ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ԻՆՆԵՐՈՐԴ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻՆ
Ս.թ. մայիսի 14-15-ին Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահի հրավերով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի ղեկավարած պատվիրակությունը աշխատանքային այցով գտնվում էր Սանկտ Պետերբուրգում, որտեղ մեկնարկել էր Սանկտ Պետերբուրգյան իններորդ իրավաբանական ֆորումը:
Ֆորումի շրջանակներում ՍԴ պատվիրակությունը մասնակցեց Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի կողմից կազմակերպված «Սահմանադրական ինքնություն և համընդհանուր արժեքներ» խորագրով միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներին, որին մասնակցում էին չորս տասնյակից ավել երկրների սահմանադրական դատարանների և իրավազոր հաստատությունների պատվիրակություններ, Եվրոպայի Խորհրդի, ՄԻԵԴ-ի և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ: Խորհրդաժողովի շրջանակներում նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդես եկավ թեմատիկ զեկույցով:
Աշխատանքային այցի ընթացքում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը նաև կարճ առանձնազրույցներ ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինի և Արդարադատության նախարար Ալեքսանդր Կոնովալովի հետ:
Այցի շրջանակներում ՍԴ պատվիրակությունը մասնակցեց Սանկտ Պետերբուրգյան իններորդ իրավաբանական ֆորումի ծրագրով նախատեսված այլ թեմատիկ միջոցառումների:

ДЕЛЕГАЦИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В IX ПЕТЕРБУРГСКОМ МЕЖДУНАРОДНОМ ЮРИДИЧЕСКОМ ФОРУМЕ
14-15 мая с.г. по приглашению Председателя Конституционного Суда Российской Федерации делегация Конституционного Суда Республики Армения во главе с Председателем Грайром Товмасяном посетила с рабочим визитом Санкт-Петербург, где состоялся IX Петербургский международный юридический форум.
В рамках Форума делегация КС РА приняла участие в работе организованной Конституционным Судом РФ Международной конференции на тему “Конституционная идентичность и универсальные ценности: искусство соразмерности”, в которой приняли участие делегации конституционных судов и других эквивалентных органов из более чем сорока стран, делегации высокого уровня Совета Европы, Европейского суда по правам человека и других международных организаций. В рамках Конференции Председатель КС РА Грайр Товмасян выступил с тематическим докладом.
В ходе рабочего визита Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян также провел короткие переговоры с Председателем Конституционного Суда РФ Валерием Зорькиным и Министром юстиции РФ Александром Коноваловым.
В рамках визита делегация КС РА приняла участие и в других тематических мероприятиях, предусмотренных программой IX Петербургского международного юридического форума.