ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՖՐԱՆԿՈՖՈՆԻԱՅԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆԸ
2026 թվականի հունիսի 4-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) և գործընկեր հաստատությունների ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակությանը՝ բելգիացի պատգամավոր, նախկին նախարար և պետքարտուղար Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ։
Պատվիրակության կազմում էին Սենեգալի Սահմանադրական խորհրդի փոխնախագահ Ամինատա Լի Նդիայը, Նյու Բրանսուիկի կառավարության և Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի ներկայացուցիչ Բենուա Բուրքը, Մոլդովայի Տեսալսողական խորհրդի փոխնախագահ Անետա Գոնտան, ընտրական հարցերով փորձագետ Էյրինի Մարիա Գունարին (Հունաստան), առաքելության զեկուցող Շառլոտ-Ֆարա Սուիբը (Ֆրանսիա), Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ներկայացուցչության գլխավոր վերլուծաբան Դավիդ Բոնգարը, ՖՄԿ քաղաքական հարցերի տնօրինության ծրագրի պատասխանատու Էժենի Ֆուրնեն:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ ձևավորված գործընկերային համագործակցությունը և ընդգծել միջազգային փորձի փոխանակման նշանակությունը սահմանադրական արդարադատության և ժողովրդավարական կառավարման զարգացման համատեքստում։
Հյուրերի խնդրանքով ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը և ՍԴ փոխնախագահ Էդգար Շաթիրյանը ներկայացրել են Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական վերահսկողության իրականացման առանձնահատկությունները, Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները, ինչպես նաև վերջին տարիներին դատարանի ձևավորած իրավական դիրքորոշումների նշանակությունը սահմանադրականության ապահովման և հիմնարար իրավունքների պաշտպանության գործում։
Պատվիրակության անդամները հետաքրքրվել են Սահմանադրական դատարանի գործունեության կազմակերպման առանձնահատկություններով, սահմանադրական գանգատի ինստիտուտի կիրառման փորձով, ինչպես նաև ընտրական և տեղեկատվական գործընթացների իրավական կարգավորման հարցերով։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության ամրապնդման և պետական ինստիտուտների կայուն գործունեության ապահովման հարցերին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ժամանակակից ժողովրդավարությունների առջև ծառացած մարտահրավերների, սահմանադրական դատարանների դերի և անկախ դատական իշխանության կարևորության վերաբերյալ։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ ДЕЛЕГАЦИЮ МЕЖДУНАРОДНОЙ ОРГАНИЗАЦИИ ФРАНКОФОНИИ
4 июня 2026 года Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян принял делегацию Международной организации Франкофонии (МОФ) и партнерских учреждений, возглавляемую бельгийским парламентарием, бывшим министром и государственным секретарем Филиппом Кураром.
В состав делегации вошли заместитель Председателя Конституционного совета Сенегала Амината Ли Ндиай, представитель Правительства канадской провинции Нью-Брансуик и Парламентской ассамблеи Франкофонии Бенуа Бурк, вице-председатель Совета по аудиовизуалу Молдовы Анета Гонца, эксперт по избирательным вопросам Эйрини Мария Гунари (Греция), докладчик Миссии Шарлотт-Фара Суиб (Франция), главный аналитик Представительства МОФ в Центральной и Восточной Европе Дэвид Бонгард, координатор программ в Директорате политических вопросов и демократического управления МОФ Эжени Фурне.
Приветствуя гостей, Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян высоко оценил сложившееся партнерское сотрудничество с Международной организацией Франкофонии и особо подчеркнул важность обмена международным опытом в целях дальнейшего развития конституционного правосудия и укрепления институтов демократического управления.
По просьбе гостей Председатель КС Арман Диланян и заместитель Председателя КС Эдгар Шатирян представили особенности осуществления конституционного контроля в Республике Армения, раскрыли содержание полномочий Конституционного Суда, а также подчеркнули значение правовых позиций, сформированных Судом в последние годы, для обеспечения конституционности и защиты основных прав и свобод человека.
Члены делегации проявили большой интерес к особенностям организации деятельности Конституционного Суда, практике применения института конституционной жалобы, а также к вопросам правового регулирования избирательных и информационных процессов.
Особое внимание было уделено вопросам укрепления общественного доверия к демократическим процессам и обеспечения устойчивого функционирования государственных институтов.
Стороны также обменялись мнениями по ключевым вызовам, с которыми сталкиваются современные демократии, роли конституционных судов в их преодолении, а также значению независимой судебной власти.