ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ-ՈՒՄ ԻԻՀ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2025 թվականի ապրիլի 3-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Ողջունելով հյուրին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել հայ և իրանցի ժողովուրդների ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունները։ Արման Դիլանյանն ընդգծել է Սահմանադրական դատարանի պատրաստակամությունը՝ երկու բարեկամ պետությունների միջև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանում Իրանի դեսպանի խնդրանքով ՍԴ նախագահը ներկայացրել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կառուցվածքը, կազմությունն ու գործունեության առանձնահատկությունները։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Հայաստանում Իրանի դեսպանը նշել է, որ իր գործունեությունը մշտապես ուղղված է երկու բարեկամ  պետությունների և ժողովուրդների ջերմ հարաբերությունների շարունակականության պահպանմանն ու առավել զարգացմանը։

On April 3, 2025, the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan, hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia, Mehdi Sobhani.
Welcoming the guest, the President of the Constitutional Court highly appreciated the warm and friendly relations between the Armenian and Iranian peoples. Arman Dilanyan commended the Constitutional Court’s commitment to enhancing cooperation between the two friendly states in the field of constitutional justice. Justice of the Constitutional Court Edgar Shatiryan also participated in the meeting.
Upon the request of the Ambassador of Iran to Armenia, the President of the Constitutional Court presented the structure, composition, and peculiarities of activities of the RA Constitutional Court.
Expressing gratitude for the warm reception, the Ambassador noted that he is committed to maintaining and further developing the warm relations between the two friendly states and peoples.