ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՋԻԱՆՆԻ ԲՈՒՔԻՔԻՈՅԻ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱԿԱՆ ՈՒՂԵՐՁԸ
2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Սահմանադրական դատարանի նորընտիր նախագահ Արման Դիլանյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրոպայի Խորհրդի «Իրավունքի միջոցով ժողովրդավարության եվրոպական հանձնաժողովի» (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոն։
«Ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ նոր պաշտոնում՝ Հայաստանի սահմանադրական դատարանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Հայաստանի սահմանադրական դատարանը և Վենետիկի հանձնաժողովը ավանդաբար ունեցել են գերազանց հարաբերություններ և Ձեր դատարանը մասնակցում է մեր «Սահմանադրական արդարադատության միասնական խորհրդի» աշխատանքներին», - իր ուղերձում մասնավորապես նշում է Ջիաննի Բուքիքիոն։
Իր պատասխան նամակում ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի դերը Հայաստանում ժողովրդավարական հաստատությունների շարունակական ամրապնդման նպատակով իրականացվող համապարփակ բարեփոխումներում։
«Վերահաստատում եմ Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու Հայաստանի սահմանադրական դատարանի վճռականությունը և ակնկալում եմ, որ մոտ ապագայում կկարողանանք որակապես նոր լիցք հաղորդել մեր երկկողմանի գործակցության օրակարգին՝ միտված ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանն ու իրավունքի գերակայության երաշխավորմանը», - հավելել է ՍԴ նախագահը։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АРМАН ДИЛАНЯН ПОЛУЧИЛ ПОЗДРАВИТЕЛЬНОЕ ПОСЛАНИЕ ОТ ДЖАННИ БУКИККИО
30 октября 2020 года Председатель Европейской комиссии за демократию через право (Венецианская комиссия) Совета Европы Джанни Букиккио направил новоизбранному Председателю Конституционного Суда Арману Диланяну поздравительное послание.
“Хочу поздравить Вас с избранием на пост Председателя Конституционного Суда Армении. Между Конституционным Судом Армении и Венецианской комиссией издавна сложились прекрасные отношения, и Ваш Суд участвует в работе нашего Объединенного совета по конституционному правосудию”, - в частности, говорится в послании.
В своем ответном письме Председатель Конституционного Суда Арман Диланян высоко оценил роль Венецианской комиссии Совета Европы в глобальных реформах, проводимых в целях перманентного укрепления демократических институтов в Армении.
“Подтверждаю решимость Конституционного Суда Армении продолжить эффективное сотрудничество с Венецианской комиссией Совета Европы и ожидаю, что в ближайшем будущем мы сможем придать качественно новый импульс повестке нашего двустороннего сотрудничества, направленного на укрепление демократических ценностей и гарантирование верховенства права”, – добавил Председатель Конституционного Суда Армении.