ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ 28-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ
Սահմանադրական դատարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի կազմավորման 28-րդ տարեդարձին և դատական տարվա խորհրդանշական բացմանը նվիրված պաշտոնական միջոցառումը, որին ներկա են եղել Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով հյուրերին, իր խոսքում ամփոփել է Բարձր դատարանի 2023 թվականի գործունեությունը։ Արման Դիլանյանը նշել է, որ 2023 թվականը, լինելով բարդ և ծանրաբեռնված տարի, Սահմանադրական դատարանի համար նշանավորվել է սահմանադրական արդարադատության իրականացման չափանիշների վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի կողմից արտահայտված նախադեպային իրավական դիրքորոշումների տեսանելի զարգացմամբ:
«Սահմանադրական մշակույթի ձևավորումն ու զարգացումն ուղիղ կապ ունեն երկրում սահմանադրական անվտանգության, իրավական պետության և առհասարակ սահմանադրականության հաստատման ու ամրապնդման հետ: Սահմանադրական մշակույթը միայն Սահմանադրությունն իմանալը չէ, դա նաև Սահմանադրությունը հարգելն է, պաշտպանելն ու պահպանելը, ապահովելն ու քարոզելը, դրա հրամայականներն իրականացնելը: Սա ժողովրդավարական պետությանն ուղեկցող մշտական գործընթաց է՝ իրավունքը գաղափարախոսության, իսկ գաղափարախոսությունն իրավունքի դրույթների վերածելու մասին»,- իր խոսքում նշել է ՍԴ նախագահը։
Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության հիմքերը դրվել են 1995 թվականի հուլիսի 5-ին համապետական հանրաքվեի արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ընդունմամբ, որն ուրվագծեց այնպիսի դատաիրավական համակարգ, որը ներառում էր նաև Սահմանադրական դատարանը։ Ի կատարումն ընդունված Սահմանադրության՝ 1995 թվականի նոյեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքը, որն ստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից 1995 թվականի դեկտեմբերի 6-ին և ամբողջականացրեց նորաստեղծ սահմանադրական մարմիների գործունեության օրենսդրական հիմքերը։
1996 թվականի փետրվարի 5-ին և 6-ին նշանակվեցին Սահմանադրական դատարանի անդրանիկ կազմի անդամները, Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հանդիսավոր երդման արարողությունը, և Բարձր դատարանը պաշտոնապես սկսեց գործել 1996 թվականի փետրվարի 6-ից։ Սահմանադրությամբ իրենց վերապահված մանդատի բերումով սահմանադրական դատարաններն աշխարհի տարբեր կետերում, այդ թվում նաև մեր հանրապետությունում, մեծ դեր ունեն հանրային-հասարակական փոխհարաբերությունների հավասարակշռման ու զսպումների և հակակշիռների արդյունավետ համակարգերի առարկայացման գործում։
«Սահմանադրությունը կիրառելիս և մեկնաբանելիս չհենվել միայն դրա ձևական կամ տառացի բովանդակության վրա: Հանդիսանալով պետականության անբաժանելի հատկանիշ՝ Սահմանադրությունն օժտված է տվյալ պետության ու ժողովրդի հետ անհատականացվող, Սահմանադրության մեջ ուղիղ չարտացոլվող մի շարք բաղադրիչներով, որպիսիք են մշակութային, պատմական, բարոյական, արժեբանական և այլ բաղադրիչներ, և միայն դրանց հաշվառմամբ իրականացված մեկնաբանությունն ու կիրառումն են ապահովում Սահմանադրության, այսպես ասած, իմունիտետը, ապահովում դրա ճկունությունն ու կենսունակկությունը:
Միևնույն ժամանակ, բացի զուտ ազգային իդեալներն ու պատկերացումներն արտահայտելուց, Սահմանադրությունն արտացոլում է մարդկության ամենաարդիական իրավական նվաճումները՝ ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության, մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ոլորտում»,-նշել է Արման Դիլանյանը՝ ընդգծելով, որ Սահմանադրական դատարանը միշտ ունեցել է Սահմանադրությունն այդ գաղափարական ընդհանրության գիտակցմամբ մեկնաբանելու վճռականությունը:
Սահմանադրական դատարանի ձևավորման 28-րդ տարեդարձի առթիվ Սահմանադրական դատարանի նախագահին, դատավորներին և աշխատակազմին շնորհավորել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Սահմանադրական դատարանի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի և դատական տարվա բացման պաշտոնական միջոցառմանը տեղի ունեցավ նաև ՀՀ Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների լրամշակված շտեմարանի շնորհանդեսը, որը հրապարակվել է ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ։
ՍԴ նախագահի խորհրդական Ալինա Փխրիկյանի, ՍԴ նախագահի օգնական Արտակ Ղազարյանի և ՍԴ փորձագիտական-վերլուծական բաժնի վարիչ Աիդա Թադևոսյանի համահեղինակությամբ կազմված և լրամշակված Շտեմարանն ընդգրկում է Սահմանադրական դատարանի գրեթե 4000 որոշում, այդ թվում՝ ըստ էության, աշխատակարգային և դատական կազմերի որոշումներ, առանձնացվել են դրանցում արտահայտված առանցքային կարևորություն ունեցող իրավական դիրքորոշումները։
Շտեմարանում ներառված յուրաքանչյուր որոշում ունի QR կոդ, ինչը հնարավորություն է տալիս անմիջապես անցում կատարելու որոշման պաշտոնական տեքստի ամբողջական տարբերակին:
Շտեմարանը նախատեսված է թե՛ տեսական հետազոտություններով զբաղվող գիտնականների, թե՛ պրակտիկ գործունեության ոլորտում ներգրավված իրավաբանների համար:

THE EVENT DEDICATED TO THE 28TH ANNIVERSARY OF THE FORMATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA TOOK PLACE AT THE CONSTITUTIONAL COURT
The official event dedicated to the 28th anniversary of the formation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, and the symbolic opening of the judicial year was hosted at the premises of the Constitutional Court, attended by the President of the Republic Vahagn Khachaturyan, RA Prime Minister Nikol Pashinyan, representatives of the legislative, executive and judicial powers, and diplomatic corps accredited in the Republic of Armenia.
President of the Constitutional Court Arman Dilanyan welcomed the guests and summarized in his speech the activities of the High Court in 2023. Arman Dilanyan noted that 2023 was a difficult and burdensome year, which was marked for the Constitutional Court by the visible development of precedent-setting legal positions of the Constitutional Court on the criteria for the implementation of constitutional justice.
In his speech, the President of the Constitutional Court noted that “The formation and development of constitutional culture are directly related to the establishment and strengthening of constitutional security, the rule of law state, and constitutionality in general. Constitutional culture is not only the knowledge of the Constitution, but it is also the respect for the Constitution, protecting and preserving, ensuring, and propagating the latter, as well as implementing its imperatives. This is an ongoing process inherent to the democratic state, and this process refers to transforming the law into ideology, and the ideology into the provisions of the law”.
The foundations of constitutional justice in Armenia were laid on July 5, 1995, with the adoption of the Constitution as a result of the national referendum, and this Constitution outlined a judicial system that also included the Constitutional Court. In compliance with the Constitution, on November 20, 1995, the RA National Assembly adopted the Law on the Constitutional Court, which was signed by the President of the Republic of Armenia on December 6, 1995, and served as the legal basis for the activity of the newly established constitutional authorities.
On February 5 and 6, 1996, the inaugural members of the Constitutional Court were appointed, the solemn oath ceremony was held at the National Assembly, and the High Court officially started operating on February 6, 1996.
Due to the constitutionally assigned mandate, the constitutional courts in different parts of the world, including our country, have a great role in balancing public social relations and establishing effective systems of checks and balances.
“The application and interpretation of the Constitution should not be based solely on its formal or literal content. As an integral feature of statehood, the Constitution is endowed with a number of components individualized with the given state and people, but not directly reflected in the Constitution, such as cultural, historical, moral, axiological, etc., and the so-called immunity of the Constitution, as well as its flexibility and vitality are ensured only due to the interpretation and application of the above components.
At the same time, in addition to expressing purely national ideals and ideas, the Constitution reflects the most contemporary legal achievements of humanity in the field of democracy, the rule of law, and the protection of fundamental human rights and freedoms”, noted Arman Dilanyan emphasizing that the Constitutional Court was always determined to interpret the Constitution with the awareness of this ideological integrity.
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan also congratulated the President, Justices, and the Staff of the Constitutional Court on the occasion of the 28th anniversary of the formation of the Constitutional Court.
The presentation of the updated Volume of legal positions of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, published with the support of the United States Agency for International Development (USAID), was held in the frame of the official event dedicated to the 28th anniversary of the formation of the Constitutional Court, and the opening of the judicial year.
The Volume was compiled and updated by Alina Pkhrikyan, Advisor to the President of the Constitutional Court, Artak Ghazaryan, Assistant to the President of the Constitutional Court, and Aida Tadevosyan, Head of the Expertise-Analytic Division of the Constitutional Court. The Volume includes particularly important legal positions expressed by the Constitutional Court from almost 4,000 decisions of the Constitutional Court, including the decisions on the merits, procedural decisions, and the decisions of the panel of justices.
ach decision included in the Volume has a QR code, which allows to access to the full version of the official text of the decision.
The Volume is designed for both scholars engaged in theoretical research, and practicing legal scholars.