ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԿԱԶՄԱՎՈՐՄԱՆ 28-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ
Սահմանադրական դատարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի կազմավորման 28-րդ տարեդարձին և դատական տարվա խորհրդանշական բացմանը նվիրված պաշտոնական միջոցառումը, որին ներկա են եղել Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով հյուրերին, իր խոսքում ամփոփել է Բարձր դատարանի 2023 թվականի գործունեությունը։ Արման Դիլանյանը նշել է, որ 2023 թվականը, լինելով բարդ և ծանրաբեռնված տարի, Սահմանադրական դատարանի համար նշանավորվել է սահմանադրական արդարադատության իրականացման չափանիշների վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի կողմից արտահայտված նախադեպային իրավական դիրքորոշումների տեսանելի զարգացմամբ:
«Սահմանադրական մշակույթի ձևավորումն ու զարգացումն ուղիղ կապ ունեն երկրում սահմանադրական անվտանգության, իրավական պետության և առհասարակ սահմանադրականության հաստատման ու ամրապնդման հետ: Սահմանադրական մշակույթը միայն Սահմանադրությունն իմանալը չէ, դա նաև Սահմանադրությունը հարգելն է, պաշտպանելն ու պահպանելը, ապահովելն ու քարոզելը, դրա հրամայականներն իրականացնելը: Սա ժողովրդավարական պետությանն ուղեկցող մշտական գործընթաց է՝ իրավունքը գաղափարախոսության, իսկ գաղափարախոսությունն իրավունքի դրույթների վերածելու մասին»,- իր խոսքում նշել է ՍԴ նախագահը։
Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության հիմքերը դրվել են 1995 թվականի հուլիսի 5-ին համապետական հանրաքվեի արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ընդունմամբ, որն ուրվագծեց այնպիսի դատաիրավական համակարգ, որը ներառում էր նաև Սահմանադրական դատարանը։ Ի կատարումն ընդունված Սահմանադրության՝ 1995 թվականի նոյեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքը, որն ստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից 1995 թվականի դեկտեմբերի 6-ին և ամբողջականացրեց նորաստեղծ սահմանադրական մարմիների գործունեության օրենսդրական հիմքերը։
1996 թվականի փետրվարի 5-ին և 6-ին նշանակվեցին Սահմանադրական դատարանի անդրանիկ կազմի անդամները, Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հանդիսավոր երդման արարողությունը, և Բարձր դատարանը պաշտոնապես սկսեց գործել 1996 թվականի փետրվարի 6-ից։ Սահմանադրությամբ իրենց վերապահված մանդատի բերումով սահմանադրական դատարաններն աշխարհի տարբեր կետերում, այդ թվում նաև մեր հանրապետությունում, մեծ դեր ունեն հանրային-հասարակական փոխհարաբերությունների հավասարակշռման ու զսպումների և հակակշիռների արդյունավետ համակարգերի առարկայացման գործում։
«Սահմանադրությունը կիրառելիս և մեկնաբանելիս չհենվել միայն դրա ձևական կամ տառացի բովանդակության վրա: Հանդիսանալով պետականության անբաժանելի հատկանիշ՝ Սահմանադրությունն օժտված է տվյալ պետության ու ժողովրդի հետ անհատականացվող, Սահմանադրության մեջ ուղիղ չարտացոլվող մի շարք բաղադրիչներով, որպիսիք են մշակութային, պատմական, բարոյական, արժեբանական և այլ բաղադրիչներ, և միայն դրանց հաշվառմամբ իրականացված մեկնաբանությունն ու կիրառումն են ապահովում Սահմանադրության, այսպես ասած, իմունիտետը, ապահովում դրա ճկունությունն ու կենսունակկությունը:
Միևնույն ժամանակ, բացի զուտ ազգային իդեալներն ու պատկերացումներն արտահայտելուց, Սահմանադրությունն արտացոլում է մարդկության ամենաարդիական իրավական նվաճումները՝ ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության, մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ոլորտում»,-նշել է Արման Դիլանյանը՝ ընդգծելով, որ Սահմանադրական դատարանը միշտ ունեցել է Սահմանադրությունն այդ գաղափարական ընդհանրության գիտակցմամբ մեկնաբանելու վճռականությունը:
Սահմանադրական դատարանի ձևավորման 28-րդ տարեդարձի առթիվ Սահմանադրական դատարանի նախագահին, դատավորներին և աշխատակազմին շնորհավորել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Սահմանադրական դատարանի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի և դատական տարվա բացման պաշտոնական միջոցառմանը տեղի ունեցավ նաև ՀՀ Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների լրամշակված շտեմարանի շնորհանդեսը, որը հրապարակվել է ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ։
ՍԴ նախագահի խորհրդական Ալինա Փխրիկյանի, ՍԴ նախագահի օգնական Արտակ Ղազարյանի և ՍԴ փորձագիտական-վերլուծական բաժնի վարիչ Աիդա Թադևոսյանի համահեղինակությամբ կազմված և լրամշակված Շտեմարանն ընդգրկում է Սահմանադրական դատարանի գրեթե 4000 որոշում, այդ թվում՝ ըստ էության, աշխատակարգային և դատական կազմերի որոշումներ, առանձնացվել են դրանցում արտահայտված առանցքային կարևորություն ունեցող իրավական դիրքորոշումները։
Շտեմարանում ներառված յուրաքանչյուր որոշում ունի QR կոդ, ինչը հնարավորություն է տալիս անմիջապես անցում կատարելու որոշման պաշտոնական տեքստի ամբողջական տարբերակին:
Շտեմարանը նախատեսված է թե՛ տեսական հետազոտություններով զբաղվող գիտնականների, թե՛ պրակտիկ գործունեության ոլորտում ներգրավված իրավաբանների համար:

В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ СОСТОЯЛОСЬ МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЕННОЕ 28-ЛЕТИЮ СОЗДАНИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА
В Конституционном Суде состоялось посвященное 28-летию создания Конституционного Суда Республики Армения и символическому открытию судебного года официальное мероприятие, на котором присутствовали Президент Республики Ваагн Хачатурян, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, представители законодательной, исполнительной и судебной властей, а также представители аккредитованного в Республике Армения дипломатического корпуса.
Председатель Конституционного Суда Арман Диланян, приветствуя гостей, в своем выступлении подвел итоги деятельности Высокого суда в 2023 году. Арман Диланян отметил, что 2023 год, будучи сложным и достаточно загруженным годом, ознаменовался для Конституционного Суда видимым развитием прецедентных правовых позиций, высказанных Конституционным Судом относительно критериев осуществления конституционного правосудия. В частности, Председатель КС отметил: "Формирование и развитие конституционной культуры напрямую связаны со становлением и укреплением конституционной безопасности, правового государства и конституционности в целом. Конституционная культура – это не только знание Конституции, но и уважение Конституции, ее защита и соблюдение, обеспечение и пропаганда, реализация ее императивов. Это сопутствующий демократическому государству постоянный процесс - превращение права в идеологию, а идеологии в нормы права”.
Основы конституционного правосудия в Армении были заложены 5 июля 1995 года с принятием в результате всенародного референдума Конституции, установившей такую судебно-правовую систему, в которую входил также Конституционный Суд. Во исполнение Конституции 20 ноября 1995 года Национальное Собрание РА приняло Закон “О Конституционном Суде”, который был подписан Президентом Республики Армения 6 декабря 1995 года и восполнил законодательные основы деятельности вновь созданных конституционных органов. 5 и 6 февраля 1996 года были назначены первые члены Конституционного Суда, в Национальном Собрании состоялась торжественная церемония принятия присяги, и с 6 февраля 1996 года Высокий суд официально начал функционировать.
Конституционные суды в разных частях мира, в том числе и в нашей Республике, в силу предоставленного им Конституцией мандату, играют большую роль в балансировании публичных отношений, функционировании эффективной системы сдержек и противовесов.
“При применении и толковании Конституции нельзя полагаться только на ее формальное или буквальное содержание. Являясь неотъемлемым признаком государственности, Конституция наделена рядом индивидуализируемых с данным государством и народом, но непосредственно не отраженных в Конституции элементов, таких как культурные, исторические, нравственные, аксиологические и др., и лишь осуществленные с их учетом толкование и применение обеспечивают так называемый иммунитет Конституции, ее гибкость и жизнеспособность.
В то же время, помимо выражения чисто национальных идеалов и представлений, Конституция отражает самые современные правовые достижения человечества в сфере демократии, верховенства права, защиты основных прав и свобод человека”, - отметил Арман Диланян, подчеркивая, что Конституционный Суд всегда имел решимость толковать Конституцию с осознанием этой идеологической общности.
По случаю 28-летия образования Конституционного Суда Председателя, судей и коллектив КС поздравил также Премьер-министр РА Никол Пашинян.
На официальном мероприятии, посвящённом 28-летию создания Конституционного Суда и открытию судебного года, состоялась также презентация доработанного Сборника правовых позиций Конституционного Суда РА, опубликованного при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID).
Составленный и доработанный Советником Председателя Конституционного Суда Алиной Пхрикян, Помощником Председателя Конституционного Суда Артаком Казаряном и начальником Экспертного аналитического отдела Конституционного Суда Аидой Тадевосян Сборник содержит выраженные Конституционным Судом важные правовые позиции почти из 4000 постановлений и решений КС, включая решения по существу, процедурные решения и решения судебных составов. Каждое решение, включенное в Сборник, имеет QR-код, который позволяет сразу перейти к полной версии официального текста решения. Сборник предназначен как для занимающихся теоретическими исследованиями в сфере юриспруденции, так и для юристов-практиков.