21 դեկտեմբերի 2015թ.
Տարբեր լրատվամիջոցներով, այսպես կոչված, «հեղինակավոր իրավաբանների» խորհրդով տեղեկատվություն է տարածվել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանը Սահմանադրության 100-րդ հոդվածով նախատեսված լիազորությունների շրջանակներում ցանկացած գործ կարող է քննության առնել անկախ այն բանից, թե Սահմանադրության 101-րդ հոդվածով նախատեսված սուբյեկտ է դիմողը, թե` ոչ:
Նման «մեկնաբանությունը» պարզապես ապատեղեկատվություն է:
Հանրությանը տեղեկացնում ենք, որ.
նախ` ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածով սահմանված են ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորությունները, որոնք, համաձայն նույն հոդվածի, իրականացվում են օրենքով սահմանված կարգով:
Մասնավորապես, Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված է, որ սահմանադրական դատարանը /օրենքով սահմանված կարգով/ լուծում է հանրաքվեների արդյունքների հետ կապված վեճերը:
Երկրորդ` ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի առաջին մասով սահմանված է սահմանադրական դատարան դիմող սուբյեկտների շրջանակը, ովքեր սահմանադրական դատարան կարող են դիմել Սահմանադրությամբ և սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով սահմանված կարգով:
ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի առաջին մասով, մասնավորապես, սահմանված է, որ Սահմանադրությամբ և սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով սահմանված կարգով սահմանադրական դատարան կարող են դիմել պատգամավորների առնվազն մեկ հինգերորդը՝ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում /3-րդ կետ/:
Երրորդ` ՀՀ Սահմանադրության 94-րդ հոդվածը սահմանում է, որ սահմանադրական դատարանի գործունեության կարգը սահմանվում է Սահմանադրությամբ եւ սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով:
Չորրորդ` «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 25-րդ հոդվածով /Սահմանադրական դատարան դիմելու իրավունքը/ սահմանված է, որ. «Սահմանադրությամբ եւ սույն օրենքով սահմանված կարգով սահմանադրական դատարան կարող են դիմել Սահմանադրության 101-րդ հոդվածով նախատեսված մարմինները եւ անձինք…»:
Հինգերորդ` ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի երկրորդ մասը և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածը սահմանում են, որ. «Սահմանադրական դատարանը գործը քննում է միայն համապատասխան դիմումի առկայության դեպքում»:
Վեցերորդ` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 110.1-րդ հոդվածը /Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում սահմանադրական դատարան դիմելու կարգը/ սահմանում է.
«1. Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի 3-րդ կետին համապատասխան` պատգամավորների առնվազն մեկ հինգերորդը Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում կարող են դիմել սահմանադրական դատարան:
2. Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հարցերով սահմանադրական դատարան դիմելու` պատգամավորների նախաձեռնությունն իրականացվում է Աշխատակազմից ստացված ձևաթուղթն ստորագրելու և Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացնելու միջոցով: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի ստորագրություններով ձևաթուղթը հանձնվում է Ազգային ժողովի նախագահին, ապա նա 24 ժամվա ընթացքում պատգամավորների դիմումը նշված ձևաթղթի հետ ուղարկում է սահմանադրական դատարան, որից հետո ձևաթուղթը փոփոխման ենթակա չէ»:

PRESS RELEASE OF THE RA CONSTITUTIONAL COURT PRESS SERVICE
Through various news agencies, based on the advice of so called “authoritative lawyers’’, information was circulated, that the RA Constitutional Court in the scope of its powers prescribed by Article 100 of the Constitution, can examine any case, regardless whether the applicant is a subject in accordance with Article 101 of the Constitution, or not.
Such “interpretation” is simply disinformation.
We inform the public, that:
First, Article 100 of the RA Constitution prescribes the powers of the Constitutional Court, which, according to the same article, are exercised in conformity with the procedure defined by law.
Particularly, in Clause 3 of Article 100 of the RA Constitution it is prescribed that, the Constitutional Court (in conformity with the procedure defined by law) resolves all disputes arising from the outcomes of referenda.
Second, in Clause 2 of Article 101 of the RA Constitution it is prescribed the scope of applicants-subjects, who may apply to the Constitutional Court in conformity with the procedure prescribed in the Constitution and in the RA Law on the Constitutional Court.
Particularly in Part 1 of Article 101 of the RA Constitution it is prescribed, that in conformity with the procedure set forth in the Constitution and the law on the Constitutional Court the application to the Constitutional Court may be filed by at least one-fifth of the total number of the Deputies - in cases stipulated in Clause 1 of Article 100 of the Constitution (Clause 3).
Third, Article 94 of the RA Constitution prescribes, that the procedure for the activities of the Constitutional Court shall be defined by the Constitution and the Law on the Constitutional Court.
Fourth, in Article 25 (The right to apply to the Constitutional Court) of RA Law “On the Constitutional Court’’ it is prescribed that, “The bodies and persons determined by Article 101 of the Constitution shall appeal to the Constitutional Court in the order prescribed by the Constitution and this Law…”.
Fifth, Part 2 of Article 101 of the RA Constitution and Article 26 of the RA Law “On the Constitutional Court’’ prescribe that, “The Constitutional Court shall start proceedings only upon the receipt of a relevant application”.
Sixth, Article 110.1 of the RA Law on “Rules of Procedure of the National Assembly” (The procedure for applying to the Constitutional Court in the cases foreseen by paragraphs 1 and 3 of article 100 of the Constitution) prescribes that.
“1. In accordance with Clause 3 of Article 101 of the Constitution, at least one fifth of Deputies may apply to the Constitutional Court in the cases foreseen by Clauses 1 and 3 of Article 100 of the Constitution.
2. The Deputies’ initiative to apply to the Constitutional Court on issues foreseen by Clauses 1 and 3 of Article 100 of the Constitution is exercised through signing the form received from the staff and submitting it to the Chairperson of the National Assembly. If the form is submitted to the Chairperson of the National Assembly with the signatures of at least one fifth of the overall number of Deputies then s/he sends the application with the form to the Constitutional Court within 24 hours, following which the form may not be changed.’’.