ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸԿԱԼՎԵԼ ԵՆ Ա. ՇԱՀԻՆՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ՖԻԶԻԿԱՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱԿԱՆ ՀԱՏՈՒԿ ԴՊՐՈՑԻ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
2023 թվականի նոյեմբերի 2-ին ճանաչողական այցի շրջանակներում Սահմանադրական դատարան են այցելել Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի աշակերտները։
Ավագ դասարանների աշակերտները հանդիպում են ունեցել Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական Ալինա Փխրիկյանի հետ։ Տիկին Փխրիկյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության կառուցվածքը, Բարձր դատարանի դերն ու առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում:
Մասնակիցների խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդականն անդրադարձել է նաև Սահմանադրական դատարանի գործառույթների առանձնահատկություններին, լիազորությունների շրջանակին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ օրենսդրությանը, արդարադատության ոլորտին, իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող՝ աշակերտներին հետաքրքրող մի շարք հարցեր։

УЧАЩИЕСЯ ФИЗИКО-МАТЕМАТИЧЕСКОЙ СПЕЦИАЛЬНОЙ ШКОЛЫ ИМЕНИ А. ШАГИНЯНА В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
2 ноября 2023 года учащиеся физико-математической специальной школы имени Арташеса Шагиняна в рамках ознакомительного визита посетили Конституционный Суд РА.
Учащиеся старших классов встретились с советником Председателя Конституционного Суда Алиной Пхрикян. Г-жа Пхрикян рассказала школьникам о структуре судебной власти Республики Армения, а также о роли и миссии Высокого суда в системе государственного управления Республики Армения.
По просьбе учеников г-жа Пхрикян ознакомила их с особенностями функций и объемом полномочий Конституционного Суда, обсудила ряд интересующих их вопросов, касающихся законодательства РА, сферы юстиции и защиты прав человека.