ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹԸ՝ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐՎԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ
Հուլիսի 4-ին Սահմանադրական դատարանում բացվեց գեղանկարիչ Ռուդիկ Պետրոսյանի կտավների ցուցահանդեսը: Այն նվիրված էր ՀՀ Սահմանադրության օրվան:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ, ցուցահանդեսի կազմակերպման նախաձեռնող Գ. Հարությունյանը «Սահմանադրություն եւ մշակույթ» բնորոշ վերտառությունը տվեց այս միջոցառմանը, որի գաղափարը ծնվել էր պետական գործչի եւ գեղանկարչի մտերմության արդյունքում, եվ առիթն էլ Ստրասբուրգում Գ. Հարությունյանի «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» մենագրության անգլերեն լեզվով հրատարակության գրքի շնորհանդեսն էր, որին մասնակցող Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ․ Յագլանդը հետեւյալ ձեւակերպումն արեց. «Սահմանադրական մշակույթը հայկական բրենդ է դառնում»:
Եվ ահա Ռուդիկ Պետրոսյանը կերտեց «ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԾՆՈՒՆԴԸ» եռանկարը, որն այսօրվա ցուցահանդեսում առանձնակի տեղ էր զբաղեցնում:
Եռանկարի աջ կողմում Գրիգոր Լուսավորիչն է եւ Տրդատ թագավորը: Նրանք ապագային սեւեռված հայացքով խորհրդանշում են Հայաստանում քրիստոնեության` որպես պետական կրոն ընդունելու խորհուրդը եւ հայ ժողովրդի արժեհամակարգային կողմնորոշումը: Կենտրոնում 365 թվականի Աշտիշատի ժողովի վերացարկված ընկալմամբ պատկերումն է, որտեղ բացառիկ վարպետությամբ ներկայացված են. ա/ժողովուրդը` ինքնաճանաչման եւ սահմանադրորեն ապրելու հաստատակամությամբ, բ/արդարադատության խորհրդանիշի ներդաշնակությունը հանրային տրամադրությանը, գ/ստեղծված հանրային մթնոլորտում իմաստունների ձեռամբ Սահմանադրության արարումը: Այս բոլորն ամփոփում են «սահմանադրություն» հասկացության վերաբերյալ 1837 թվականին Վենետիկում հրատարակված` Նոր բառգիրք հայկազյան լեզվի եզակի բնորոշումը. «Որոշումն սահմանաց եւ Տեսչութիւն վերին»: Ձախ կողմում Պատմահայր Մովսես Խորենացին է, ով բացառիկ գնահատական է տվել Աշտիշատի ժողովի ընդունած Կանոնական սահմանադրությանը` «կանոնական սահմանադրութեամբ հաստատեաց զողորմածութիւն», ինչը մագաղաթի վրա ներկայացնում են հրեշտակները:
Ցուցահանդեսում Ռուդիկ Պետրոսյանի մոտ երեսուն կտավների շարքում ներկայացված էին նաեւ նրա դստեր՝ նկարչուհի Մերի Պետրոսյանի կտավներից:
Արարողության մասնակիցներին ներկայացվեց նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ Հ. Սարգսյանի, Ռ. Գեւորգյանի հեղինակած «Սահմանադրականություն. ախտորոշման, մշտադիտարկման եւ կառավարման խնդիրներ» նոր լույս տեսած գիրքը:

ВЫСТАВКА “КОНСТИТУЦИЯ И КУЛЬТУРА”, ПОСВЯЩЕННАЯ ДНЮ КОНСТИТУЦИИ
4 июля в Конституционном Суде открылась выставка работ художника Рудика Петросяна, приуроченная ко Дню Конституции РА.
“Конституция и культура” – такое название дал мероприятию инициатор организации выставки Председатель Конституционного Суда РА Гагик Арутюнян. Идея проведения выставки родилась в результате дружбы государственного деятеля и живописца, а поводом послужила состоявшаяся в Страсбурге презентация книги Гагика Арутюняна “Конституционная культура: уроки истории и вызовы времени” на английском языке, на которой Генеральный секретарь Совета Европы Т. Ягланд произнес следующую фразу: “Конституционная культура становится армянским брендом”.
На выставке представлено около 30 картин художника, среди которых особое место занимает сотворенный Рудиком Петросяном триптих “Рождение Конституции”.
В правой части триптиха изображены Григорий Просветитель и армянский царь Трдат. Они своим устремленным в будущее взглядом символизируют принятие в Армении христианства в качестве государственной религии и приверженность армянского народа системным ценностям. В центре - абстрактное изображение Аштишатского собора (собрания) 365 года, на котором с исключительным мастерством представлены: а) народ с непоколебимой волей к самопознанию и жизни по конституционным канонам; б) гармоничность символа правосудия и общественного настроения; в) сотворение мудрецами Конституции в сложившейся общественной среде. Все это обобщает данную в опубликованном в 1837 году в Венеции Новом словаре древнеармянского языка (Айказян) понятию “конституция” формулировку “Пределозначимые решения и Провидение Божие”. В левой части триптиха изображен отец армянской историографии Мовсес Хоренаци, который дал исключительную оценку принятым Аштишатским собором (собранием) Канонам - “установленное канонической конституцией милосердие”, что начертано на пергаменте, который держат в руках ангелы.
Среди картин художника на выставке представлены также картины дочери Рудика Петросяна – художницы Мери Петросян.
На выставке участникам была представлена также вышедшая в свет книга Председателя Конституционного Суда РА Гагика Арутюняна и профессоров Ереванского государственного университета Г. Саргсяна и Р. Геворгяна “Конституционализм: проблемы диагностики, мониторинга и управления”.