14 դեկտեմբերի 2023թ.
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի համագործակցությամբ՝ «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, Երևանում տեղի է ունեցել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձում» թեմայով աշխատաժողով, որին մասնակցել են ՍԴ նախագահը, դատավորները, աշխատակազմի ներկայացուցիչները։
Աշխատաժողովի նպատակն էր մասնագիտական քննարկման միջոցով ուսումնասիրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված տեսական խնդիրները,  միջազգային դատարանների նախադեպային որոշումները, ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկությունները, առաջատար երկրների փորձը։
Աշխատաժողովի ընթացքում համապատասխան միջազգային չափորոշիչներով քննարկվել է նաև՝ «Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների լվացման, հետախուզման, առգրավման և բռնագրավման մասին» օրենքի կիրառման  միջազգային փորձը։

СОВМЕСТНЫЙ СЕМИНАР КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА И АРМЯНСКОГО ОФИСА СОВЕТА ЕВРОПЫ
В рамках сотрудничества Конституционного Суда РА и ереванского офиса Совета Европы по программе “Содействие осуществлению судебных реформ в Армении” состоялся семинар на тему “Конфискация имущества незаконного происхождения”, в котором приняли участие Председатель, судьи и сотрудники аппарата Конституционного Суда.
Цель семинара – рассмотрение посредством профессиональной дискуссии теоретических вопросов, связанных с конфискацией имущества незаконного происхождения, прецедентных решений международных судов, особенностей национального законодательства, опыта ведущих стран.
В ходе семинара также обсуждался международный опыт применения Конвенции об отмывании, выявлении, изъятии и конфискации доходов от преступной деятельности.