ՏԵՍԱԶՐՈՒՅՑ ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԻ ԵՎ ՋԻԱՆԻ ԲՈՒՔԻՔԻՈՅԻ ՄԻՋԵՎ
Այսօր՝ 2020 թվականի հունվարի 15-ին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը տեսակապի միջոցով զրույց է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի և հանձնաժողովի այլ պաշտոնատար անձանց հետ:
Զրույցի ընթացքում մանրամասն քննարկվել են Ջ. Բուքիքիոյի 2019 թվականի հոկտեմբերի 29-ի հայտարարությունից և «վաղ կենսաթոշակի մեխանիզմ» նախատեսող «Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի ընդունումից հետո Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալված իրադարձությունները:

Today, on January 15, 2020, Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia had a video conversation with Gianni Buquicchio, President of the European Commission for Democracy through Law of the Council of Europe (Venice Commission) and other officials of the Commission.
During the conversation, the parties discussed in detail the events that unfolded around the Constitutional Court after the statement of October 29, 2019 made by Gianni Buquicchio and the adoption of the Constitutional Law “On Amendments to the Constitutional Law on the Constitutional Court”, which provides for a “mechanism for early retirement”.