ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵԱՏՄ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆԸ
2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Սահնամադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) դատարանի նախագահ Ալեքսեյ Դրոնովի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԵԱՏՄ դատարանի դատավորներ Էռնա Հայրիյանը և Արաիկ Թունյանը։
Ողջունելով հյուրերին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհավորել է գործընկերներին ԵԱՏՄ դատարանի հիմնադրման տասնամյակի կապակցությամբ։ ՀՀ Բարձր դատարանի նախագահը նշել է, որ ԵԱՏՄ դատական մարմինն այս ընթացքում բավական բարդ ճանապարհ է անցել և արդեն իսկ ապացուցել իր կենսունակությունը՝ իրեն վերապահվող իրավասության շրջանակներում առանցքային դեր ստանձնելով ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության իրավունքի միատեսակ կիրառումն ապահովելու, ինչպես նաև՝ կողմերի փոխշահավետ համագործակցության, իրավահավասարության, շուկայական տնտեսության և բարեխիղճ մրցակցության սկզբունքների պահպանման գործում։
ԵԱՏՄ դատարանի նախագահ Ալեքսեյ Դրոնովը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իրենց նպատակն է իրավական ամուր հենք ապահովել անդամ պետությունների տնտեսությունների կայուն և բազմակողմանի արդիականացման, ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման համար՝ ի նպաստ դրանց բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է մասնագիտական փորձի փոխանակումը։ Քննարկվել է այդ նպատակով երկկողմ և բազմակողմ հարթակների ստեղծման հնարավորությունը՝ ինչպես առկա, այնպես էլ՝ հեռակա ձևաչափերով։ Կողմերն ընդգծել են, որ մասնագիտական և ակադեմիական շրջանակների պրոֆեսիոնալների համագործակցությունը մեծապես կնպաստի ԵԱՏՄ շրջանակներում և՛ Միության դատարանի, և՛ Ազգային դատարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը։

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT HOSTED THE DELEGATION OF THE COURT OF THE EURASIAN ECONOMIC UNION
On October 2, 2024, the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan hosted the delegation led by the President of the Court of the Eurasian Economic Union (EAEU) Alexey Dronov. The delegation also included judges of the Court of the EAEU Erna Hayriyan and Araik Tunyan.
Welcoming the guests, the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan congratulated his colleagues on the tenth anniversary of the establishment of the Court of the EAEU. The President of the High Court of the Republic of Armenia noted that the judicial body of the EAEU has undergone a difficult path during this period and has proven its viability taking on a key role within the framework of its competence to ensure the uniform application of the law of the Eurasian Economic Union by the EAEU member states, as well as compliance with the principles of equality and mutually beneficial cooperation between the parties, and the principles of a market economy and fair competition.
The President of the Court of the EAEU, Alexey Dronov, in turn, expressed gratitude for the warm reception and noted that they are determined to ensure a solid legal basis for stable and comprehensive modernization of the economies of member states, and increasing the competitiveness of national economies in order to improve the standard of living of the population of these states.
During the meeting, the parties stressed the importance of exchanging professional experience. To this end, the parties discussed the possibility of creating bilateral and multilateral platforms, both in the existing format and remotely. The parties emphasized that cooperation between specialists from professional and academic fields would significantly contribute to increasing the efficiency of both the Court of the Eurasian Economic Union and national courts within the EAEU.