ՏԵՍԱԶՐՈՒՅՑ ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԻ ԵՎ ՋԻԱՆԻ ԲՈՒՔԻՔԻՈՅԻ ՄԻՋԵՎ
Այսօր՝ 2020 թվականի հունվարի 15-ին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը տեսակապի միջոցով զրույց է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի և հանձնաժողովի այլ պաշտոնատար անձանց հետ:
Զրույցի ընթացքում մանրամասն քննարկվել են Ջ. Բուքիքիոյի 2019 թվականի հոկտեմբերի 29-ի հայտարարությունից և «վաղ կենսաթոշակի մեխանիզմ» նախատեսող «Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի ընդունումից հետո Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալված իրադարձությունները:

ВИДЕОРАЗГОВОР МЕЖДУ ГРАЙРОМ ТОВМАСЯНОМ И ДЖАННИ БУКИККИО
Сегодня, 15 января 2020 года, посредством видеосвязи состоялся разговор между Председателем Конституционного Суда Республики Армения Грайром Товмасяном и Председателем Европейской комиссии за демократию через право Совета Европы (Венецианская комиссия) Джанни Букиккио и другими должностными лицами Комиссии.
В ходе разговора стороны подробно обсудили события, развернувшиеся вокруг Конституционного Суда после заявления Джанни Букиккио от 29 октября 2019 года и принятия Конституционного закона “О внесении дополнений в Конституционный закон “О Конституционном Суде”, предусматривающий “механизм досрочного выхода на пенсию”.