ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԵՐԵՎԱՆԻ Մ․ՄԱՇՏՈՑԻ ԱՆՎԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ԵՎ Մ․Վ․ ԼՈՄՈՆՈՍՈՎԻ ԱՆՎԱՆ ՄՈՍԿՎԱՅԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
Մայիսի 25-ին և 31-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել Երևանի Մ․Մաշտոցի անվան համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Մ․Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի իրավագիտության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողները։ Մ․Մաշտոցի անվան համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Բարձր դատարանի դերն ու առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում:
Արման Դիլանյանը ապագա իրավագետների հետ քննարկել է Սահմանադրական իրավունքին, Սահմանադրական դատարանի գործառույթների առանձնահատկություններին, լիազորությունների շրջանակին առնչվող՝ ուսանողներին հետաքրքրող մի շարք մասնագիտական հարցեր։
Մ․Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի ուսանողները և Մոսկվայից ժամանած դասախոսները Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական Նաիրա Հովհաննիսյանի հետ քննարկել են Հայաստանի դատաիրավական համարակգին առնչվող հարցեր, զուգահեռներ տարել տարբեր երկրներում իրավական հարցերի օրենսդրական կարգավորումների շուրջ։ Նաիրա Հովհաննիսյանը պատասխանել է դասախոսներին և ուսանողներին հետաքրքրող մի շարք մասնագիտական հարցերի։
Երևանի Մ․Մաշտոցի անվան համալսարանի և Մ․Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի ուսանողները շրջայց են կատարել Սահմանադրական դատարանում։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ СТУДЕНТЫ ЕРЕВАНСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ИМЕНИ МЕСРОПА МАШТОЦА И ЕРЕВАНСКОГО ФИЛИАЛА МОСКОВСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА ИМЕНИ М.В. ЛОМОНОСОВА
25 и 31 мая Конституционный Суд посетили студенты юридического факультета и факультета международных отношений Ереванского университета имени Месропа Маштоца и Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова в городе Ереване.
В ходе встречи со студентами Ереванского университета имени М. Маштоца Председатель Конституционного Суда Арман Диланян рассказал о роли и миссии Высокого суда в системе государственного управления Республики Армения. Арман Диланян обсудил с будущими юристами ряд интересующих их профессиональных вопросов относительно конституционного права, особенностей функций и объема полномочий Конституционного Суда.
Студенты Ереванского филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова и прибывшие из Москвы преподаватели обсудили с помощником Председателя Конституционного Суда Наирой Оганесян вопросы, связанные с судебно-правовой системой Армении, провели параллели с законодательным регулированием правовых вопросов в разных странах. Наира Оганесян ответила на ряд интересующих преподавателей и студентов профессиональных вопросов.
Во время посещения студенты Ереванского университета имени М. Маштоца и Ереванского филиала Московского государственного университета им. М. В. Ломоносова также ознакомились с административным зданием Конституционного Суда.