ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՈՒՄ ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
2022 թվականի հունիսի 29-ին Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի և Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահ Վալերի Զորկինի հանդիպումը:
Ողջունելով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահին՝ Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել այցի համար ու նշել, որ նմանօրինակ շփումները նոր ազդակ են հաղորդում միջդատարանական երկկողմանի հարաբերություններին:
Արման Դիլանյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի նախագահին ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար ու կարևորել Հայաստանի և Ռուսաստանի սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինների միջև համագործակցության հետագա զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-ռուսական միջդատարանական երկխոսությանը, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել եվրասիական տարածքում փոխշահավետ իրավական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների շուրջ, մասնավորապես՝ սահմանադրական արդարադատության, իրավական փորձի փոխանակման և դատական պրակտիկայի ուսումնասիրության բնագավառներում:

В САНКТ-ПЕТЕРБУРГЕ СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА ПРЕДСЕДАТЕЛЕЙ КОНСТИТУЦИОННЫХ СУДОВ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
29 июня 2022 года в рамках рабочего визита в Российскую Федерацию состоялась встреча Председателя Конституционного Суда Республики Армения Армана Диланяна и Председателя Конституционного Суда Российской Федерации Валерия Зорькина.
Приветствуя Председателя Конституционного Суда Республики Армения, Председатель Конституционного Суда Российской Федерации поблагодарил его за визит и отметил, что подобные встречи придают новый импульс развитию отношений между двумя Судами.
Арман Диланян в свою очередь поблагодарил Председателя Конституционного Суда Российской Федерации за теплый прием и подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества между органами, осуществляющими конституционное правосудие в Армении и России.
В ходе встречи стороны коснулись армяно-российского межсудебного диалога, а также обменялись мнениями о возможности реализации на евразийском пространстве взаимовыгодных правовых программ, в частности, в сферах конституционного правосудия, обмена правовым опытом и изучения судебной практики.