ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾԱԴԻՐ ՄԱՐՄՆԻ ՆԻՍՏԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ս.թ. օգոստոսի 26-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կատարող Աշոտ Խաչատրյանը մասնակցեց Սահմանադրական վերահսկողության մարմինների եվրասիական ընկերակցության գործադիր մարմնի հեռավար լիագումար նիստին: Տեսահանդիպմանը մասնակցեցին Ընկերակցության բոլոր 9 անդամ պետությունների սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող մարմինների պատասխանատու ներկայացուցիչները:
Իր խոսքում ողջունելով Ընկերակցությունում Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի նախագահությունը՝ Աշոտ Խաչատրյանը ընդգծեց, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը պատրաստակամ է շարունակաբար ընդլայնել իր ներգրավվածությունը կազմակերպության ընթացիկ աշխատանքներում, ինչպես նաև կարևորեց Ընկերակցության դերակատարումը տարածաշրջանային գործընկերության ամրապնդման գործում:
Տեսաժողովի ընթացքում մասնակիցները հանգամանորեն մտքեր փոխանակեցին Ընկերակցության ընթացիկ ծրագրերի և երկարաժամկետ նպատակների իրականացման շուրջ: Ընկերակցության քարտուղարության առաջարկությամբ որոշում կայացվեց ձևավորել միասնական աշխատանքային խումբ, որը մոտակա ամիսների ընթացքում մշակելու է Ընկերակցության կանոնադրության նախագիծը և ներկայացնելու է այն հաջորդ լիագումար նիստի մասնակիցների հաստատմանը: Կողմերը նաև անդրադարձան Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի 5-րդ կոնգրեսի վերաբերյալ ծավալված վերջին զարգացումներին:

О ЗАСЕДАНИИ ИСПОЛНИТЕЛЬНОГО ОРГАНА ЕВРАЗИЙСКОЙ АССОЦИАЦИИ ОРГАНОВ КОНСТИТУЦИОННОГО КОНТРОЛЯ
26 августа с.г. временно исполняющий полномочия Председателя Конституционного Суда РА Ашот Хачатрян принял участие в удаленном пленарном заседании исполнительного органа Евразийской ассоциации органов конституционного контроля. В видеовстрече приняли участие ответственные представители осуществляющих конституционный контроль органов всех 9 государств – членов Ассоциации.
Приветствуя председательство Конституционного Совета Республики Казахстан в Ассоциации, Ашот Хачатрян подчеркнул, что Конституционный Суд РА готов постоянно расширять свое участие в текущей работе организации, а также отметил важную роль Ассоциации в укреплении регионального партнерства.
В ходе видеоконференции участники обменялись мнениями о реализации текущих программ и долгосрочных целей Ассоциации. По предложению Секретариата Ассоциации было принято решение о создании единой рабочей группы, которая в ближайшие месяцы будет заниматься разработкой проекта Устава Ассоциации и представит его на утверждение участникам следующего пленарного заседания. Стороны также обсудили последние события, связанные с 5-ым Конгрессом Всемирной конференции по конституционному правосудию.