ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԻ ՈՒՆԿՆԴԻՐՆԵՐԸ
2023 թ. օգոստոսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են եվրոպական ԲՈՒՀ-երի ուսանողները։ Եվրասիա միջազգային համալսարանի կողմից կազմակերպված, ԵՄ-ի և DAAD-ի` աջակցությամբ իրականացվող Ժան Մոնե «Միջազգային և ԵՄ իրավունքի և քաղաքականության արդի մարտահրավերները. անվտանգության և մարդու իրավունքների ճգնաժամերը եվրոպական հարևանության երկրներում» (Երևան, 14-25 օգոստոսի 2023 թ.) ամառային դպրոցի ուսանողների հետ հանդիպել է Սահմանադրական դատարանի դատավոր, փոխնախագահ Վահե Գրիգորյանը։
Դատավոր Գրիգորյանը ուսանողներին ներկայացրել է Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության ինստիտուցիոնալ և մեթոդական զարգացման հիմնախնդիրները, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի դերը Հայաստանյան իրավական համակարգի կայացման գործում։ Անդրադարձ է կատարվել ներպետական իրավական համակարգում միջազգային իրավական չափանիշների դերին:
Բարձր դատարանում տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են Ֆրանկֆուրտ Օդերի Եվրոպական համալսարանի, Բեռլինի Ֆրեյ համալսարանի, Եվրոպայի համալսարանի, Ֆուլդայի կիրառական գիտությունների համալսարանի, Դուբլինի համալսարանական քոլեջի, Լայպցիգի համալսարանի, Տրիերի համալսարանի, Լոնդոնի տնտեսագիտության և քաղաքական գիտությունների դպրոցի, Քրիստիան-Ալբրեխտի Քիլի համալսարանի, Մայնի Ֆրանկֆուրտի Գյոթեի համալսարանի, Պասաուի համալսարանի, Նովա համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի, Պետական կառավարման ակադեմիայի և  Եվրասիա միջազգային համալսարանի ուսանողները։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ СЛУШАТЕЛИ МЕЖДУНАРОДНОЙ ЛЕТНЕЙ ШКОЛЫ
16 августа 2023 года Конституционный Суд Республики Армения посетили студенты различных европейских вузов. Со студентами летней школы Жана Моне “Современные вызовы международного права и политики ЕС: кризисы безопасности и прав человека в странах европейского соседства” (Ереван, 14-25 августа 2023 г.), организованной Международным университетом “Евразия” при поддержке ЕС и DAAD, встретился судья Конституционного Суда, заместитель Председателя КС Ваге Григорян.
Ваге Григорян ознакомил студентов с актуальными вопросами институционального и методического развития конституционного правосудия в Армении, а также рассказал о роли Конституционного Суда в становлении правовой системы Армении. Помимо этого, была затронута тема роли международно-правовых стандартов во внутренней правовой системе.
В состоявшейся в Высоком суде встрече приняли участие студенты Европейского университета Виадрина во Франкфурте-на-Одере, Свободного университета Берлина, Европейского университета, Университета прикладных наук Фульды, Университетского колледжа Дублина, Лейпцигского университета, Трирского университета, Лондонской школы экономики и политических наук, Кильского университета имени Кристиана Альбрехта, Франкфуртского университета имени Иоганна Вольфганга Гёте, Университета Пассау, Университета Нова, Ереванского государственного университета, Академии государственного управления, Международного университета “Евразия”.