ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԵՊՀ ԱՄԱՌԱՅԻՆ ԴՊՐՈՑԻ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
2025 թվականի օգոստոսի 25-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել Երևանի Պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի կազմակերպած Իրավունքի ամառային դպրոցի մասնակիցները: Ճանաչողական այցի շրջանակներում Ամառային դպրոցի սաներին ընդունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը: Երիտասարդների հետ հանդիպում-դասախոսությանը ՍԴ նախագահը խոսել է Սահմանադրության դերի և կարևորության մասին, ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի գործունեության առանձնահատկությունները, ՀՀ դատաիրավական համակարգում Բարձր դատարանի դերն ու առաքելությունը։
Հանդիպման ավարտին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը պատասխանել է Ամառային դպրոցի սաներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի:

STUDENTS OF YEREVAN STATE UNIVERSITY SUMMER SCHOOL WERE HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On 25 August 2025, participants of the “Summer School of Law” organized by the Student Council of the Faculty of Law at Yerevan State University visited the Constitutional Court. As part of the study visit, the summer school students were hosted by the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan. During the meeting/lecture with the young participants, the President of the Constitutional Court presented the role and significance of the Constitution, outlined the specifics of the Constitutional Court’s activities, and highlighted the High Court’s role and mission in the judiciary of the Republic of Armenia.
At the conclusion of the meeting, Arman Dilanyan touched upon a number of issues of interest to the summer school students.