ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀ ՎԱՀԱԳՆ ԽԱՉԱՏՈՒՐՅԱՆԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով Հայաստանում գտնվող՝ Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակությանը՝ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր մեր երկրի առանցքային գործընկերներից մեկն է։ Նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի շարունակական աջակցությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի կանխարգելմանը, դատական համակարգի անկախության և արդյունավետ աշխատանքի ապահովմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացման, ինչպես նաև ժողովրդավարության ամրապնդման օրակարգին։
Կլեր Բազի Մալորին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդի կայուն ու վստահելի գործընկերն է: Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը վերահաստատել է մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման օրակարգին աջակցելու՝ իր ղեկավարած կառույցի պատրաստակամությունը։

THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC MR VAHAGN KHACHATURYAN HOSTED THE PRESIDENT OF THE VENICE COMMISSION MS CLAIRE BAZY MALAURIE
On 9 June 2022, the President of the Republic of Armenia Mr Vahagn Khachaturyan hosted the delegation led by the President of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) Ms Claire Bazy Malaurie, who had arrived to Armenia at the invitation of the President of the Constitutional Court Mr Arman Dilanyan.
While welcoming the delegation, the President of the Republic Mr Vahagn Khachaturyan emphasized that the Council of Europe has been one of the key partners of the Republic of Armenia since restoration of its independence. The President of the Republic commended with satisfaction the continuous support of the Council of Europe and the Venice Commission to the agenda of protection of human rights, prevention of corruption, implementation of reforms aimed at ensuring the independence of the judiciary and its effective functioning, as well as the strengthening democracy in Armenia.
In her turn, Ms Claire Bazy Malaurie expressed her gratitude for the warm reception, noting that the Republic of Armenia is a solid and reliable partner of the Council of Europe. The President of the Venice Commission reiterated the willingness to support the agenda aimed at the strengthening democracy in our country.