ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸԿԱԼՎԵԼ ԵՆ Ա. ՇԱՀԻՆՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ՖԻԶԻԿԱՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱԿԱՆ ՀԱՏՈՒԿ ԴՊՐՈՑԻ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
2023 թվականի նոյեմբերի 2-ին ճանաչողական այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարան են այցելել Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի աշակերտները։
Ավագ դասարանների աշակերտները հանդիպում են ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական Ալինա Փխրիկյանի հետ։ Տիկին Փխրիկյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության կառուցվածքը, Բարձր դատարանի դերն ու առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում:
Մասնակիցների խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդականն անդրադարձել է նաև Սահմանադրական դատարանի գործառույթների առանձնահատկություններին, լիազորությունների շրջանակին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ օրենսդրությանը, արդարադատության ոլորտին, իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող՝ աշակերտներին հետաքրքրող մի շարք հարցեր։

STUDENTS OF PHYSMATH SCHOOL NAMED AFTER A. SHAHINYAN WERE HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On November 2, 2023, the students of Special Physic-mathematical School after Artashes Shahinyan paid a familiarization visit  to the Constitutional Court.
The students of senior classes had a meeting with the advisor to the President of the Constitutional Court Alina Pkhrikyan. Ms. Pkhrikyan presented the structure of the judiciary of the Republic of Armenia, as well as the role and mission of the High Court in the state administration system of the Republic of Armenia.
At the request of the participants, the adviser to the president of the Constitutional Court also referred to the features of the functions and the scope of powers of the Constitutional Court. A number of issues of interest to the students related to the RA legislation, the sphere of justice, and protection of rights were also touched upon.