ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆ ՍՏԱՑԵԼ Է ԳԱԳԻԿ ԾԱՌՈՒԿՅԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԴԱԴԱՐԵՑՆԵԼՈՒ ՀԱՐՑՈՎ ԴԻՄՈՒՄ
2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին՝ ժ. 18։27-ին, Սահմանադրական դատարանը «Mulberry» էլեկտրոնային համակարգով ստացել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով՝ ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի դիմումը։
Որպես դիմումի փաստական հիմք նշվում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի` 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ի եզրակացությունը և դրան կից փաստաթղթերը։
Դիմումը Սահմանադրական դատարանում մուտքագրվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին՝ ժ. 09։49-ին։ Ներկայումս ստուգվում է դիմումի և կից փաստաթղթերի համապատասխանությունը «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 24-րդ և 25-րդ հոդվածներով նախատեսված պահանջներին։
Դիմումի ընդունման, վարույթի և գործի քննության ընթացակարգերի պարզաբանմամբ Սահմանադրական դատարանը հանդես կգա առանձին հրապարակումով։

CONSTITUTIONAL COURT RECEIVED THE APPLICATION IN RESPECT TO TERMINATION OF POWERS OF GAGIK TSARUKYAN'S MANDATE
On 25 November 2020 at 18:27, the Constitutional Court received via "Mulberry" electronic system the application of the Council of the National Assembly of the Republic of Armenia in respect to the termination of the deputy powers of the Head of the "Prosperous Armenia" Faction of the National Assembly of the Republic of Armenia Gagik Tsarukyan .
The conclusion of 26 October 2020 of the Corruption Prevention Commission and the adjunct documents are indicated as the factual ground for the given application.
The application was submitted to the Constitutional Court on 26 November 2020, at 09:49. As of now, the compliance of the application and attached documents with the requirements prescribed under Articles 24 and 25 of the Constitutional Law on “the Constitutional Court” is being checked.
The Constitutional Court will issue a separate statement with the elaboration in regard to the procedures for admission of the application, case proceedings and examination of the case.