ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵԱՏՄ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆԸ
2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Սահնամադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) դատարանի նախագահ Ալեքսեյ Դրոնովի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԵԱՏՄ դատարանի դատավորներ Էռնա Հայրիյանը և Արաիկ Թունյանը։
Ողջունելով հյուրերին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհավորել է գործընկերներին ԵԱՏՄ դատարանի հիմնադրման տասնամյակի կապակցությամբ։ ՀՀ Բարձր դատարանի նախագահը նշել է, որ ԵԱՏՄ դատական մարմինն այս ընթացքում բավական բարդ ճանապարհ է անցել և արդեն իսկ ապացուցել իր կենսունակությունը՝ իրեն վերապահվող իրավասության շրջանակներում առանցքային դեր ստանձնելով ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության իրավունքի միատեսակ կիրառումն ապահովելու, ինչպես նաև՝ կողմերի փոխշահավետ համագործակցության, իրավահավասարության, շուկայական տնտեսության և բարեխիղճ մրցակցության սկզբունքների պահպանման գործում։
ԵԱՏՄ դատարանի նախագահ Ալեքսեյ Դրոնովը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իրենց նպատակն է իրավական ամուր հենք ապահովել անդամ պետությունների տնտեսությունների կայուն և բազմակողմանի արդիականացման, ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման համար՝ ի նպաստ դրանց բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է մասնագիտական փորձի փոխանակումը։ Քննարկվել է այդ նպատակով երկկողմ և բազմակողմ հարթակների ստեղծման հնարավորությունը՝ ինչպես առկա, այնպես էլ՝ հեռակա ձևաչափերով։ Կողմերն ընդգծել են, որ մասնագիտական և ակադեմիական շրջանակների պրոֆեսիոնալների համագործակցությունը մեծապես կնպաստի ԵԱՏՄ շրջանակներում և՛ Միության դատարանի, և՛ Ազգային դատարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ПРИНЯЛ ДЕЛЕГАЦИЮ СУДА ЕАЭС
2 октября 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял делегацию Суда Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в составе главы делегации - Председателя Суда Алексея Дронова и судей Эрны Айриян и Араика Туняна.
Приветствуя гостей, Председатель КС Арман Диланян поздравил коллег с десятилетием основания Суда ЕАЭС. Председатель Высокого суда РА отметил, что судебный орган ЕАЭС со дня учреждения прошел достаточно сложный путь и доказал свою жизнеспособность, в рамках своей юрисдикции взяв на себя ключевую роль в обеспечении единообразного применения права Евразийского экономического союза государствами-членами ЕАЭС, а также в соблюдении принципов взаимовыгодного сотрудничества и равенства сторон, рыночной экономики и добросовестной конкуренции.
Председатель Суда ЕАЭС Алексей Дронов в свою очередь поблагодарил за теплый прием и отметил, что они нацелены на обеспечение прочной правовой основы для стабильной и многосторонней модернизации экономик государств-членов, роста конкурентоспособности национальных экономик в целях повышения жизненного уровня их населения.
В ходе встречи стороны отметили важность обмена профессиональным опытом. С этой целью была рассмотрена возможность создания двусторонних и многосторонних платформ как в существующем формате, так и дистанционно. Стороны подчеркнули, что сотрудничество специалистов профессиональных и академических кругов окажет существенное содействие повышению эффективности деятельности как Суда Евразийского экономического союза, так и национальных судов в рамках ЕАЭС.