ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹԸ՝ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐՎԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ
Հուլիսի 4-ին Սահմանադրական դատարանում բացվեց գեղանկարիչ Ռուդիկ Պետրոսյանի կտավների ցուցահանդեսը: Այն նվիրված էր ՀՀ Սահմանադրության օրվան:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ, ցուցահանդեսի կազմակերպման նախաձեռնող Գ. Հարությունյանը «Սահմանադրություն եւ մշակույթ» բնորոշ վերտառությունը տվեց այս միջոցառմանը, որի գաղափարը ծնվել էր պետական գործչի եւ գեղանկարչի մտերմության արդյունքում, եվ առիթն էլ Ստրասբուրգում Գ. Հարությունյանի «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» մենագրության անգլերեն լեզվով հրատարակության գրքի շնորհանդեսն էր, որին մասնակցող Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ․ Յագլանդը հետեւյալ ձեւակերպումն արեց. «Սահմանադրական մշակույթը հայկական բրենդ է դառնում»:
Եվ ահա Ռուդիկ Պետրոսյանը կերտեց «ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԾՆՈՒՆԴԸ» եռանկարը, որն այսօրվա ցուցահանդեսում առանձնակի տեղ էր զբաղեցնում:
Եռանկարի աջ կողմում Գրիգոր Լուսավորիչն է եւ Տրդատ թագավորը: Նրանք ապագային սեւեռված հայացքով խորհրդանշում են Հայաստանում քրիստոնեության` որպես պետական կրոն ընդունելու խորհուրդը եւ հայ ժողովրդի արժեհամակարգային կողմնորոշումը: Կենտրոնում 365 թվականի Աշտիշատի ժողովի վերացարկված ընկալմամբ պատկերումն է, որտեղ բացառիկ վարպետությամբ ներկայացված են. ա/ժողովուրդը` ինքնաճանաչման եւ սահմանադրորեն ապրելու հաստատակամությամբ, բ/արդարադատության խորհրդանիշի ներդաշնակությունը հանրային տրամադրությանը, գ/ստեղծված հանրային մթնոլորտում իմաստունների ձեռամբ Սահմանադրության արարումը: Այս բոլորն ամփոփում են «սահմանադրություն» հասկացության վերաբերյալ 1837 թվականին Վենետիկում հրատարակված` Նոր բառգիրք հայկազյան լեզվի եզակի բնորոշումը. «Որոշումն սահմանաց եւ Տեսչութիւն վերին»: Ձախ կողմում Պատմահայր Մովսես Խորենացին է, ով բացառիկ գնահատական է տվել Աշտիշատի ժողովի ընդունած Կանոնական սահմանադրությանը` «կանոնական սահմանադրութեամբ հաստատեաց զողորմածութիւն», ինչը մագաղաթի վրա ներկայացնում են հրեշտակները:
Ցուցահանդեսում Ռուդիկ Պետրոսյանի մոտ երեսուն կտավների շարքում ներկայացված էին նաեւ նրա դստեր՝ նկարչուհի Մերի Պետրոսյանի կտավներից:
Արարողության մասնակիցներին ներկայացվեց նաեւ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ Հ. Սարգսյանի, Ռ. Գեւորգյանի հեղինակած «Սահմանադրականություն. ախտորոշման, մշտադիտարկման եւ կառավարման խնդիրներ» նոր լույս տեսած գիրքը:

EXHIBITION “CONSTITUTION AND CULTURE” DEDICATED TO THE DAY OF THE CONSTITUTION
On July 4, an exhibition of works by the artist Rudik Petrosyan was opened in the Constitutional Court, which was dedicated to the Day of the RA Constitution.
“Constitution and Culture” is the name given to the event by the initiator of the exhibition Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court. The idea of the exhibition was born as a result of the friendship of the statesman and the painter, and the occasion was the presentation of the English monograph “Constitutional Culture: the Lessons of the History and the Challenges of the Time” by Gagik Harutyunyan (in Strasbourg), where T. Jagland, Secretary General of the Council of Europe said the following: “Constitutional culture becomes an Armenian brand”.
The exhibition featured about 30 paintings by Rudik Petrosyan, among which the special place took the triptych “BIRTH OF THE CONSTITUTION” created by the artist.
Gregory the Illuminator and King Trdat are on the right side of the triptych. With a future-oriented gaze they symbolize the adoption of Christianity as the state religion in Armenia, as well as the systemic and value orientation of the Armenian people. In the centre of triptych the portrayal of abstract representation of perception of Ashtishat Assembly dated 365A.D. is presented, which with unique skills portrays: a) people with an unwavering will to self-knowledge and life in accordance with constitutional canons, b) harmony of the symbol of justice with public mood, c) creation of the Constitution by the wise men in the current social environment. These summarize the definition of the notion “constitution” presented in the New Haikazyan Dictionary of the Armenian Language published in 1837 in Venice as “Determination of borders and the Divine Providence”. On the left side of triptych is portrayed the Armenian historian Movses Khorenatsi, who assessed the canonical Constitution adopted by the Ashtishat Assembly as “established mercy through canonical constitution” which is inscribed on the parchment hold by the angels.
The exhibition featured also the paintings by artist Mary Petrosyan, daughter of Rudik Petrosyan.
The new published book “Constitutionalism: issues of diagnostics, monitoring and management” by Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, and H. Sargsyan and R. Gevorgyan, professors of Yerevan State University was also presented to the participants.