21 դեկտեմբերի 2015թ.
Տարբեր լրատվամիջոցներով, այսպես կոչված, «հեղինակավոր իրավաբանների» խորհրդով տեղեկատվություն է տարածվել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանը Սահմանադրության 100-րդ հոդվածով նախատեսված լիազորությունների շրջանակներում ցանկացած գործ կարող է քննության առնել անկախ այն բանից, թե Սահմանադրության 101-րդ հոդվածով նախատեսված սուբյեկտ է դիմողը, թե` ոչ:
Նման «մեկնաբանությունը» պարզապես ապատեղեկատվություն է:
Հանրությանը տեղեկացնում ենք, որ.
նախ` ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածով սահմանված են ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորությունները, որոնք, համաձայն նույն հոդվածի, իրականացվում են օրենքով սահմանված կարգով:
Մասնավորապես, Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված է, որ սահմանադրական դատարանը /օրենքով սահմանված կարգով/ լուծում է հանրաքվեների արդյունքների հետ կապված վեճերը:
Երկրորդ` ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի առաջին մասով սահմանված է սահմանադրական դատարան դիմող սուբյեկտների շրջանակը, ովքեր սահմանադրական դատարան կարող են դիմել Սահմանադրությամբ և սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով սահմանված կարգով:
ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի առաջին մասով, մասնավորապես, սահմանված է, որ Սահմանադրությամբ և սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով սահմանված կարգով սահմանադրական դատարան կարող են դիմել պատգամավորների առնվազն մեկ հինգերորդը՝ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում /3-րդ կետ/:
Երրորդ` ՀՀ Սահմանադրության 94-րդ հոդվածը սահմանում է, որ սահմանադրական դատարանի գործունեության կարգը սահմանվում է Սահմանադրությամբ եւ սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով:
Չորրորդ` «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 25-րդ հոդվածով /Սահմանադրական դատարան դիմելու իրավունքը/ սահմանված է, որ. «Սահմանադրությամբ եւ սույն օրենքով սահմանված կարգով սահմանադրական դատարան կարող են դիմել Սահմանադրության 101-րդ հոդվածով նախատեսված մարմինները եւ անձինք…»:
Հինգերորդ` ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի երկրորդ մասը և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածը սահմանում են, որ. «Սահմանադրական դատարանը գործը քննում է միայն համապատասխան դիմումի առկայության դեպքում»:
Վեցերորդ` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 110.1-րդ հոդվածը /Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում սահմանադրական դատարան դիմելու կարգը/ սահմանում է.
«1. Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի 3-րդ կետին համապատասխան` պատգամավորների առնվազն մեկ հինգերորդը Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում կարող են դիմել սահմանադրական դատարան:
2. Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հարցերով սահմանադրական դատարան դիմելու` պատգամավորների նախաձեռնությունն իրականացվում է Աշխատակազմից ստացված ձևաթուղթն ստորագրելու և Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացնելու միջոցով: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի ստորագրություններով ձևաթուղթը հանձնվում է Ազգային ժողովի նախագահին, ապա նա 24 ժամվա ընթացքում պատգամավորների դիմումը նշված ձևաթղթի հետ ուղարկում է սահմանադրական դատարան, որից հետո ձևաթուղթը փոփոխման ենթակա չէ»:

СООБЩЕНИЕ ПРЕСС-СЛУЖБЫ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА
В различных средствах массовой информации с подачи так называемых «авторитетных юристов» распространилась информация, что Конституционный Суд РА в рамках предусмотренных статьей 100 Конституции полномочий может рассматривать любое дело, независимо от того, является ли заявитель субъектом, предусмотренным статьей 101 Конституции, или нет.
Подобное “толкование” является дезинформацией.
Хотим проинформировать общественность о том, что:
во-первых, статьей 100 Конституции РА установлены полномочия Конституционного Суда РА, которые согласно той же статье осуществляются в установленном законом порядке.
В частности, пунктом 3 статьи 100 Конституции установлено, что Конституционный Суд (в установленном законом порядке) разрешает споры, связанные с результатми референдума.
Во-вторых, первая часть статьи 101 Конституции устанавливает круг субъектов обращения в Конституционный Суд, которые могут обратиться В Конституционный Суд в порядке, установленном Конституцией и Законом о Конституционном Суде.
Первая часть статьи 101 Конституции РА, в частности, устанавливает, что в Конституционный Суд в порядке, установленном Конституцией и Законом о Конституционном Суде, может обращаться не менее чем одна пятая часть депутатов - в случаях, предусмотренных пунктами 1 и 3 статьи 100 Конституции (пункт 3).
В-третьих, статья 94 Конституции устанавливает, что порядок деятельности Конституционного Суда устанавливается Конституцией и Законом о Конституционном Суде.
В-четвертых, статьей 25 Закона о Конституционном Суде (Право на обращение в Конституционный Суд) установлено, что “в Конституционный Суд в установленном Конституцией и настоящим Законом порядке могут обращаться органы и лица, предусмотренные статьей 101 Конституции…”.
В-пятых, вторая часть статьи 101 Конституции РА и статья 26 Закона РА “О Конституционном Суде” устанавливают, что “Конституционный Суд рассматривает дело только при наличии соответствующего заявления”.
В-шестых, статья 110.1 Закона РА “Регламент Национального Собрания” (Порядок обращения в Конституционный Суд в случаях, предусмотренных пунктами 1 и 3 статьи 100 Конституции) устанавливает:
“1. Согласно пункту 3 статьи 101 Конституции в случаях, предусмотренных пунктами 1 и 3 статьи 100 Конституции, не менее чем одна пятая часть депутатов может обращаться в Конституционный Суд.
2. Инициатива депутатов по обращению в Конституционный Суд по вопросам, предусмотренным пунктами 1 и 3 статьи 100 Конституции, осуществляется посредством подписания полученного в Аппарате бланка и представления его Председателю Национального Собрания. Если бланк с подписями не менее одной пятой от общего числа депутатов передается Председателю Национального Собрания, то он в течение 24 часов направляет в Конституционный Суд заявление депутатов с указанным бланком, после чего бланк изменению не подлежит.”