ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀ ՎԱՀԱԳՆ ԽԱՉԱՏՈՒՐՅԱՆԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով Հայաստանում գտնվող՝ Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակությանը՝ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր մեր երկրի առանցքային գործընկերներից մեկն է։ Նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի շարունակական աջակցությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի կանխարգելմանը, դատական համակարգի անկախության և արդյունավետ աշխատանքի ապահովմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացման, ինչպես նաև ժողովրդավարության ամրապնդման օրակարգին։
Կլեր Բազի Մալորին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդի կայուն ու վստահելի գործընկերն է: Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը վերահաստատել է մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման օրակարգին աջակցելու՝ իր ղեկավարած կառույցի պատրաստակամությունը։

ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ ВААГН ХАЧАТУРЯН ВСТРЕТИЛСЯ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ВЕНЕЦИАНСКОЙ КОМИССИИ
9 июня 2022 года Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял делегацию, возглавляемую Председателем Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) госпожой Клэр Бази Мэллори, находящуюся в Армении по приглашению Председателя Конституционного Суда Армана Диланяна.
Приветствуя делегацию, Президент Республики Ваагн Хачатурян подчеркнул, что Совет Европы с момента обретения Республикой Армения независимости является одним из ключевых партнеров нашей страны.
Президент с удовлетворением констатировал, что Совет Европы и Венецианская комиссия последовательно содействуют повестке Армении по укреплению демократии и осуществлению реформ, направленных на защиту прав человека, борьбу с коррупцией, обеспечение независимости и эффективное функционирование судебной системы.
Клэр Бази Мэллори в свою очередь поблагодарила за теплый прием и отметила, что Армения является стабильным и надежным партнером Совета Европы. Председатель Венецианской комиссии подтвердила готовность возглавляемой ею структуры поддерживать повестку укрепления демократии в нашей стране.