ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀՀ-ՈՒՄ ԻԻՀ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
2025 թվականի ապրիլի 3-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Ողջունելով հյուրին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը բարձր է գնահատել հայ և իրանցի ժողովուրդների ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունները։ Արման Դիլանյանն ընդգծել է Սահմանադրական դատարանի պատրաստակամությունը՝ երկու բարեկամ պետությունների միջև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանը։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանում Իրանի դեսպանի խնդրանքով ՍԴ նախագահը ներկայացրել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կառուցվածքը, կազմությունն ու գործունեության առանձնահատկությունները։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Հայաստանում Իրանի դեսպանը նշել է, որ իր գործունեությունը մշտապես ուղղված է երկու բարեկամ  պետությունների և ժողովուրդների ջերմ հարաբերությունների շարունակականության պահպանմանն ու առավել զարգացմանը։

3 апреля 2025 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани.
Приветствуя гостя, Председатель Конституционного Суда высоко оценил теплые и дружеские отношения между армянским и иранским народами.
Арман Диланян подчеркнул готовность Конституционного Суда развивать сотрудничество в сфере конституционного правосудия между двумя дружественными государствами. Во встрече также принял участие судья Конституционного Суда Эдгар Шатирян.
В ходе встречи по просьбе Посла Председатель Конституционного Суда представил структуру, состав и особенности деятельности Конституционного Суда Республики Армения.
Выразив благодарность за теплый прием, Посол отметил, что его деятельность была и будет направлена на поддержание и дальнейшее развитие теплых отношений между двумя дружественными государствами и народами.