ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՆԵՐԿԱ Է ԵՂԵԼ ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՏՈՆԻ՝ ԹԱԳԱՎՈՐԻ ՕՐՎԱ ԱՌԹԻՎ ԿԱՅԱՑԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ապրիլի 27-ին մասնակցել է Նիդերլանդների Թագավորության Ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա կապակցությամբ Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատանը կայացած պաշտոնական ընդունելությանը։
Շնորհավորելով Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսին, դեսպանության ողջ աշխատակազմին և բարեկամ նիդերլանդացի ժողովրդին ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա առթիվ, Բարձր դատարանի նախագահը նշել է, որ Նիդերլանդները պատմականորեն եղել են այն բնօրրանը, որտեղ իրենց զարգացումն են ապրել ժամանակակից միջազգային իրավակարգի առանցքային հայեցակարգերը, ինքնիշխան պետականության ու իրավունքի գերակայության փիլիսոփայությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուղենիշային սկզբունքները։
«Նիդերլանդների ազգային տոնը՝ Թագավորի օրը իր մեջ կրում է ազգային միասնության և համերաշխության խորհուրդը։ Հենց նման գաղափարական հենքի վրա է կայանում ու ամրապնդվում ժողովրդավարական արժեքներով պետությունը։ Դուք՝ ազգային արժեքները պահպանելով՝ քաղաքացիական բարձր գիտակցությամբ հասարակություն կերտելու և փոփոխվող աշխարհի մարտահրավերներին դիմակայելու և առաջ գնալու լավագույն օրինակն եք»,-շնորհավորական խոսքում նշել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։
Նիդիրլանդների Թագավորության ազգային տոնի՝ Թագավորի օրվա առթիվ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի շնորհավորական ուղերձը՝ https://concourt.am/news/single/nidirlandneri-t-agavorowt-yan-azgayin-toni-t-agavori-orva-arht-iv հղումով։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КС ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В МЕРОПРИЯТИИ, ПОСВЯЩЕННОМ НАЦИОНАЛЬНОМУ ПРАЗДНИКУ КОРОЛЕВСТВА НИДЕРЛАНДОВ - ДНЮ КОРОЛЯ
27 апреля Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в состоявшемся в Посольстве Королевства Нидерландов в Армении официальном приеме по случаю Национального праздника Королевства Нидерландов – Дня Короля.
Поздравив Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Армении Николаса Якоба Схермерса, всех сотрудников Посольства, а также дружественный голландский народ по случаю Национального праздника – Дня Короля, Председатель Высокого Суда отметил, что Нидерланды исторически были колыбелью ключевых концепций современного международного правопорядка, философии суверенной государственности и верховенства права, руководящих принципов международного гуманитарного права.
“Национальный праздник Нидерландов – День короля является символом национального единства и солидарности. Именно на такой идеологической основе строится и укрепляется государство с демократическими ценностями. Нидерланды, хранящие национальные ценности, являются лучшим примером построения общества с высоким гражданским самосознанием, противостояния вызовам меняющегося мира и движения вперед”, – отметил Председатель Конституционного Суда Арман Диланян в своей поздравительной речи.
С поздравительным посланием Председателя Конституционного Суда Армана Диланяна по случаю Национального праздника Королевства Нидерландов – Дня Короля можно ознакомиться по ссылке: https://concourt.am/news/single/nidirlandneri-t-agavorowt-yan-azgayin-toni-t-agavori-orva-arht-iv