ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ԳՈՇԱՎԱՆՔ
2019 թվականի հուլիսի 5-ին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա առթիվ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գլխավորությամբ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունն այցելել է Գոշավանք վանական համալիր և հարգանքի տուրք մատուցել հայ իրավական մտքի երևելիներից մեկի, միջնադարյան նշանավոր հոգևորական և փիլիսոփա Մխիթար Գոշի հիշատակին: Հրայր Թովմասյանը և Սահմանադրական դատարանի դատավորները ծաղիկներ են խոնարհել Մխիթար Գոշի հուշարձանին և գերեզմանին, շրջայց կատարել վանական համալիրի տարածքում՝ առավել խորությամբ ծանոթանալով Սրբավայրի պատմությանն ու Մխիթար Գոշի գործունեությանը։
Այցի շրջանակներում պատվիրակության անդամները եղել են նաև Հաղարծին վանական համալիրում, հանդիպում են ունեցել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Տավուշի Թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ Եպիսկոպոս Գալստյանի հետ: Թեմի առաջնորդը հանգամանալից ներկայացրել է ներկայումս Հայայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմի կողմից իրագործվող ընթացիկ ծրագրերը: Քննարկվել են Գոշավանք վանական համալիրում իրավական, գիտական, կրթական և մշակութային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները և դրանցում Սահմանադրական դատարանի հնարավոր ներգրավվածությունը ու համագործակցության ձևաչափերը:

VISIT OF THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT TO GOSHAVANK
On July 5, 2019, on the occasion of the Day of the Constitution and State Symbols of the Republic of Armenia, the delegation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia led by Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court visited the Goshavank Monastery Complex to honour Mkhitar Gosh, a prominent medieval Armenian thinker, theologian, priest and a philosopher. Hrayr Tovmasyan and the judges of the Constitutional Court laid flowers on the monument of Mkhitar Gosh, had a tour in the Monastery learning more about the history of the Monastery and the activities of Mkhitar Gosh.
The delegation also visited the Haghartsin Monastery Complex, met with Bishop Bagrat Galstyan, the Primate of the Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church. The Primate of the Diocese shared with the guests the current projects which are implemented by the Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church. They also discussed the possibilities of implementing legal, scientific, educational and cultural programs in the Goshavank Monastery Complex, as well as the format of cooperation with the Constitutional Court.