոմի կանոնադրության վավերացմամբ դրանք Հայաստանի Հանրապետության համար չեն ծագում անմիջականորեն, այլ միայն այլ միջազգային պայմանագրով, ինչը սույն գործով քննության առարկա չի հանդիսացել:

On March 24, 2023, the Constitutional Court of the Republic of Armenia examined the case concerning the constitutionality of the obligations prescribed by the Rome Statute of the International Criminal Court (hereinafter referred to as the “Rome Statute”) signed on July 17, 1998, as well as the statement on the retroactive recognition of the jurisdiction of the International Criminal Court in accordance with article 12, paragraph 3 of the Rome Statute, and by the Decision DCC-1680, the Constitutional Court held that the obligations prescribed therein comply with the Constitution.
Please note that the Rome Statute was signed by the Republic of Armenia on October 1, 1999, however, the ratification process of the Statue was suspended by the Decision DCC-502 of the Constitutional Court dated August 13, 2004, whereby the obligations of the Republic of Armenia arising from the principle of subsidiarity or complementarity (that serves as the basis of the jurisdiction of the ICC) as prescribed by paragraph 10 of the Preamble and article 1 of the Rome Statute, were declared non-compliant with Articles 91 and 92 of the Constitution in the 1995 edition (on the exclusivity of implementation of criminal justice by the courts prescribed by the Constitution). The obligations arising from the prohibition of pardon or amnesty of a person convicted by the ICC in accordance with article 105 of the Rome Statute, were also declared by the Constitutional Court as non-compliant with Article 40 (the right to seek pardon or mitigation of the sentence), as well as the requirements of Article 55(17) (authority of the President of the Republic to grant amnesty to the convict), and Article 81(1) (authority of the National Assembly to declare an amnesty) of the Constitution in the 1995 edition. By the Decision N 2097-A of December 29, 2022, the Government approved the legislative initiative on the draft law on the adoption of the statement on the ratification of the Rome Statute and on the approval of retroactive application of the jurisdiction of the ICC since May 10, 2021, based on article 12, paragraph 3 of the Statute, and the Government submitted an application to the Constitutional Court on January 3, 2023 for determining the constitutionality of the obligations prescribed therein.
By the Decision DCC-1680 of March 24, 2023, the Constitutional Court declared the obligations prescribed by the Rome Statute as complying with the Constitution in full, and, for preventing the possible ambiguity, the Court specifically referred to the legal positions expressed in the Decision DCC-502 adopted in 2004.
Accordingly, in part of compliance with the Constitution of the principle of subsidiarity or complementarity underlying the application of the jurisdiction of the ICC, the Constitutional Court held that the obligations prescribed by paragraph 10 of the Preamble and article 1 of the Statute comply with the Constitution in accordance with the reasoning prescribed in the same decision, namely:
(a) taking into account the coincidence of the aims pursued by the Constitution and the Rome Statute, as well as the axiology underlying the later;
(b) bearing in mind that the respect for the primacy of the criminal jurisdiction of a State Party to the Rome Statute is the essence of the principle of subsidiarity or complementarity underpinning the jurisdiction of the ICC, as prescribed by paragraph 10 of the Preamble and article 1 of the Rome Statute (which is described in detail in article 17 of the Statute), and that such an issue arises only in case of failure of the criminal jurisdiction system of the given state in pursuit of its aim;
(c) emphasizing that the faithfulness of the first constituent power of the Republic of Armenia - the Armenian people, to the “universal values” (prescribed in the preamble of the Constitution) unquestionably includes its civilizational commitment to the international cooperation in the fight against the most grave crimes causing the concern of the international community and jeopardizing global peace, well-being and impunity, which is of a constitutional imperative for the public authority of the Republic of Armenia.
As for the pardon or amnesty of a person convicted by the ICC, the Constitutional Court found that the obligations of the state under article 105 of the Rome Statute in relation to serving a sentence of imprisonment by the ICC do not directly arise from the ratification of the Statute, and the State Party voluntarily undertakes such obligations under certain conditions which are missing in the case of Armenia. Therefore, the obligations prescribed by article 105 of the Rome Statute may not be considered as “obligations established by an international treaty” in the sense of Article 168(3) of the Constitution, since by ratifying the Rome Statute, no direct obligations arise for the Republic of Armenia, and such obligations arise only by virtue of other international treaties, however, no such issue was considered in this case.
The full version of the Decision DCC-1680 of the Constitutional Court will be promulgated in accordance with the law.
The Constitutional Court is promulgating the final part of the Decision DCC-1680 (available at https://youtu.be/YpvnevU3BBo).