ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՆԵՐԿԱ Է ԵՂԵԼ ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՏՈՆԻ՝ ԹԱԳԱՎՈՐԻ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ ԿԱՅԱՑԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ապրիլի 27-ին մասնակցել է Նիդերլանդների Թագավորության Ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա կապակցությամբ Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատանը կայացած պաշտոնական ընդունելությանը։
Շնորհավորելով Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսին, դեսպանության ողջ աշխատակազմին և բարեկամ նիդերլանդացի ժողովրդին ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա առթիվ, Բարձր դատարանի նախագահը նշել է, որ Նիդերլանդները պատմականորեն եղել են այն բնօրրանը, որտեղ իրենց զարգացումն են ապրել ժամանակակից միջազգային իրավակարգի առանցքային հայեցակարգերը, ինքնիշխան պետականության ու իրավունքի գերակայության փիլիսոփայությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուղենիշային սկզբունքները։
«Նիդերլանդների ազգային տոնը՝ Թագավորի օրը իր մեջ կրում է ազգային միասնության և համերաշխության խորհուրդը։ Հենց նման գաղափարական հենքի վրա է կայանում ու ամրապնդվում ժողովրդավարական արժեքներով պետությունը։ Դուք՝ ազգային արժեքները պահպանելով՝ քաղաքացիական բարձր գիտակցությամբ հասարակություն կերտելու և փոփոխվող աշխարհի մարտահրավերներին դիմակայելու և առաջ գնալու լավագույն օրինակն եք»,-շնորհավորական խոսքում նշել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։
Նիդիրլանդների Թագավորության ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա առթիվ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի շնորհավորական ուղերձը՝ https://concourt.am/news/single/nidirlandneri-t-agavorowt-yan-azgayin-toni-t-agavori-orva-arht-iv հղումով։

THE PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT PARTICIPATED IN THE EVENT ORGANIZED ON THE OCCASION OF KING'S DAY, THE NATIONAL HOLIDAY OF THE KINGDOM OF THE NETHERLANDS
On April 27, 2023, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan participated in the official reception held at the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia on the occasion of King's Day, the national holiday of the Kingdom of the Netherlands.
The President of the High Court congratulated the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia Nicholas Jacob Schermers, as well as all the employees of the Embassy, and the friendly Dutch people on the occasion of King's Day, the national holiday, and noted that the Netherlands has historically been the cradle of key concepts of the modern international legal order, the philosophy of sovereign statehood and the rule of law, and the guiding principles of international humanitarian law.
In his congratulatory speech, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan noted the following: “King's Day, the national holiday of the Netherlands, is a symbol of national unity and solidarity. A state based on democratic values shall be established and strengthened on this ideological basis. The Netherlands preserves national values, and is the best example of building a society based on high civic consciousness, confronting the challenges of a changing world, and moving forward.”
The congratulatory message of the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan on the occasion of King's Day, the national holiday of the Kingdom of the Netherlands, is available at the following link: https://concourt.am/news/single/nidirlandneri-t-agavorowt-yan-azgayin-toni-t-agavori-orva-arht-iv