ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾԱԴԻՐ ՄԱՐՄՆԻ ՆԻՍՏԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ս.թ. օգոստոսի 26-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կատարող Աշոտ Խաչատրյանը մասնակցեց Սահմանադրական վերահսկողության մարմինների եվրասիական ընկերակցության գործադիր մարմնի հեռավար լիագումար նիստին: Տեսահանդիպմանը մասնակցեցին Ընկերակցության բոլոր 9 անդամ պետությունների սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող մարմինների պատասխանատու ներկայացուցիչները:
Իր խոսքում ողջունելով Ընկերակցությունում Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի նախագահությունը՝ Աշոտ Խաչատրյանը ընդգծեց, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը պատրաստակամ է շարունակաբար ընդլայնել իր ներգրավվածությունը կազմակերպության ընթացիկ աշխատանքներում, ինչպես նաև կարևորեց Ընկերակցության դերակատարումը տարածաշրջանային գործընկերության ամրապնդման գործում:
Տեսաժողովի ընթացքում մասնակիցները հանգամանորեն մտքեր փոխանակեցին Ընկերակցության ընթացիկ ծրագրերի և երկարաժամկետ նպատակների իրականացման շուրջ: Ընկերակցության քարտուղարության առաջարկությամբ որոշում կայացվեց ձևավորել միասնական աշխատանքային խումբ, որը մոտակա ամիսների ընթացքում մշակելու է Ընկերակցության կանոնադրության նախագիծը և ներկայացնելու է այն հաջորդ լիագումար նիստի մասնակիցների հաստատմանը: Կողմերը նաև անդրադարձան Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի 5-րդ կոնգրեսի վերաբերյալ ծավալված վերջին զարգացումներին:

PLENARY SESSION OF THE EXECUTIVE BODY OF THE EURASIAN ASSOCIATION OF CONSTITUTIONAL REVIEW BODIES
On 26 August 2020 Ashot Khachatryan, The ad interim President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, participated in the remote plenary session of the Executive Body of the Eurasian Association of Constitutional Review Bodies. The representatives of all bodies exercising the constitutional review in 9 member party states to the Association attended the video meeting.
While welcoming the Chairmanship of the Constitutional Council of the Republic of Kazakhstan in the Association, Ashot Khachatryan expressed willingness of the Constitutional Court of the Republic of Armenia to steadily expand its engagement in the ongoing activities of the organization, as well as he emphasized the role of the Association in strengthening the regional partnership.
During the video conference, the participants thoroughly exchanged views on the implementation of the current programs and long-term goals of the Association. Upon the suggestion of the Secretariat of the Association, a decision was adopted to form a joint working group, which will develop a draft charter of the Association in the course of upcoming months and will present it for the approval of the participants of the next plenary session. The parties also discussed to the latest developments in respect to the 5th Congress of the World Conference on Constitutional Justice.