ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱԿԱՆ ՈՒՂԵՐՁ Է ՀՂԵԼ ՏԱՋԻԿՍՏԱՆԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ
9 սեպտեմբերի 2022թ.Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի վեբկայքն ստեղծվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման (ԳԼԿ II) ծրագրային ձևաչափի շրջանակներում ֆինանսավորվող և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի շրջանակներում: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի վեբկայքում ներկայացված տեսակետները որևէ պարագայում չեն կարող համարվել Եվրոպական միության և/կամ Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական տեսակետի արտահայտում:

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT SENT A CONGRATULATORY MESSAGE TO THE PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF TAJIKISTAN ON THE OCCASION OF THE INDEPENDENCE DAY
9 September 2022
On 9 September 2022, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan sent a congratulatory message to the President of the Constitutional Court of the Republic of Tajikistan Ashurzoda Adbulhafiz Abdu on the occasion of Independence Day.
While extending the congratulations to his counterpart on the occasion of the National Day, Arman Dilanyan expressed a hope that interstate relations based on mutual trust will serve as a solid foundation for the further development of inter-court cooperation also within the framework of the "Eurasian Association of Constitutional Review Bodies".