ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ԳՈՇԱՎԱՆՔ
2019 թվականի հուլիսի 5-ին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա առթիվ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գլխավորությամբ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունն այցելել է Գոշավանք վանական համալիր և հարգանքի տուրք մատուցել հայ իրավական մտքի երևելիներից մեկի, միջնադարյան նշանավոր հոգևորական և փիլիսոփա Մխիթար Գոշի հիշատակին: Հրայր Թովմասյանը և Սահմանադրական դատարանի դատավորները ծաղիկներ են խոնարհել Մխիթար Գոշի հուշարձանին և գերեզմանին, շրջայց կատարել վանական համալիրի տարածքում՝ առավել խորությամբ ծանոթանալով Սրբավայրի պատմությանն ու Մխիթար Գոշի գործունեությանը։
Այցի շրջանակներում պատվիրակության անդամները եղել են նաև Հաղարծին վանական համալիրում, հանդիպում են ունեցել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Տավուշի Թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ Եպիսկոպոս Գալստյանի հետ: Թեմի առաջնորդը հանգամանալից ներկայացրել է ներկայումս Հայայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմի կողմից իրագործվող ընթացիկ ծրագրերը: Քննարկվել են Գոշավանք վանական համալիրում իրավական, գիտական, կրթական և մշակութային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները և դրանցում Սահմանադրական դատարանի հնարավոր ներգրավվածությունը ու համագործակցության ձևաչափերը:

ПОСЕЩЕНИЕ ГОШАВАНКА ДЕЛЕГАЦИЕЙ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА
5 июля 2019 года по случаю Дня Конституции и государственных символов Республики Армения делегация Конституционного Суда РА во главе с Председателем Конституционного Суда Грайром Товмасяном посетила монастырский комплекс Гошаванк, где отдала дань памяти выдающемуся средневековому армянскому мыслителю, литературному и общественному деятелю, богослову, священнику и философу Мхитару Гошу. Грайр Товмасян и судьи Конституционного Суда возложили цветы к памятнику и на могилу Мхитара Гоша, провели экскурсию по монастырскому комплексу, еще глубже познакомились с историей Монастыря и деятельностью Мхитара Гоша.
Делегация посетила также монастырский комплекс Агарцин, встретилась с главой Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви епископом Багратом Галстяном. Глава Епархии ознакомил гостей с текущими проектами, осуществляемыми Тавушской епархией Армянской Апостольской Церкви. Состоялось обсуждение возможностей реализации правовых, научных, образовательных и культурных программ в монастырском комплексе Гошаванк, а также возможное вовлечение в них Конституционного Суда, а также форматы сотрудничества.