ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԵՐԵՎԱՆԻ Մ․ՄԱՇՏՈՑԻ ԱՆՎԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ԵՎ Մ․Վ․ ԼՈՄՈՆՈՍՈՎԻ ԱՆՎԱՆ ՄՈՍԿՎԱՅԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ԵՐԵՎԱՆՅԱՆ ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
Մայիսի 25-ին և 31-ին Սահմանադրական դատարան են այցելել Երևանի Մ․Մաշտոցի անվան համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Մ․Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի իրավագիտության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների ուսանողները։ Մ․Մաշտոցի անվան համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Բարձր դատարանի դերն ու առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում:
Արման Դիլանյանը ապագա իրավագետների հետ քննարկել է Սահմանադրական իրավունքին, Սահմանադրական դատարանի գործառույթների առանձնահատկություններին, լիազորությունների շրջանակին առնչվող՝ ուսանողներին հետաքրքրող մի շարք մասնագիտական հարցեր։
Մ․Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի ուսանողները և Մոսկվայից ժամանած դասախոսները Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական Նաիրա Հովհաննիսյանի հետ քննարկել են Հայաստանի դատաիրավական համարակգին առնչվող հարցեր, զուգահեռներ տարել տարբեր երկրներում իրավական հարցերի օրենսդրական կարգավորումների շուրջ։ Նաիրա Հովհաննիսյանը պատասխանել է դասախոսներին և ուսանողներին հետաքրքրող մի շարք մասնագիտական հարցերի։
Երևանի Մ․Մաշտոցի անվան համալսարանի և Մ․Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի ուսանողները շրջայց են կատարել Սահմանադրական դատարանում։

STUDENTS OF YEREVAN MESROP MASHTOTS UNIVERSITY AND YEREVAN BRANCH OF LOMONOSOV MOSCOW STATE UNIVERSITY VISITED THE CONSTITUTIONAL COURT
On May 25 and 31, the students of the Faculty of Law of Yerevan Mesrop Mashtots University and the students of the Faculty of Law and International Relations of Yerevan branch of Lomonosov Moscow State University visited the Constitutional Court.
During the meeting with the students of M. Mashtots University, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan presented them the role and mission of the High Court in the state administration system of the Republic of Armenia.
Arman Dilanyan discussed with the future legists a number of professional issues of interest to the students which related to the constitutional law, the features of the functions and the scope of powers of the Constitutional Court.
The students of Yerevan branch of Lomonosov Moscow State University and the professors from Moscow discussed with Naira Hovhannisyan, Assistant to the President of the Constitutional Court, a number of issues related to the judicial and legal system of Armenia, and drew parallels with the legislative regulations of legal issues in different countries. Naira Hovhannisyan also touched upon a number of professional issues of interest to the professors and students.
The students of Yerevan Mesrop Mashtots University and the students of Yerevan branch of Lomonosov Moscow State University also toured the administrative building of the Constitutional Court.